Dyrektor szpitala straci mandat radnego?

Niedziela, 08 grudnia 201310
Paweł Banaszek (radny prezydenckiej koalicji) prowadzi działalność gospodarczą na majątku gminy, dlatego Rada Miasta musi wygasić jego mandat radnego - tak orzekły służby prawne wojewody.
Dyrektor szpitala straci mandat radnego?

Wezwanie służb prawnym wojewody trafiło do Piotrkowa 27 listopada. Wojewoda wzywa Radę Miasta w Piotrkowie do wygaszenia mandatu Pawła Banaszka, ponieważ ten, prowadząc jako dyrektor szpitala działalność gospodarczą na majątku gminy, łamie ustawę o samorządzie gminnym (art. 24f, punkt 1: “Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”). Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej, którym zarządza Banaszek wynajmuje od miasta budynek przy ul. Dmowskiego 47, gdzie mieści się przychodnia lekarska.

Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Trybunalskim działa w formie prawnej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i jest wpisany do Krajowego Rejestru Sadowego. Wpisany jest również do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Organem założycielskim jest Rada Powiatu Piotrkowskiego, która określiła dla PZOZ wyodrębnioną działalność gospodarczą, którą Zespół może prowadzić. Działalność ta stanowi: świadczenie odpłatnych usług zdrowotnych, wykonywanie odpłatnych badań diagnostycznych dla osób i podmiotów z zewnątrz i najem lokali użytkowych. Ponadto Rada określiła, że w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych może być wykonywana działalność gospodarcza inna niż działalność lecznicza, pod warunkiem, że działalność ta nie jest uciążliwa dla pacjenta i przebiegu leczenia. Taką wydzieloną działalność gospodarczą PZOZ prowadzi.

Jak wynika ze statutu szpitala, w skład PZOZ wchodzi Przedsiębiorstwo Ambulatoryjne obejmujące Przychodnię specjalistyczną oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Przychodnię nr 5, których siedziby usytuowane są w budynku przy ul. Dmowskiego 47 w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek wraz z nieruchomością stanowi własność gminy Piotrków Trybunalski. - PZOZ prowadzi działalność w tym budynku na podstawie umowy użyczenia zawartej 29 grudnia 2009 r. pomiędzy miastem Piotrków a Szpitalem Rejonowym. Przedmiotem użyczenia jest udział wynoszący 2068/3028 części w działce gruntu oraz części budynku przychodni lekarskiej, a także w drogach, parkingach i chodnikach na działce. Zatem mienie komunalne gminy Piotrków Trybunalski wykorzystywane jest przez PZOZ do wykonywania działalności leczniczej oraz wydzielonej działalności gospodarczej. Nie budzi wątpliwości, że Paweł Banaszek - jako dyrektor - zarządza PZOZ, a zatem również wydzieloną działalnością gospodarczą – stwierdzają służby prawne wojewody.

Wszelkie wątpliwości prawne w tej sprawie radni mieli okazję usunąć, ponieważ na początku roku pod obrady sesji Rady Miasta trafiły projekty uchwał, zgodnie z którymi zarówno budynek przychodni, jak i nieruchomości przy Roosevelta 5, gdzie znajduje się część szpitalnych budynków, miały zostać przekazane Zarządowi Powiatu (czyli organowi prowadzącemu szpital przy Roosevelta). Nie udało się jednak zebrać większości, aby uchwały „przepchnąć”, wątpliwości więc pozostały.
Sytuację prawną dyrektora szpitala sprawdzały służby Urzędu Miasta, które nie znalazły żadnych przeszkód, aby dyrektor szpitala mógł objąć mandat radnego. Podczas sesji w marcu Banaszek złożył ślubowanie. W Radzie Miasta, po ponad 2 miesiącach wakatu, zastąpił Sebastiana Żerka. Paweł Banaszek jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w Radzie Miasta zasilił szeregi prezydenckiego klubu Razem dla Piotrkowa.

- Mając na uwadze to, iż wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów art. 190 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nie podjęła uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Pawła Banaszka, wzywam Radę Miasta do podjęcia takiej uchwały w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszego pisma – czytamy w wezwaniu wystosowanym przez wojewodę.

Jeśli mimo wszystko Rada Miasta nie wygasi mandatu Pawła Banaszka, wojewoda (w trybie art. 98a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) wyda zarządzenie zastępcze. To zarządzenie można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od wyroku tego sądu można wnieść kasację do Naczelnego Sadu Administracyjnego.


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

przydupas ~przydupas (Gość)20.12.2013 22:11

Ten z tyłu to prezent dostał!! A ten przodu NIE ???
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/serwisy/8024/2108204,bez-sciemniania-co-tam-komu-pod-choinke,id,t.html

00


luzik ~luzik (Gość)08.12.2013 18:18

"raw" napisał(a):
to trzeba mieć honor


Oni honoru nie mają, to pewne. Dla nich ważna jest właśnie mamona i dojścia, bo nie ma się co łudzić: ręka rękę myje!
Taki szpital, to przecież miliony złotych rozdzielanych na "kontrakty" i - przede wszystkim - na remonty i nowe inwestycje. A tu można zrobić prawie wszystko. Tym bardziej, że sporo kasiury dopływa z Brukseli !!!
A prezydentura ? To taki szpital, tyle tylko, że razy trzydzieści, pięćdziesiąt albo i sto.
I wszystkiego nie da się tak łatwo obskoczyć w pojedynkę. Trzeba się "wspierać".

00


siostra ~siostra (Gość)08.12.2013 15:24

Najgorszy dyrektor w historii tego szpitala !!!!

00


gosc ~gosc (Gość)08.12.2013 14:27

jak mu tak zwisa bycie radnym i tak ciąży ta dieta, to czemu nie zrezygnuje?

00


normals ~normals (Gość)08.12.2013 12:27

Banaszkowi pewnie zwisa bycie radnym. A to prawo jest do bani.

00


wiem coś o tym ~wiem coś o tym (Gość)08.12.2013 12:01

Cytuję:
To zarządzenie można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od wyroku tego sądu można wnieść kasację do Naczelnego Sadu Administracyjnego.


Cytuję:
Wszelkie wątpliwości prawne w tej sprawie radni mieli okazję usunąć, ponieważ na początku roku pod obrady sesji Rady Miasta trafiły projekty uchwał, zgodnie z którymi zarówno budynek przychodni, jak i nieruchomości przy Roosevelta 5, gdzie znajduje się część szpitalnych budynków, miały zostać przekazane Zarządowi Powiatu (czyli organowi prowadzącemu szpital przy Roosevelta). Nie udało się jednak zebrać większości, aby uchwały „przepchnąć”, wątpliwości więc pozostały.


"janusz" napisał(a):
czemu dopiero teraz tym się zajęli ???? wczesniej nikt o tym nie wiedział ??


Przewodniczący RM Marian Błaszczyński kombinował przekazać to Zarządowi Powiatu ale radni opozycji wspierani radnymi PO na to się nie zgodzili wiedząc, co kombinuje M.B. żeby nie stracić tego radnego. Dlatego temat wciąż jest aktualny. Tak było z Marianem Błaszczyńskim który stracił mandat dopiero pod koniec kadencji ale za utracone 2000 zł diety przewodniczącego rady miasta prezydent Chojniak załatwił mu miejsce w radzie nadzorczej jednej z miejskich spółek i kasy nie stracił. Ponownie kandydował do rady miasta w ostatnich wyborach i jak wiemy dostał się na wcześniejsze stanowisko przewodniczącego rady miasta po usunięciu większością głosów koalicji sprawującej władzę za różne granty w radzie miasta po odwołaniu z tej funkcji radnego Jana Dziemdziory.
Na pewno radni koalicji nie odwołają radnego Pawła Banaszka i sprawa tak jak radnego Mariana B. w poprzedniej kadencji trafi do WSA a później do NSA ale to już będzie koniec kadencji. Nie wybranie w 2014 r na radnego Mariana B. pozwoli zrobić wreszcie z tym wszystkim porządek w radzie miasta. Prezydent Chojniak nawet jeżeli zostanie ponownie wybrany to bez Mariana B. nic nie zrobi. Koalicja jaka powstanie będzie bacznie przyglądać się projektom uchwał a nie tak jak do tej pory wszystkie projekty są przegłosowane większością głosów nawet ten dotyczący nadania bliźniaczym rondom im. Marii i Lecha Kaczyńskich i mjr. Trybusa.

00


ob. ~ob. (Gość)08.12.2013 11:37

do "spostrzegawczego" - mniejsza o funkcję, dieta zawsze się przyda :-)))
Większość radnych pracuje (nieźle zarabia),ciekawe czy biorą urlop bezpłatny by wziąć udział w sesjach, czy robią to w godzinach pracy? ą na zwolnieniu lekarskim, to też przychodzą na obrady, żeby diety nie stracić- poświęcenie czy pazerność? Czy przekazują jakieś diety na biednych i cele charytatywne?
"Działalność społeczna" to ściema.

00


raw ~raw (Gość)08.12.2013 10:40

Aby podjąć męską decyzje to trzeba mieć honor,a nie tylko patrzeć na "mamonę".Ale to są zbyt trudne decyzje dla tego typu ludzi!

00


janusz ~janusz (Gość)08.12.2013 10:05

czemu dopiero teraz tym się zajęli ???? wczesniej nikt o tym nie wiedział ??

00


spostrzegawczy ~spostrzegawczy (Gość)08.12.2013 09:16

gościowi jest potrzebna ta funkcja jak zającowi dzwonek

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat