2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.
Co prawda zwyczaj wieszania flag w instytucjach państwowych na 1 maja istnieje od lat, jednak za czasów PRL-u flagi znikały już 2 maja (Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione przez władze ludowe). Obecnie biało-czerwone barwy towarzyszą nam aż do 3 maja, nie tylko w miejscach publicznych, ale również w na gankach domów i na balkonach w blokowiskach.
Nad Piotrkowem Trybunalskim biało-czerwona dumnie powiewa przez cały rok zdobiąc maszt Zamku Królewskiego, a na Dzień Flagi w narodowe barwy udekorowano całe miasto.
W niektórych miejscach z okazji Dnia Flagi odbywają się również rozmaite akcje i happeningi o charakterze patriotycznym, na przykład szycie jak największej flagi czy musztry paradne. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku zdecydowana większość takich wydarzeń nie odbędzie się.
W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, robi to też Andrzej Duda.
Żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych. W tym czasie w oknach, na balkonach, na budynkach, Polacy wywieszają biało-czerwone flagi by poczuć jedność, radość i dumę. Warto wiedzieć, że „w świecie flag jest hierarchia, jak w wojsku” i obowiązuje protokół flagowy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmiki z przesłaniem „SZANUJ FLAGĘ JAK WOJSKO POLSKIE”.