Jak dbać o oczy?

Piątek, 04 grudnia 201512
Coraz większa liczba Polaków wymaga korekcji wzroku. Z powodu wad wzroku cierpi ok. 44% osób w przedziale wiekowym 16-54 lata. Schorzeniami oczu obarczonych jest wielu młodych ludzi, liczących 14 lub mniej lat. Niestety z badań wynika, że niemalże co czwarta osoba, u której wykryto wadę wzroku, nie zamierza jej korygować, a nawet nie planuje w najbliższym czasie wizyty u lekarza. Tymczasem brak dbałości o oczy może być przyczyną wielu komplikacji, których w niektórych przypadkach nie można skorygować przy użyciu soczewek czy operacji.
Jak dbać o oczy?

W celu zachowania ostrości widzenia warto zadbać przede wszystkim o zdrową dietę. Najwięcej korzyści przynosi jadłospis wspomagający pracę układu krążenia, który pomaga nie tylko sercu, ale i oczom. Pamiętajmy o pokarmach zawierających duże pokłady cynku, który zapobiega szkodom powodowanym przez światło, witaminy A, luteiny, beta-karotenu oraz zeaksantyny. W diecie na zdrowe oczy nie powinno zabraknąć cytrusów, fasoli, grochu, marchwi, zielonych warzyw liściastych, ostryg, orzechów, drobiu oraz czerwonego mięsa.

 

W słoneczne dni obowiązkiem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Najważniejszym kryterium przy doborze odpowiedniego ich modelu jest przepuszczalność światła – dobre okulary zatrzymają ok. 99-100% promieniowania UVA i UVB. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że promienie słoneczne mogą mieć niekorzystny wpływ nie tylko na skórę, ale także na zdrowie oczu. Zbyt długotrwałe wystawianie oczu na działanie słońca może być przyczyną rozwinięcia zaćmy, zwyrodnienia rogówki czy, w najgorszym przypadku, raka powieki. Dzieci są bardziej narażone na promieniowanie UV za sprawą szerszych źrenic i bardziej przejrzystej soczewki dlatego też powinny nosić okulary przeciwsłoneczne.

Dobrą radą dla kobiet jest sprawdzenie terminu przydatności stosowanych kosmetyków do oczu. Nie powinno się przetrzymywać zbyt długo preparatów już otwartych, a przeterminowane produkty należy natychmiast wyrzucać, gdyż mogą zawierać mnóstwo bakterii niebezpiecznych dla oczu.

 

Szczególnie narażone na schorzenia oczu są osoby przebywające w otoczeniu szkodliwych substancji i wykonujące zagrażające oczom czynności lub zawody. Okulary ochronne powinny być nieodłącznym elementem wyposażenia ludzi wykonujących pracę kwalifikowaną do grupy wysokiego ryzyka bezpieczeństwa widzenia, ale także osób aktywnie uprawiających sporty, w których urazy oczu zdarzają się najczęściej.

 

Ogromną wagę do zdrowia oczu powinny przywiązywać także osoby na co dzień pracujące przy komputerze. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor skutkuje obniżeniem częstotliwości mrugania co z kolei powoduje wysychanie spojówki i rogówki. Należy pamiętać o robieniu co 1-2 godziny kilkuminutowych przerw podczas pracy, wykorzystując ten moment na ćwiczenie wzroku np. oderwij wzrok od komputera i popatrz przez parę chwil w dal, zataczaj oczami ósemki, spójrz na boki pod różnymi kątami. Odpowiednie oświetlenie, ustawienie monitora czy nawilżenie powietrza w miejscu pracy korzystnie wpłynie na nasze oczy, a tym samym na nasze samopoczucie. Najzdrowszym jest oświetlenie naturalne, jednak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono krócej dostępne. Najlepiej wówczas używać oświetlenia sufitowego. Dobrze, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, było dużo zieleni, kolor ten bowiem działa uspokajająco na oczy.

 

Oczy są narządem niezwykle wrażliwym, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, takich jak podrażnienia czy zaczerwienienia. Dolegliwości oczu najskuteczniej złagodzimy za pomocą kropli, zimnych okładów oraz leków przeciwhistaminowych. W przypadku, gdy objawy nie ustępują lub regularnie powracają, wskazane jest skonsultowanie problemu ze specjalistą.

Szczególnie uczulone na higienę oczu powinny być osoby, których bliscy chorują bądź chorowali na jaskrę i zaćmę. Wskazane jest badanie ostrości wzroku, ewentualnej wady wzroku, pola widzenia itd. O chorobie mogą świadczyć objawy takie jak: obniżenie ostrości wzroku, wszelkie „pajączki” czy tęczowe koła w polu widzenia, zniekształcenia w obrazie czy tzw. widzenie za mgłą. Niezwłocznie do okulisty trzeba się wybrać, kiedy m.in. dochodzi do nagłego spadku ostrości wzroku, silnego zaczerwienienia, dolegliwości bólowych, poczucia obecności ciała obcego w oku.

 

Podstawą dbania o wzrok jest regularna kontrola okulistyczna. Osobom między 21 a 40 rokiem życia zaleca się badanie wzroku co 2 lata, podczas gdy ludzie starsi i obarczeni wadą wzroku powinni odwiedzać okulistę co roku. Należy pamiętać, że badanie okulistyczne to nie tylko określenie ostrości wzroku, dobór odpowiedniej korekcji okularowej, lecz także ocena przedniego jak i tylnego odcinka oka. Dokładna ocena stanu oczu pozwala na wczesną diagnozę ewentualnych schorzeń okulistycznych Szczególnie ważne jest monitorowanie ostrości widzenia u maluchów ponieważ narząd wzroku u dziecka posiada doskonale wykształconą zdolność akomodacji, co pozwala na widzenie nawet przy wadzie wzroku.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności.


Bez względu na wiek, pielęgnacja oczu jest niezwykle ważna.

 

Justyna Kostrzewa

Technik Optyk


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zosia ~Zosia (Gość)06.03.2019 11:13

Super artykuł! Warto wiedzieć takie rzeczy. Wzrok psuje nam się powoli, możemy tego nie zauważyć, a później będzie za późno.
Czytałam ostatnio artykuł o tym, jak można zadbać o wzrok siedząc w pracy przed komputerem, polecam przeczytać: https://safety-service.pl/bhp-w-biurze/jak-dbac-o-wzrok/

00


Gosia82 ~Gosia82 (Gość)30.01.2017 12:30

Ten punkt o komputerach jest o mnie, siedzę za dużo ;) Gaba poleca Starazolin i się z nią zgadzam. Po każdej sesji z ulubionym serialem zakraplam sobie oczy i jak nowe.

00


Gaba ~Gaba (Gość)26.10.2016 21:10

Też zdecydowanie mogę polecić Starazolin, szczególnie ze względu na długie i efektywne działanie. Naturalne sposoby jak okłady są ok, ale u mnie doraźnie bez kropel nie da rady.

00


Lara ~Lara (Gość)26.09.2016 16:41

Ja mam na całe szczęście warsztat z ergonomii pracy i stosuję pewne triki, aby ochronić oczy ;) Oprócz kropli nawilżających piję wodę- minimum 1,5 litra, co 20 minut popatrzę w inny punkt niż na ekran (najlepiej gdzieś w dal) i 2 razy w tygodniu robię sobie okłady z rumianku lub czarnej herbaty. Te warsztaty przeprowadza nam firma zatrudniona przez pracodawcę i mamy to w godzinach pracy, więc głupotą jest nie skorzystać, a i komfort funkcjonowania w pracy znacznie się poprawia!

00


kryska ~kryska (Gość)20.09.2016 16:22

też używam starazolinu, poleciła mi go pani w aptece i moge powiedziec, ze dobrze nawilżają, jak na cenę to jakość jest na serio dobra.

00


arla ~arla (Gość)31.05.2016 23:31

Uważam, że najważniejsze jest, żeby oczy były dobrze nawilżone, zwłaszcza jak długo się ślęczy przed komputerem. Ja się przekonałam na sobie, że suche oczy zazwyczaj kończą się podrażnieniami. Dlatego teraz regularnie zakraplam sobie niebieski starazolin, żeby szybko i skutecznie koić dolegliwości oczu

00


arla ~arla (Gość)31.05.2016 23:30

Uważam, że najważniejsze jest, żeby oczy były dobrze nawilżone, zwłaszcza jak długo się ślęczy przed komputerem. Ja się przekonałam na sobie, że suche oczy zazwyczaj kończą się podrażnieniami. Dlatego teraz regularnie zakraplam sobie niebieski starazolin, żeby szybko i skutecznie koić dolegliwości oczu

00


Dietetyk Naturhouse Słowackiego 138A ~Dietetyk Naturhouse Słowackiego 138A (Gość)17.05.2016 09:36

Oprócz kontroli okulistycznych bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w składniki, które dzięki swojemu działaniu wspomagają narząd wzroku. Dieta, która pozytywnie wpłynie na kondycję oczu powinna zawierać przede wszystkim duże ilości przeciwutleniaczy, czyli witamin A, C, E, a także luteinę i cynk. W jadłospisie wspomagającym wzrok powinny więc znaleźć się duże ilości zielonych warzyw, oleje roślinne oraz produkty mleczne, owoce cytrusowe, pomidory, natka pietruszki, szparagi czy aronia. Równie istotną rolę odgrywają witaminy z grupy B, które wzmacniają siłę wzroku, nerwy wzrokowe i chronią przed światłowstrętem. Znajdziemy je w takich produktach jak orzechy, podroby, kasze jęczmienne i gryczane oraz warzywa – kalafior, kapusta, brokuły, szpinak czy cebula. Niezwykle ważna dla naszych oczu jest witamina A, która bierze udział w procesie widzenia. Jej niedobór może powodować kurzą ślepotę czy zespół „suchego oka”. Zadbajmy zatem, aby w naszym jadłospisie znalazły się m.in. morele, brzoskwinie, papryka, produkty pochodzenia zwierzęcego – masło, jaja, mleko, a także marchew, np. w postaci soków. Pozytywny wpływ na nasz wzrok mają także produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 - ryby, rośliny strączkowe orzechy włoskie oraz nasiona dyni czy słonecznika. Równie ważną grupę składników odżywczych stanowią mikroelementy, zawłaszcza cynk, który zapobiega krótkowzroczności i wadom wzroku związanym z wiekiem. Aby uniknąć jego niedoboru należy włączyć do jadłospisu chude mięso, owoce morza, pełnoziarnisty chleb, a także grzyby.

00


Zanzi ~Zanzi (Gość)21.01.2016 13:36

Z reguły ludzie nie doceniają zdrowia, w tym przypadku dobrego wzroku, dopóki go nie stracą.

00


kajka ~kajka (Gość)21.01.2016 12:50

Uważam, że przede wszystkim nie wolno dopuścić do tego, żeby oczy były przesuszone, a to niestety zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie jest trudne. Znalazłam na to sposób w postaci sztucznych łez, których używam regularnie do nawilżania oczu. Najlepiej sprawdza się starazolin niebieski, który zawiera kwas hialuronowy i ma silnie nawilżające właściwości.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat