Jubileuszowe Interakcje rozpoczęte

Niedziela, 05 maja 201341
Jubileuszowe Interakcje rozpoczęte

Piętnaste, jubileuszowe Interakcje rozpoczęte. O godz. 18.00 w galerii Ośrodka Działań Artystycznych przy Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance (z Piotrem Gajdą i Gordianem Piecem –kuratorami Festiwalu na czele) przywitali gości oraz artystów, którzy przyjechali do naszego miasta z całego świata.

 

Festiwal rozpoczęto tradycyjnie od puszczenia bączka, ten honor w tym roku przypadł Ryszardowi Piegzie. Następnie głos zabrał kurator artystyczny Interakcji 2013 profesor Artur Tajber: - Nie czuję się kuratorem, nie chcę być kuratorem. Jestem jednym z parasoli ochronnych tego Festiwalu. Przyszło mi po prostu przygotowywać program dla tej rocznicowej edycji. Stwierdziłem, że wokół tej rocznicy jest wiele zbiegów okoliczności, przede wszystkim inne rocznice, również okrągłe. Najważniejszą są urodziny Jana Świdzińskiego, który jest patronem tego Festiwalu - mówił Tajber.


Powtarzając więc za kuratorem Interakcji, projekt Festiwalu oparty jest na wykorzystaniu przypadających na rok 2013 symbolicznych rocznic i urodzin. Są to: 15. rocznica Festiwalu “Interakcje”; 35. rocznica “IAM. International Artists Meeting”, pierwszego festiwalu sztuki performance w Polsce; 90-te urodziny Jana Świdzińskiego (ur. 1923), patrona Interakcji, twórcy podstaw teoretycznych sztuki kontekstualnej; 80-te urodziny Stuarta Brisleya (ur. 1933), seniora brytyjskiego performance; 70-te urodziny Alastaira MacLennana (ur. 1943), irlandzkiego, wpływowego artysty performance, który był jednym z kuratorów Interakcji; 60-te urodziny czterech artystów (ur. 1953), reprezentujących pokolenie, które swą inicjację artystyczną łączy z powstaniem fenomenu performance art, są to: Jaap Blonk (Holandia), Seiji Shimoda (Japonia), Artur Tajber (Polska – kurator tej edycji festiwalu), oraz Roi Vaara (Finlandia).


Pierwszym z występów Festiwalu była projekcja performance Jana Świdzińskiego. Później zaprezentował się (już na żywo) Ryszard Piegza wraz z zaproszonymi przez siebie artystami. Niedzielny wieczór to również koncert Krzysztof Knittel & Tadeusz Sudnik, który zakończył pierwszy festiwalowy dzień.


Co nas czeka w poniedziałek? Od godz. 12.00 do 15.00 przy Dąbrowskiego 5 trwać będzie konferencja „Sztuka performance a performatywność – poglądy i reprezentacje”, którą poprowadzi dr Michał Ostrowicki (Sidey Myoo). Będzie to prezentacja tez, panel dyskusyjny, wykład oraz akcje artystyczne. O 16.00 w galerii przy Sieradzkiej otwarcie wystawy dokumentacji „ASFLA Opening the nothing”, której kuratorem jest Béatrice Jose. O0 godz. 18.00 – 15 lat Interakcji, czyli performance w wykonaniu: Michel Collet, Charles Dreyfus, Ryszard Piegza, Valentine Verhaeghe, Max Horde, Jiri Suruvka, Fredo Ojda.

 

fot. Aleksandra Stańczyk


Zainteresował temat?

3

3


Zobacz również

Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

YARO ~YARO (Gość)06.05.2013 00:08

"tutaj" napisał(a):
Panie Redaktorze, sztuka, każda sztuka, musi budzić emocje bo w przeciwnym razie jest tylko galanterią artystyczną."


Sprawa Magdy W. z Sosnowca też budzi niemałe emocje. W tym przypadku nikt jednak nie mówi o sztuce ani o performance

00


anthony ~anthony (Gość)05.05.2013 23:58

Co robi osobnik pozbawiony wszelkich talentów artystycznych (który nie umie pisać, malować, komponować, śpiewać, grać na jakimś instrumencie, itp.) a który pomimo tych swoich ułomności, chciałby uchodzić za... artystę awangardowego? Osobnik ten jedzie na jakiś festiwal sztuki "performance", na przykład do Piotrkowa Trybunalskiego. Tam w miejscu publicznym ściąga portki i pokazuje przypadkowym gapiom gołą d.upę, fajfusa, albo goli sobie krocze. Tym prostym sposobem zwykły bęcwał przeistacza się w... artystę awangardowego!
Gdyby przedstawiony mechanizm tworzenia artysty z pospolitego bęcwała nie był finansowany ze społecznych pieniędzy, to rzecz jasna, pies z kulawą nogą nie byłby tym zainteresowany. Chcą się tacy czy inni "uzdolnieni inaczej" bawić w awangardowych artystów, pies im mordy lizał: niech sobie pokazują wzajemnie d.upy, niech sobie golą krocza, ...niech robią co chcą! Bylebym nie był zmuszony tego oglądać, ani tego finansować.
Ale jeśli zgraja takich "artystów" wyciąga łapy po społeczne pieniądze i je OTRZYMUJE, to jest to skandal wołający o pomstę do nieba!
Zapyziałe miasteczko, pełne walących się budynków, zrujnowanych ulic i chodników, miasteczko pełne bezrobotnych, biedaków, alkoholików i "dzieci ulicy" - takie miasteczko finansuje... festiwal golenia kroczy i pokazywania d.upy. To w hierarchii potrzeb miasta, ważniejsze jest finansowanie festiwalu pokazywania d.upy, niż na przykład - materialna pomoc edukacyjna dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z biednych rodzin? Proszę mi w tym miejscu nie pieprzyć, że 250 tysięcy złotych które miasto zmarnowało na finansowanie "Interakcji", to "nikły procent" całego budżetu. Za ten "nikły procent" kilkadziesiąt osób mogłoby ukończyć jakieś studia, co być może pomogłoby im wyrwać się z zaklętego kręgu biedy.
Jest skrajnie niemoralną sytuacja, gdy budżet biednego miasta finansuje jakieś pseudoartystyczne wygłupy, podczas gdy wielu mieszkańców Piotrkowa ledwie wiąże koniec z końcem i co gorsza wbrew własnej woli, te wygłupy finansuje.
Anthony Ivanowitz
www.pospoliteruszenie.org

00


tutaj tutajranga05.05.2013 22:28

"Piotr Gajda:
- Panie Redaktorze, sztuka, każda sztuka, musi budzić emocje bo w przeciwnym razie jest tylko galanterią artystyczną."
Nie trzeba być historykiem sztuki, żeby znaleźć przykłady sztuki i galanterii. Najpierw musi być natłok nowego, żeby później móc z tego odsiać Sztukę.
Dzisiaj tylko kretyn może negować wielkość van Gogha, Dali'ego albo Picassa. Nic na to nie poradzę ani ja, ani nikt, że Sztuka głównie z szaleństwa, wariactwa, łamania norm i stereotypów pochodzi.

00


pospoliteruszenie.org ~pospoliteruszenie.org (Gość)05.05.2013 21:57

Wywiad z panem Piotrem Gajdą dyrektorem Festiwalu Sztuki Współczesnej "Interakcje" w Piotrowie Trybunalskim
http://www.pospoliteruszenie.org/wywiad%20z%20piotrem%20gajda.htm

00


YARO ~YARO (Gość)05.05.2013 21:20

Cytuję:
Festiwal rozpoczęto tradycyjnie od puszczenia bączka


Całe szczęście, że autor artykułu zilustrował ten fakt przy pomocy zdjęcia:)
Cekawe co głupiego wydarzy się w tym roku? Z czego będziemy sobie kpić? :)

00


antyakcja ~antyakcja (Gość)05.05.2013 20:53

Słyszałem, że gdzieś na podobnej imprezie jakiś "artysta" sie publicznie wypróżniał i oczywiście jeśli komuś się nie podobało, to najwidoczniej nie ma wrażliwości artystycznej na miarę naszych czasów. Jeśli wszystko mmoże być sztuką, to... może sztuki w ogóle nie ma? Ciekawe czyja to sprężyna, kto co z tego ma i po co nam w Trybunalskim Grodzie takie hece?

00


97-300 97-300ranga05.05.2013 18:02

"ares1" napisał(a):
Czy znów ktoś będzie biegać po rynku z nugusem na wierzchu?!

Nie,w tym roku z cytrynką.

00


ares1 ~ares1 (Gość)05.05.2013 15:17

Czy znów ktoś będzie biegać po rynku z nugusem na wierzchu?!

00


szeryf ~szeryf (Gość)05.05.2013 14:58

"antos" napisał(a):
A czy szpital psychiatryczny został już o wydarzeniu poinformowany


To nie są wariaci. Dobrze kombinują, każdy chciałby napić się za cudze pieniądze.

00


antoś ~antoś (Gość)05.05.2013 13:52

A czy szpital psychiatryczny został już o wydarzeniu poinformowany?Na pewno cały oddział dla szczególnych przypadków schizofrenii będzie pełne ręce roboty.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat