Jest to jak dotychczas trzecia bulla Jana XXIII odkryta w Polsce, a druga zachowana w całości. Zabytek ten rzuca nowe światło na średniowieczną historię i ówczesną rangę tej miejscowości. Charakter listu i jego adresat będzie przedmiotem dalszych studiów - informuje w mediach społecznościowych Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Bulla pochodzi z czasów bitwy pod Grunwaldem, bo czas jej powstania datuje się na lata 1410-1415.
Takich znalezisk w Polsce jest niewiele. Jedną bullę odkryto w okolicach Sandomierza, ale jest ona zachowana tylko w połowie. Kolejna jest przechowywana w kolekcji książąt Czartoryskich w Krakowie, ale z kolei nie pochodzi z badań archeologicznych. Dlatego ten egzemplarz z Mierzyna jest wyjątkowy - mówi prof. Piotr Strzyż.
Odkrycie pozwala sądzić, że właśnie w gminie Rozprza przebywały osoby, które były odbiorcami korespondencji od Jana XXIII.
Bulla mogła być przyczepiona do listu czy dokumentu, na przykład poświadczającego nadanie ziemskie, a może wyjaśniającego jakąś sytuacji gospodarczo-polityczną. To wyjaśnią dalsze badania w naszych archiwach - dodaje dr Kalina Skóra.
W pracach brali udział studenci archeologii UŁ oraz członkowie Piotrkowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Bugaj”.