Zgodnie z zasadami Narodowego Programu Szczepień rozdysponowanie dawek ma odbywać się w określonej kolejności, w czterech etapach (włączając etap „0"). Na razie jesteśmy na etapie „1", czyli szczepieniu seniorów.
- Na dziś (9 lutego) zaszczepiło się ponad 118 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego – mówiła w radiowym Maglu Jolanta Kowalik-Gęsiak, pełnomocnik wojewody ds. szczepień przeciwko Covid-19. – To zarówno osoby z tzw. grupy 0, jak i seniorzy szczepieni od 25 stycznia. Szczepienia oczywiście nadal trwają i odbywają się w 430 punktach na terenie naszego województwa. W każdej gminie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt. W piątek rozpocznie się szczepienie nauczycieli, którzy mogą liczyć na system tzw. szpitali węzłowych i nie tylko. Łącznie to ok. 40 punktów szczepień.
Na pytanie: czy zdarzyły się jakieś przypadki powikłań po zastosowaniu szczepionki, pełnomocnik wojewody odpowiada:
- Nie dotarły do nas informacje o niepożądanych odczynach poszczepiennych. Najczęściej pojawia się ból po ukłuciu i zaczerwienienie w tym miejscu . Przed zastrzykiem lekarz informuje pacjenta, co może się dziać i co robić, kiedy pojawią się niepożądane objawy. Ale powtarzam: na razie poważniejszych przypadków nie zanotowaliśmy.
Kto i kiedy może się zaszczepić przeciw Covid-19? W jaki sposób i gdzie można zapisać się na szczepienie? Jak przygotować się do szczepienia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można uzyskać korzystając z całodobowej bezpłatnej infolinii, działającej siedem dni w tygodniu.
Numer dla osób dzwoniących z Polski: 989. Ministerstwo poleca też stronę www.pacjent.gov.pl, gdzie można wypełnić specjalny formularz. Konsultanci będą oddzwaniać do każdej osoby, która wyrazi chęć szczepienia.
Inna sprawa, to opóźnienia w dostawach szczepionki, które powodują zmiany w terminach. Ale to już temat na kolejny tekst.