Advertisement

Historyczna chwila dla Rozprzy

ePiotrkowRegion Niedziela, 01 stycznia 202331
1 stycznia 2023 roku to historyczny dzień dla Rozprzy. Po latach oczekiwań ta miejscowość  znów stała się miastem. Jak mówią lokalni pasjonaci, historyczna niesprawiedliwość została naprawiona.

Ładuję galerię...

Przez setki lat Rozprza miała status miasta. Utraciła go w drugiej połowie XIX wieku, krótko po upadku powstania styczniowego. Była to właśnie jedna z carskich reperkusji dla lokalnej społeczności po fiasku zrywu powstańczego.

 

Władze Rozprzy walkę o ponowne zaliczenia miejscowości w poczet polskich miast chciały podjąć już kilka lat temu. Wówczas te prace zostały wstrzymane przez pandemię. Wszystko na nowo wystartowało na początku 2022 roku, a blisko roczna praca urzędników dała oczekiwany efekt.

Po ponad 150 latach ponownie przyznano nam prawa miejskie. Myślę, że mieszkańcy także są zadowoleni z tej zmiany. Jest to bez wątpienia nobilitacja oraz większy prestiż. Wydaje mi się, że przez pierwszy okres będziemy się do tego wszyscy przyzwyczajali – mówi Janusz Jędrzejczyk,  już nie wójt, ale burmistrz miasta i gminy Rozprza, dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego wyjątkowego wydarzenia.

Kluczowa była tu decyzja samych mieszkańców, którzy w trakcie konsultacji społecznych wyrazili swoje poparcie dla tej inicjatywy. Podobną opinię wydał wojewoda Tobiasz Bocheński, a ostateczną decyzję podjął premier. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz gminy z rąk Mateusza Morawieckiego odebrali oficjalne potwierdzenie nadania Rozprzy statusu miasta.

 

W ostatnim czasie w gminie trwały przygotowania do tej zmiany. Były one związane przede wszystkim ze zmianą nazewnictwa i urzędowych pism. Już od kilku dni na budynku magistratu możemy przeczytać Urząd Miasta i Gminy Rozprza. Dla mieszkańców niezwykle istotna informacja jest taka, że oni nie muszą niczego zmieniać w swoich dokumentach.

Mieszkańcy nie muszą wymieniać dowodów osobistych. Nie muszą składać żadnych dokumentów. Zmiana status miejscowości jest dla nich całkowicie bezbolesna i niewymagająca żadnych dodatkowych działań – podkreśla Michał Tokarski z Urzędu Miasta i Gminy Rozprza.

Z okazji tej historycznej chwili urzędnicy nie organizowali w noc sylwestrową żadnych dodatkowych wydarzeń. W najbliższych dniach w Urzędzie być może przeprowadzona zostanie uroczysta nadzwyczajna Sesja Rady Gminy.

Będziemy chcieli zakończyć cały ten etap odzyskiwania praw miejskich na pierwszych Dniach Miasta i Gminy Rozprza, które najprawdopodobniej odbędą się w dniach 17-18 czerwca. Szczególnie pierwszy dzień będziemy chcieli poświęcić świętowaniu tego historycznego wydarzenia – zdradza burmistrz Jędrzejczyk.


Zainteresował temat?

6

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nauczyciel ~Nauczyciel (Gość)02.01.2023 11:24

A co z dodatkiem wiejskim?

52


Derty ~Derty (Gość)01.01.2023 20:28

Ten czlowiek nie ma ani odrobiny honoru i godności. Wstyd i zażenowanie.

265


Rozprzanin ~Rozprzanin (Gość)02.01.2023 17:11

Za przykładem poszedłem dzisiaj pijany do pracy..... I co? I nagrody nie było tylko nagana!!!!!

110


Nn ~Nn (Gość)02.01.2023 17:06

Czyli z zapowiedzią wójta oszczędności nie będzie??? Czytając projekt budżetu gminy to o ile się nie mylę deficyt budżetu wyniesie ok. 15 mil.Dług całkowity na koniec 2023 ma wynieść 44 mil. Zł.Tak 44 mil.Piekny prezent na nowy rok dla miasta? Rozprza.
.

41


lokop9 ~lokop9 (Gość)02.01.2023 11:19

Następny będzie Mierzyn.....

93


kol ~kol (Gość)02.01.2023 13:17

teraz jest Burmistrzem to będzie sklep całodobowy i nie będzie potrzeby jechać po trunki do Piotrkowa

70


Zenobiusz ~Zenobiusz (Gość)01.01.2023 17:31

Ja nie wiem jaki jest sens opowiadać te bajeczki, że utrata praw miejskich to była kara za Powstanie Styczniowe. Po pierwsze na tym terenie odzew był niewielki i walk większych nie było. Po drugie utrata praw nastąpiła w 6 lat po upadku powstania. Strasznie długo. Otóż nie były to żadne represje popowstaniowe, ale najzwyczajniej w świecie wiele miast upadło w tamtym okresie i straciło na znaczeniu. Jednym z nich była właśnie Rozprza, która w tym czasie zamieszkana była przez góra kilkaset osób, a ludność przeważnie zajmowała się rolnictwem. Utrata praw nastąpiła więc na skutek reformy, a wyznacznikiem było nie dawno zakończone powstanie styczniowe, ale liczba mieszkańców czy struktura zamieszkania. Warto mieć na uwadze, że praw miejskich nie utraciły miasta które popierały powstańców a a utraciły te które nie brały udziału w powstaniu. Wiem, że nawet w podręcznikach powiela się tezę o zemście za powstanie, ale to nie jest prawda. Podstawy były jednak inne.

245


wszystkiegodobrego ~wszystkiegodobrego (Gość)02.01.2023 11:12

Przy takiej okazji też nie możecie powstrzymać się od puszczania bąków, złośliwości itp.? Bez tego dzień stracony?
A ja życzę wszystkim mieszkańcom miasta Rozprza wszystkiego najlepszego! Dobrego roku, dobrych lat!

63


j. ~j. (Gość)01.01.2023 20:29

Bardziej, niż prawa miejskie może by się przydała takiej Rozprzy... obwodnica, bo jak A1 będzie płatna, to przez Rozprzę drogą nr 91 pojedzie o wiele więcej pojazdów, także ciężarowych i szybko miasto Rozprza zostanie rozjeżdżone.

112


MarioFlame ~MarioFlame (Gość)01.01.2023 13:05

Z początkiem listopada złapany za jazdę po pijaku a z początkiem roku Pan Burmistrz. 2 miesiące to naprawdę za mało, żeby wydać wyrok? Podobno do prostych spraw miały być szybkie sądy. I co? W wielu przypadkach ludzie nie są winni ale do wyjaśnienia sprawy są zawieszeni w czynnościach służbowych. A tu? Żenada.

334


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat