Wezwanie służb prawnym wojewody trafiło do Piotrkowa 27 listopada. Wojewoda wzywa Radę Miasta w Piotrkowie do wygaszenia mandatu Pawła Banaszka, ponieważ ten, prowadząc jako dyrektor szpitala działalność gospodarczą na majątku gminy, łamie ustawę o samorządzie gminnym (art. 24f, punkt 1: “Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”). Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej, którym zarządza Banaszek wynajmuje od miasta budynek przy ul. Dmowskiego 47, gdzie mieści się przychodnia lekarska.
Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Trybunalskim działa w formie prawnej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i jest wpisany do Krajowego Rejestru Sadowego. Wpisany jest również do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Organem założycielskim jest Rada Powiatu Piotrkowskiego, która określiła dla PZOZ wyodrębnioną działalność gospodarczą, którą Zespół może prowadzić. Działalność ta stanowi: świadczenie odpłatnych usług zdrowotnych, wykonywanie odpłatnych badań diagnostycznych dla osób i podmiotów z zewnątrz i najem lokali użytkowych. Ponadto Rada określiła, że w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych może być wykonywana działalność gospodarcza inna niż działalność lecznicza, pod warunkiem, że działalność ta nie jest uciążliwa dla pacjenta i przebiegu leczenia. Taką wydzieloną działalność gospodarczą PZOZ prowadzi.
Jak wynika ze statutu szpitala, w skład PZOZ wchodzi Przedsiębiorstwo Ambulatoryjne obejmujące Przychodnię specjalistyczną oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Przychodnię nr 5, których siedziby usytuowane są w budynku przy ul. Dmowskiego 47 w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek wraz z nieruchomością stanowi własność gminy Piotrków Trybunalski. - PZOZ prowadzi działalność w tym budynku na podstawie umowy użyczenia zawartej 29 grudnia 2009 r. pomiędzy miastem Piotrków a Szpitalem Rejonowym. Przedmiotem użyczenia jest udział wynoszący 2068/3028 części w działce gruntu oraz części budynku przychodni lekarskiej, a także w drogach, parkingach i chodnikach na działce. Zatem mienie komunalne gminy Piotrków Trybunalski wykorzystywane jest przez PZOZ do wykonywania działalności leczniczej oraz wydzielonej działalności gospodarczej. Nie budzi wątpliwości, że Paweł Banaszek - jako dyrektor - zarządza PZOZ, a zatem również wydzieloną działalnością gospodarczą – stwierdzają służby prawne wojewody.
Wszelkie wątpliwości prawne w tej sprawie radni mieli okazję usunąć, ponieważ na początku roku pod obrady sesji Rady Miasta trafiły projekty uchwał, zgodnie z którymi zarówno budynek przychodni, jak i nieruchomości przy Roosevelta 5, gdzie znajduje się część szpitalnych budynków, miały zostać przekazane Zarządowi Powiatu (czyli organowi prowadzącemu szpital przy Roosevelta). Nie udało się jednak zebrać większości, aby uchwały „przepchnąć”, wątpliwości więc pozostały.
Sytuację prawną dyrektora szpitala sprawdzały służby Urzędu Miasta, które nie znalazły żadnych przeszkód, aby dyrektor szpitala mógł objąć mandat radnego. Podczas sesji w marcu Banaszek złożył ślubowanie. W Radzie Miasta, po ponad 2 miesiącach wakatu, zastąpił Sebastiana Żerka. Paweł Banaszek jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w Radzie Miasta zasilił szeregi prezydenckiego klubu Razem dla Piotrkowa.
- Mając na uwadze to, iż wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisów art. 190 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nie podjęła uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Pawła Banaszka, wzywam Radę Miasta do podjęcia takiej uchwały w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszego pisma – czytamy w wezwaniu wystosowanym przez wojewodę.
Jeśli mimo wszystko Rada Miasta nie wygasi mandatu Pawła Banaszka, wojewoda (w trybie art. 98a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) wyda zarządzenie zastępcze. To zarządzenie można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od wyroku tego sądu można wnieść kasację do Naczelnego Sadu Administracyjnego.
- W mieszkaniu miał ponad 170 gramów narkotyków
- Czad zabił dwóch mężczyzn
- 106. rocznica odzyskania niepodległości upamiętniona także w Moszczenicy
- To był historyczny dzień niepodległości w gminie Sulejów
- Anna Milczanowska nowym prezesem okręgu piotrkowskiego PIS
- Burmistrz Sulejowa podsumowuje i planuje
- Weź udział w konkursie, dostań dodatkowe punkty
- Kataryniarz Jan i DeLorean DMC-12 w Rynku Trybunalskim. Wyjątkowe wydarzenie w sercu piotrkowskiej Starówki
- Wypadek w Kamockiej Woli