Utrzymuje się, że samobadanie piersi raz w miesiącu powinna przeprowadzać każda kobieta, która ukończyła dwudziesty rok życia. Niestety świadomość społeczeństwa na temat chorób kobiecych piersi jest niewielka. Do tego same kobiety nie czują potrzeby jaką jest kontrolne badanie piersi własnymi dłońmi. Warto zdać sobie sprawę, że wcześnie wykryte zmiany chorobowe w piersi znacząco zwiększają prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia. Już teraz sprawdź jak samodzielnie badać swoje piersi, a także zobacz, kiedy należy zgłosić się do specjalisty.
Samodzielne badanie piersi krok po kroku – prosty poradnik
Sprawdź termin ostatniej miesiączki
Przed miesiączką piersi stają się wrażliwe, twardsze, a do tego przez jakiś czas pozostają nabrzmiałe. Nic więc dziwnego, że nie jest to dobry moment na badanie piersi. Uważa się, że miarodajne samobadanie piersi powinno się odbyć około tygodnia lub dwóch po odbytej miesiączce.
Wybierz odpowiedni moment
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że badanie piersi powinno odbywać się w spokojnej i niespiesznej atmosferze. Rodzinne dialogi pod drzwiami, czy też biegające po domu dzieci nie sprzyjają skupieniu, a dodatkowo mogą mieć wpływ na przeoczenie zmian w piersiach. Warto więc przeznaczyć odpowiedni moment na samobadanie piersi, najlepiej wtedy, kiedy dom będzie całkowicie pusty i będziemy mieli pewność, że nikt nie będzie nam przeszkadzał.
Przygotuj żel do kąpieli i lustro
Lustro ma pomóc w dokładnej obserwacji piersi, zaś żel zmniejszy tarcie dłoni w kontakcie ze skórą na piersiach, co pozwoli na dokładne i bardziej wnikliwe samobadanie piersi.
Zarezerwuj około pół godziny wolnego czasu
Badanie piersi nie musi trwać długo, ale także nie powinno być wykonywane w pośpiechu. W celu badania piersi ustaw się przed lustrem bez jakiejkolwiek górnej części garderoby. Oglądaj swoje piersi z każdej strony, uginaj nogi, nachylaj się, zmieniaj pozycje ciała tak, aby zobaczyć swoje piersi w ich każdym możliwym ułożeniu.
Kiedy zakończysz wizualne badanie piersi, czas sięgnąć po żel do kąpieli. Nanieś żel lub mydło na dłonie, a następnie na piersi. Wyprostuj się, unieś prawą rękę do góry i sięgnij dłonią karku. Pozostań w tej pozycji. Używając trzech środkowych palców lewej ręki zacznij masować prawą pierś. Nie naciskaj, lecz prowadź swobodnie swoją dłoń po skórze kolistymi ruchami. Kiedy skończysz badanie samej piersi, skieruj dłoń w okolice pachy i również wykonaj badanie. Po zakończeniu tej części badania, to samo zrób z drugą piersią, dając za głowę lewą rękę.
Guzek w piersi lub niepokojące zmiany na piersiach – co robić?
Jeśli masz pewne wątpliwości lub też jeśli wyczujesz niepokojące zmiany w piersi, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Dziś do wyboru są różne przychodnie i kliniki. Jedną z nich jest renomowana klinika, w której każda kobieta może uzyskać pomoc. Najważniejsze informacje o schorzeniach piersi można znaleźć na stronie medycynadab.pl, na której znajduje się także adres renomowanej kliniki dla kobiet.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą medycynadab.pl