W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego powstanie 5 klas pierwszych, to o jeden oddział mniej niż w roku szkolnym 2017/2018. Nic nie zmieni się w II LO – tak jak przed rokiem powstanie tam 5 klas pierwszych. W III LO było 6, będzie 5. W IV LO w roku szkolnym 2017/2018 były 3 klasy pierwsze, we wrześniu 2018 będzie tyle samo.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli popularnym TPS-ie powstaną 3 klasy pierwsze w liceum i 6 klas w technikum. W ubiegłym roku szkolnym były 2 klasy pierwsze w liceum i 6 w technikum.
Na „Piomie”, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, będzie dokładnie tak samo jak w roku 2017/2018: powstaną 3 klasy licealne, 3 klasy technikum i 1 klasa szkoły branżowej.
- W liceum powstaną dwie klasy humanistyczne i jedna medyczno-sportowa – mówi nam dyrektor ZSP 2 Lidia Łopusiewicz. - W technikum będzie klasa technik teleinformatyk, technik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik na podbudowie operator obrabiarek skrawających. Powstanie jedna klasa szkoły branżowej dwuzawodowa – operator obrabiarek skrawających i ślusarz. Będzie to klasa w systemie dualnym z firmami Pioma Odlewnia Famur S.A. i Plasimet, współpraca z ta ostatnią firmą to nowość. Na razie przeładowaną mamy jedynie klasę technik pojazdów samochodowych, dlatego zastanawiam się, czy tej klasy nie podzielić. 35 osób to moim zdaniem za dużo. Przypuszczamy, że w przyszłym roku, ze względu na wygaszanie gimnazjów, klas pierwszych będzie więcej ze względu na to, że będziemy mieć podwójny rocznik. My na pewno sobie poradzimy lokalowo, mamy przecież 4 budynki szkoły. Pytanie, jak poradzą sobie wiodące licea?
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 („Budowlanka”) powstaną we wrześniu 3 klasy technikum i 2 klasy szkoły branżowej (przed rokiem: 2 klasy technikum i 1 klasa szkoły branżowej).
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Sienkiewicza będą 2 klasy pierwsze w technikum i 3 klasy branżowe. Przed rokiem powstała w tej szkole 1 klasa technikum i 4 klasy branżowe.
W „Ekonomiku”, czyli Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy ul. Leonarda, tak jak roku temu, powstanie 5 klas pierwszych technikum.
Nic nie zmieni się również w ZSP nr 6, gdzie tak jak przed rokiem powstaną 2 klasy technikum.
Jak liczne będą klasy, tego dowiemy się po zakończeniu rekrutacji dodatkowej na koniec sierpnia. 20 lipca wywieszone zostały bowiem jedynie listy uczniów (przyjętych), którzy brali udział w rekrutacji elektronicznej. Urzędnicy z Referatu Edukacji zaznaczają też, że do końca rekrutacji może zwiększyć się liczba klas branżowych w szkołach.