Jazda na suwak zmniejszy korki?

ePiotrkow Wtorek, 27 września 201624 9362
Na razie tylko zalecana, ale... Prawdopodobnie od ostatniego kwartału 2018 roku już obowiązkowa – chodzi o tak zwaną jazdę na suwak.

Na czym polega? Wyobraźmy sobie dwa jadące na równoległych pasach ruchu samochody. Lewy pas się kończy – pojawia się zwężenie. Kierujący pojazdem dojeżdża do końca pasa, a samochód jadący obok go wpuszcza. Jeszcze prościej – jeden wpuszcza jednego.

 

W tej chwili metoda zamka błyskawicznego nie jest uregulowana prawnie. Owszem, istnieją znaki, które nie figurują w kodeksie drogowym, więc nie obligują, a jedynie sugerują określony sposób jazdy.

 

Często bywa niestety tak, że jazda na suwak – utożsamiana z zachowaniem wysokiej kultury w ruchu drogowym – ustępuje tzw. drogowemu cwaniactwu. Niejeden z nas spotkał już "szeryfa", czyli kierującego, który umyślnie blokuje pas, uniemożliwiając sąsiadowi płynne włączenie się do ruchu.

 

Dziennik "Gazeta Prawna" dotarł do informacji, że Ministerstwo Infrastruktury ma w planach nowelizację rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych oraz załącznikiem o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych (tzw. czerwona książeczka). Za sprawą nowelizacji jazda na suwak ma stać się obowiązkowa. Nowe przepisy mają wejść za nieco ponad dwa lata, w czwartym kwartale 2018 roku.

 

Czy jazda na suwak – Waszym zdaniem – rzeczywiście upłynnia ruch i czy obowiązek jazdy w ten sposób przyniesie pozytywną zmianę?


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Lubię stać w korku bo można poczytać książkę ~Lubię stać w korku bo można poczytać książkę (Gość)01.10.2016 12:00

Zwężenie drogi jest jak lejek. Ma określoną przepustowość i tyle. Jadąc dwoma pasami korki robią się większe i soi w nich więcej samochodów ponieważ ruch nie jest płynny. Jeżeli wszyscy zjadą do jednego pasa korek nie będzie dłuższy ponieważ będzie poruszał się szybciej. Czemu wszyscy kierowcy ciężarówek zjeżdżają wcześniej? Chyba nie na złość całemu światu? A może to rozumieją i mają większe doświadczenie w pokonywaniu trudnych odcinków drogi.

01


filion ~filion (Gość)27.09.2016 15:39

Wystarczy popatrzeć jak przed zwężeniem przed wiaduktem wszyscy stoją na jednym środkowym pasie, a na tego co jedzie do końca którymś z wolnych patrzą jak na cwaniaka.

72


przekora:) ~przekora:) (Gość)28.09.2016 19:56

określenie, że korek się skraca jest mało precyzyjne. tak naprawdę to skraca się długość korka natomiast czas przejazdu przez zwężenie pozostanie ten sam! poza tym co się stanie jeśli jedno z aut nie ruszy przy zwężeniu płynnie i przejadą dwa auta pod rząd z jednego pasa? czy to będzie już podstawa do wystawienia mandatu? (bo przecież w naszym kraju tylko na to można liczyć!) czy właśnie musi czekać aby auto z drugiego pasa pojechało pierwsze żeby się przed mandatem ustrzec?

02


maddox maddoxranga28.09.2016 09:27

Prawda jest taka, że już obecnie można wymusić jazdę na suwak. Wystarczy w odpowiedniej odległości (20-30m) przed zwężeniem postawić znak "zakaz wyprzedzania" a wcześniej wymalować tymczasową linię ciągłą między pasami. Ale jak najbardziej popieram wprowadzenie tego oficjalnie do przepisów. Wystarczy popatrzeć co się dzieje na zwężeniu przed wiaduktem kolejowym, jak ludzie stoją na jednym pasie i często blokują poprzednie skrzyżowania.
Przydało by się jeszcze doprecyzować przepisy o "rondach" żeby nie byłą wątpliwości kiedy włączać kierunkowskaz a kiedy nie bo niestety większość ludzi ma z tym problem.

15


cynik ~cynik (Gość)27.09.2016 14:18

Może trochę zmniejszy.. Ale tylko trochę ,gdyż samochodów przybywa w Polsce z każdym rokiem. Na mojej uliczce dwa lata temu były dwa samochody dzisiaj stoi sześć. Pokolenie podrosło...Trzeba stawiać na transport publiczny. Dyskusja o tłoku przy targowisku na Próchnika. Tyle tylko ,że nikt poddał myśli żeby w dni targowe zwiększyć częstoliwość kursowania MZK.Przynajmniej w tę okolicę. Może to by trochę pomogło. Ale to tylko pół problemu bo w te dni przyjeżda /targowe/ pół powiatu. Rzecz w tym ,że na wieś już nic prawie nie kursuje a dojechać trzeba i wrócić.Ale jak jeden autubus puszczą rano a powrotny po popołudniu...Nic się na tamtym miejscu szybko nie zmieni bo mądrale na stołkach nie mają pomysłu....to było doskonale słychać w radio.

81


Aman Amanranga27.09.2016 17:11

A ten suwak to ile metrów od zwężenia ma się zaczynać? Bo ile razy sytuacja jest taka, że znaki informują o zwężeniu już kilkaset metrów przed nim i większość kierowców zjeżdża się już kilkadziesiąt metrów przed zwężeniem w jeden pas ale oczywiście zawsze znajdzie się jakiś cwaniak, który do tego się nie stosuje tylko wyprzedza ten uformowany już pas samochodów, żeby do zwężenia dojechać jak najszybciej i wepchnąć się przed tych, którzy kulturalnie to robią. Więc jakie kary będzie przewidywał kodeks dla takich cwaniaków bo na razie to pewnie będzie się dyskutowało o karach dla tych, którzy nie będą chcieli wpuszczać innych, może często właśnie takich cwaniaków.

suwak.JPG

77


ares1 ~ares1 (Gość)27.09.2016 11:55

Wystarczy poobserwować zwężenie za stacją paliw na Bugaju w stronę Sulejowa i człowiek wątpi w tzw suwak!!!

121


Pitti ~Pitti (Gość)27.09.2016 18:44

To nie przejdzie. Wyobrażacie sobie te blondi za kółkiem, które jadą na suwak? Nie ma szans. Albo cwaniaczków w bmw? Albo jajogłowych krawaciarzy w mercedesach czy lexusach, którzy dalej niż poza czubek własnego nosa nie widzą?

50


zzz ~zzz (Gość)27.09.2016 16:53

jak sie "szeryfowie" nauczą jeździć jak w cywilizowanych krajach to zmniejszy korki. Póki co blokada lewego pasa to norma .

40


rg ~rg (Gość)27.09.2016 12:33

zasady ruchu możesz zmienić ale ludzi nie zmienisz

150


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat