Co daje nam instalacja fotowoltaiczna?
Dzięki instalacji fotowoltaicznej pozyskujemy energię elektryczną, która pozwala nam zasilać urządzenia elektryczne w domu. Kiedy przeliczymy sobie rachunki za energię elektryczną zapłacone w ciągu roku, okazuje się, że wychodzi z tego całkiem spora suma. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy więc zaoszczędzić wydatki, związane z energią elektryczną, a trzeba zaznaczyć, że ostatnio mieliśmy już podwyżki cen prądu i w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych. Warto przyjrzeć się ofercie firmy EEEF.PL montującej fotowoltaikę w Łodzi https://eeef.pl/fotowoltaika-lodz/. Pamiętajmy, że montaż instalacji fotowoltaiki znacznie podnosi wartość nieruchomości w której się znajduje. Moc ze słońca jest niewyczerpana, a panele fotowoltaiczne produkują energię nie tylko podczas sporego nasłonecznienia.
Jak działa fotowoltaika?
Dzięki panelom fotowoltaicznym generowana jest energia. Na nie właśnie padają promienie słoneczne powodując efekt fotowoltaiczny, polegający na generacji nośników ładunku w półprzewodniku. Elektrony, które ulokowane są w krysztale krzemu zostają wzbudzone, po czym przechodzą na wyższy poziom energetyczny i zostają wybite. Kiedy przemieszczają się pomiędzy elektrodami wytwarza się prąd elektryczny stały. Nie byłby jednak w stanie zasilić urządzeń bez inwertera, dzięki któremu następuje inwersja w prąd zmienny. Dzięki inwerterowi nadwyżka prądu przekazywana jest do zakładu energetycznego. To tak w skrócie.
Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii
Panele fotowoltaiczne to faktycznie niemały wydatek początkowy. Jeśli nie posiadamy środków na założenie elektrowni słonecznej https://eeef.pl/elektrownia-sloneczna/, zawsze możemy skorzystać z nisko oprocentowanego kredytu na zakup paneli dla klientów indywidualnych lub otrzymania leasingu dla firm. Jako, że obecnie energia słoneczna wpisuje się w priorytetowe programy środowiskowe, udzielane są formy wsparcia dla firm i osób indywidualnych w postaci dofinansowania. Można skorzystać z programu „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, „Energia Plus” dla firm i „Agroenergia” dla rolników.
Inwestycja powinna się zwrócić średnio po 6-7 latach. Wszystko jednak zależy, jak wysokie rachunki za energię płaciliśmy. Trzeba również wziąć pod uwagę podwyżki prądu, zatem okres może się nieco lub znacznie skrócić.