Gmina Wola Krzysztoporska: Jak zaoszczędzić, kompostując bioodpady?

Region Środa, 05 sierpnia 202014
Od sierpnia zmieniły się stawki opłat za śmieci na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Jest jednak sposób, by nieco zaoszczędzić i złagodzić skutki podwyżki. Wystarczy samodzielnie kompostować odpady bio w przydomowym kompostowniku. Trzeba też koniecznie złożyć nową deklarację w tej sprawie (tu ważna uwaga – wszyscy, którzy nadal korzystać będą z pojemników na bioodpady, nie muszą składać nowej deklaracji!).
Gmina Wola Krzysztoporska: Jak zaoszczędzić, kompostując bioodpady?

Od 1 sierpnia 2020 r. zmianie uległa wysokość stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Wola Krzysztoporska, które wynosić będą odpowiednio:

- 23,50 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny, a na terenie nieruchomości nie kompostuje się bioodpadów w kompostowniku przydomowym (korzystamy z kosza na bioodpady),

- 19,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny, a na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostuje się bioodpady w kompostowniku przydomowym.

 
Ważne! Nie można już nie segregować śmieci – można za to zapłacić potrójną stawkę karną – 70,50 zł, jeśli ktoś będzie unikał segregacji.


Opłatę za gospodarowanie odpadami od posesji wylicza się, mnożąc liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość przez stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami.

Mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady w kompostownikach przydomowych, mogą skorzystać ze zwolnienia w wysokości 4,50 zł od osoby. Aby móc skorzystać z ulgi, konieczne jest złożenie w Urzędzie Gminy w Woli Krzysztoporskiej nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez upoważnione do tego osoby (tj. właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty, inny podmiot władający nieruchomością).

Druk deklaracji dostępny jest u sołtysa, w Urzędzie Gminy w Woli Krzysztoporskiej oraz w BIP i na stronie internetowej gminy Wola Krzysztoporska (wola-krzysztoporska.pl).

Najlepiej złożyć deklarację przed planowanym odbiorem odpadów bio w sierpniu!


- Gmina dołożyła wszelkich starań, aby ograniczyć do minimum wysokość opłaty za odbiór odpadów (dwa przetargi przyniosły niezadowalające rezultaty - kwoty za obsługę odbioru odpadów były bardzo wysokie; w trakcie jest kolejny przetarg) – wyjaśniają pracownicy Urzędu Gminy. - Niestety wielkość stawki nie zależy od wysiłków wójta czy Rady Gminy, a wynika z prostego matematycznego rachunku, gdzie wpływy z opłat zbieranych od mieszkańców muszą pokryć zobowiązania gminy z tytułu należności za usługę odbioru i unieszkodliwiania odpadów.

Gmina jest zobowiązana pobrać opłaty od mieszkańców w takiej wysokości, by wystarczyły one na pokrycie całkowitych kosztów gospodarowania odpadami.


Dlaczego śmieci tak radykalnie drożeją?

To pytanie zadaje sobie każdy z nas. A powodów jest wiele. Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów. Ma to związek przede wszystkim ze wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska ustalonej przez Radę Ministrów (tzw. opłata marszałkowska), zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów, kosztów pracy, energii, paliwa i innych usług. Nie bez znaczenia są też zmieniające się przepisy (zmiany ustawowe niezależne od decyzji gminy). Spowodowały one np. konieczność częstszego odbioru odpadów. Teraz - wedle nowych zasad - odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) i bioodpady odbierane będą od kwietnia do października z budynków jednorodzinnych jeden raz na dwa tygodnie (było raz na miesiąc), a tylko od listopada do marca raz w miesiącu. W przypadku budynków wielolokalowych będzie to jeden raz w tygodniu. Te dodatkowe kursy generują dodatkowe koszty.

Zmienia się też sposób obliczania należności dla firmy odbierającej odpady. Nie jest to już opłata ryczałtowa, ale opłata za konkretną ilość odebranych ton śmieci (warto więc o tym pamiętać i ograniczać do minimum ich „produkcję”). To ważne i z względów ekonomicznych, i ekologicznych.


Warto zauważyć (choć dla mieszkańców to z pewnością marna pociecha), że podwyżki nie dotyczą wyłącznie gminy Wola Krzysztoporska. W podobnej sytuacji jest większość gmin w Polsce. Rekord biją gminy w województwie mazowieckim, gdzie opłata za segregację od osoby wyniesie nawet 32 zł.

W naszym rejonie stawki przedstawiają się następująco:

- Wolbórz 26 zł – stawka obowiązuje od 1 lipca 2020 r.

- Grabica 22 zł – stawka obowiązuje od 1 sierpnia 2020

- Sulejów 27 zł – stawka obowiązuje od 1 maja 2020

- Rozprza 18,50 – stawka obowiązuje od 1 stycznia 2020

Trudno jest porównywać same stawki, bo zależą one m.in. od obowiązującego systemu w danej gminie (np. czy nieruchomości są wyposażone w pojemniki czy w worki), układu przestrzennego, odległości do instalacji, liczby mieszkańców itp.


Uwaga! Od lipca obowiązują nowe harmonogramy odbioru śmieci z posesji. Szczegółowe terminy dla poszczególnych miejscowości znajdują się na stronie internetowej gminy.

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy Wola Krzysztoporska) 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mn ~mn (Gość)05.08.2020 09:46

Ludzie żadna gmina nie zarabia na śmieciach .Te stawki dyktuje rynek

11


super zmiana ~super zmiana (Gość)06.08.2020 11:08

i to tylko na parę miesięcy...na chwilkę a zobaczymy co będzie jak odbędzie się przetarg

01


super zmiana ~super zmiana (Gość)06.08.2020 11:07

sami wybraliście w wyborach samorządowych i parlamentarnych to teraz siedzieć cicho i wielbić "super" zmianę....

11


głupek z Woli ~głupek z Woli (Gość)05.08.2020 08:51

podwyżka ponad 100 % - gratuluję

52


-gość ~-gość (Gość)05.08.2020 13:45

W gminie Rozprza najtaniej, to znaczy, że można taniej. Reszta gmin nieudolna, przykładem Wolbórz, jeden przetarg, jedna firma i stawki bardzo wysokie. Samowola, na którą państwo nie reaguje a my pozwalamy.

41


gość ~gość (Gość)05.08.2020 15:13

W mieście Piotrków również jest taka możliwość? Mam swój kompost i nie oddaję bio :)

11


green ~green (Gość)05.08.2020 12:03

Wola Krzysztoporska potrafi. Pytanie kiedy w Piotrkowie doczekamy się zniżki dla gospodarstw domowych posiadających bio kompostowniki albo przynajmniej akcji popularyzującej takie rozwiązania.
Przy okazji taka ciekawostka. W PT postawiono domki dla owadów. Bardzo dobra inicjatywa. Szkoda tylko że wokół tychże domków jest regularnie koszona trawa. Zapraszamy owady, żeby je potem przejechać kosiarką. Genialne. Nikt nie wpadł na pomysł żeby zrobić szkolenie firmom odpowiedzialnym za koszenie. Czy w UM lub Starostwie jest choć jedna kompetentna osoba zajmująca się ekologią czy szerzej rozumianą ochroną środowiska. Pewnie takich osób nie brakuje tylko trzeba ruszyć się z za biurka i zacząć działać. Nie potrzeba wymyślać prochu, wystarczy podpatrzyć jak to się robi w innych miastach. Można zrobić naprawdę bardzo dużo, począwszy od edukacji dzieci w przedszkolach po rozdawanie darmowych sadzonek krzewów i bylin pożytecznych, wspieranie i promowanie działkowców. Organizowanie rajdów po lasach we współpracy z leśnikami itd itd.

42


mnm ~mnm (Gość)05.08.2020 12:21

Czyli Rozprza najtaniej, brawo.

22


gość ~gość (Gość)05.08.2020 07:26

Dlaczego się bronicie podając stawki innych gmin. To ze jesteście nieudolni to wasza wina a nie innych gmin.

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat