Po co to wszystko? By zachęcić mieszkańców Piotrkowa do refleksji na tym, jak nasz sposób odżywiania wpływa na środowisko naturalne, na klimat. - Doskonale wszyscy wiemy, że trzeba segregować śmieci, oszczędzać energię elektryczną, warto zamienić wannę na prysznic, tymczasem bardzo często umyka nam aspekt diety - mówi Maria Koziarkiewicz, wolontariuszka Fundacji Viva. - Również nasza dieta ma kolosalny wpływ na środowisko naturalne, na naszą przyszłość, na przyszłość naszych dzieci i najbliższych. W wizualny sposób pokazujemy, ile wody potrzeba do wyprodukowania jednego burgera. To 2300 litrów wody, właśnie tyle mieści się w 150 wiadrach, które tutaj ustawiliśmy. To jest tylko jeden aspekt – zużycie wody, ale produkcja mięsa i nabiału to również wylesianie, przekształcanie gruntów, wymieranie gatunków roślin i zwierząt, emisja gazów cieplarnianych, erozja gleb, zakwaszanie gleb, tworzenie martwych stref oceanicznych. Tego jest mnóstwo, coraz więcej się o tym mówi, coraz więcej się o tym pisze. Te informacje powinny jednak przedostawać się do źródeł bardziej dostępnych przeciętnemu odbiorcy, stąd nasza obecność tutaj.
„Mięso jest człowiekowi niezbędne do życia, to źródło białka, którego nie da się niczym zastąpić” - to częsty argument wypowiadany przez mięsożerców. Dziś już wiadomo – a potwierdza to wiele badań naukowych – że jest to po prostu mit. Naukowcy są zgodni co do tego, że prawidłowo zbilansowana dieta roślinna jest zdrowa, bezpieczna i odżywcza na każdym etapie życia, a więc również dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla kobiet karmiących, dla osób starszych czy aktywnie uprawiających sport. - To oczywiście mit, że białko = mięso – dodaje Maria Koziarkiewicz. - Białko i wszystkie aminokwasy, których organizm nie wytwarza są również obecne w roślinach. To jedynie kwestia zdobycia minimum wiedzy, gdzie ich szukać, a tak naprawdę chodzi tylko o dwa aminokwasy, które znajdziemy w roślinach strączkowych i zbożach. Przykładem kulturyści, body builderzy, którzy często są weganami, a doskonale potrafią zbudować masę mięśniową.
Zachęcamy więc do weryfikacji swoich nawyków żywieniowych. Minimum wiedzy z całą pewnością przydaje się w każdej dziedzinie życia, nie tylko w diecie.