- Te wystawy są tak przygotowane, że może tu przyjść dziecko w wieku 3 lat, jak i dorosły w wieku 70 lat. Są one tak proste, pokazujące w łatwy sposób zagadnienia fizyczne na każdym poziomie wiedzy danego zwiedzającego. Staramy się, żeby przychodziły tutaj jak najczęściej grupy zorganizowane, bo nie zawsze w szkołach, szczególnie tych, które nie mogą sobie pozwolić na pracownie fizyko-chemiczne, czy stricte fizyczne mogą zapoznać się z taką tematyką. Chcemy żeby przyszli tu do nas i zapoznali się z tym prostymi zagadnieniami. Robimy jakieś doświadczenie i często słyszymy „wow”. Choć na początku najmłodszym wystawy mogą wydawać się nieciekawe, to po zwiedzeniu zazwyczaj nie chcą wyjść z Mediateki – mówi Jakub Krężel z Innowacyjnego Centrum Nauki i Techniki w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia.
„Gdzie wzrok nie sięga” to wystawa o zjawiskach niewidzialnych dla człowieka. Są one związane z polaryzacją światła, interferencją oraz ultrafioletem i podczerwienią. Na wystawie można m. in. zobaczyć jak działa ekran LCD, czujka alarmowa, hologram, filtr fotograficzny czy też zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne kierowcy. Z kolei wystawa „Nie wahaj się – baw się” prezentuje różne efekty związane z działaniem wahadeł. Na dwunastu stanowiskach można zaprzyjaźnić się z tym stosowanym od wieków urządzeniem.
Wystawy prezentowane są na I piętrze w Mediatece 800-lecia.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek - piątek 8.00 - 19.00 (dla odbiorców indywidualnych wystawy są czynne od 11.00 do 19.00, a dla grup zorganizowanych od 8.00 do 19.00);
- sobota 11.00 - 19.00. Cena biletu: normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł.
Rezerwacja dla grup zorganizowanych pod adresem mailowym: edukacja@biblioteka.piotrkow.pl.