Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów - to ona wyznaczyła główny kierunek, jakim jest rozwój przemysłu produkcyjnego. Poprzez to chce osiągnąć dwa podstawowe cele, jakimi są dywersyfikacja produkcji i skoncentrowanie na przemyśle oraz technologiach przyszłości. Jak wielokrotnie podkreśla założyciel i prezes FRGK Andrzej Szczepocki, celem Fundacji jest budowanie zamożności gminy i jej mieszkańców
Kleszczów jest najbardziej uprzemysłowioną wiejską gminą w Polsce. Ocenia się to po ilości inwestycji na jeden kilometr kwadratowy. A inwestycje dają spore środki w postaci dochodów własnych, w szczególności z podatków od nieruchomości. Gmina liczy około 5 tys. mieszkańców i w przeliczeniu na każdego z nich daje to bardzo dobry rezultat finansowy. Strategią rozwojową jest hasło, które głosi fundacja: “Zamożność gminy, zamożnością jej mieszkańców”. Chcąc do tego dojść, Fundacja wykorzystuje panujące warunki, by zbudować społeczeństwo prężne, przedsiębiorcze, aktywne i zamożne. Podstawowym celem jest opracowanie koncepcji służących realizacji projektów kształtujących przyszłość gminy, jak: rozwój kolei, zasilanie w gaz, rozwój dróg czy energię elektryczną. Fundacja przygotowuje też tereny oraz zarządza strefami przemysłowymi, poszukuje dla nich inwestorów poprzez promocję oferty inwestycyjnej oraz całej gminy Kleszczów. Dodatkowo dla tych początkujących inwestorów, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą i planują zaciągnąć kredyt, Fundacja prowadzi fundusz poręczeń kredytowych. Każdy rozpoczynający współpracę z Kleszczowem inwestor może liczyć na ogromną pomoc w wielu dziedzinach. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość załatwienia wszystkich formalności w “jednym okienku”. W jednym miejscu można sprawnie załatwić najistotniejsze sprawy związane z powstaniem inwestycji, zaczynając od nabycia gruntów, uzyskania warunków korzystania z mediów, aż po uzyskanie wszelkich pozwoleń na budowę.
Krótko mówiąc, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów ułatwia i optymalizuje proces inwestycyjny. Poza tym prezentuje, doradza, pomaga. Fundacja prowadzi też promocję gminy. Ta działalność służy przekonywaniu inwestorów, że dogodne warunki techniczne stworzone w strefach przemysłowych gminy Kleszczów, a także system ulg i preferencji, sprzyjają powodzeniu nowych przedsięwzięć gospodarczych.
Wraz z powstaniem nowych zakładów, stosujących nowoczesne technologie produkcji, pojawiła się potrzeba poszerzenia działalności Fundacji o ofertę szkoleniową. Mieszkańcy gminy korzystają z możliwości nauki języków obcych, z kursów obsługi komputera. Fundacja stwarza również możliwość przyuczenia pracowników do nowych zawodów pod potrzeby konkretnych firm.
***
W gminie Kleszów utworzono 4 strefy przemysłowe: w Rogowcu, Kleszczowie, Żłobnicy i Bogumiłowie. Trzy ostatnie to ponad 500 ha nowych terenów uzbrojonych w media. Tu inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.
Strefy przeznaczone są pod inwestycje o charakterze przemysłowym i usługowym, a jedna z nich (w Bogumiłowie) na przedsięwzięcia związane z przetwarzaniem odpadów, mającym na celu odzyskanie wartościowych surowców np. z zużytych odpadów komunalnych, opakowań czy samochodów, aby wyprodukować z nich energię lub produkty rynkowe.
Przemysłowa polityka Fundacji i władz gminy jest dopełniana poprzez realizację wielu projektów z myślą o poprawie jakości życia mieszkańców gminy, jak i przyszłych pracowników. Co robi się w tym kierunku? Oddaje tereny pod nowe osiedla mieszkaniowe, kontynuuje program wykorzystania wód geotermalnych dla celów leczniczo-rekreacyjnych, jak i budowę obiektów sportowych. Inwestuje w poprawę warunków kształcenia dzieci i młodzieży. Z myślą o zapleczu kadr dla przemysłu utworzono technikum nowoczesnych technologii.
Co można zyskać, inwestując w Kleszczowie? Niskie ceny uzbrojonych terenów, niskie ceny energii i mediów, pomoc w szkoleniu i pozyskiwaniu ludzi do pracy, zwolnienia podatkowe, zwolnienia z podatku dochodowego (oraz inne przywileje Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), mieszkania dla kadry z zasobów gminy, spółdzielni lub działki pod budowę własnych domów oraz pomoc formalno-prawną ze strony Fundacji.
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona