Drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 10 mm będzie promował Piotrków na całym świecie, w ramach międzynarodowej gry kolekcjonersko-krajoznawczej. W Polsce w ten sposób jest promowanych 288 atrakcyjnych turystycznie miejsc, natomiast na świecie – w Europie, USA i Rosji – łącznie 4180.
Międzynarodowa gra kolekcjonersko-turystyczna to jeden z ciekawszych sposób na promocję miasta poza jego granicami, w tym także na całym świecie. W poniedziałek został oficjalnie zaprezentowany Znaczek Turystyczny z Piotrkowem. Prezentacja odbędzie się na specjalnej konferencji na Rynku Trybunalskim o godzinie 14:00. Drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 10 mm, z wygrawerowanym nań piotrkowskim ratuszem, oznaczony numerem 227, będzie promował Piotrków na całym świecie, jako kolebkę polskiego parlamentaryzmu. W Polsce w ten sposób jest promowanych 288 atrakcyjnych turystycznie miejsc, natomiast na świecie aż 4180. Inicjatorem powstania znaczka, jak i jego fundatorem, jest piotrkowianin Ludomir Michał Pencina. W dziejach Piotrkowa to drugi taki znaczek, pierwszy, przedstawiający Zespół Klasztorny Panien Dominikanek, trafił do obiegu w ubiegłym roku.
By promować Piotrków
– Ideą wydania Znaczka Turystycznego zainspirował mnie jeden z mieszkańców miasta, pan Sławomir Woźniak, na co dzień pasjonat tego międzynarodowego projektu – mówi fundator Ludomir Pencina. – Przestudiowałem informacje na temat tej znanej gry kolekcjonerskiej i pomyślałem, że to rzeczywiście bardzo oryginalny sposób zarówno na promocję Piotrkowa, jak i ściągnięcie doń sporej rzeszy turystów. W tę zabawę zbierania drewnianych krążków zaangażowanych jest coraz więcej osób na całym świecie. Potrafią oni, dla zdobycia znaczka przebyć kilka tysięcy kilometrów, a nawet przemierzyć kontynenty.
Na drugim piotrkowskim Znaczku Turystycznym widnieje odwzorowanie budynku miejskiego ratusza. Grafika i tematyka wcale nie przypadkowa. – Piotrków jako miejsce narodzin polskiego parlamentaryzmu zapisał się nie tylko w dziejach naszego kraju, ale i Europy czy świata. I bynajmniej te słowa nie są żadnym nadużyciem. Sejm i Trybunał Koronny to przecież symbole demokracji. Nasz powód do dumy i chluby – mówi Ludomir Pencina.
Piotrków przez 160 lat, od 1406 do 1567 roku był miastem, do którego najczęściej zwoływano zjazdy generalne. Na bazie dawnych tradycji wieców i zjazdów na przełomie XIV i XV wieku ukształtowała się w Polsce nowa instytucja prawna – parlament – sejm walny koronny. Piotrków więc na lata stał się miejscem głównych wydarzeń historii Rzeczpospolitej Polskiej. Od początku XV wieku do 1492 roku w Piotrkowie odbyło się 65 zjazdów generalnych. W 1493 roku w Piotrkowie po raz pierwszy obradował dwuizbowy sejm walny. Świadkiem tego wydarzenia był obraz Matki Boskiej Trybunalskiej, który do dziś znajduje się w klasztorze oo. Jezuitów. Zjazdy odbywały się w ratuszu, który nie zachował się do obecnych czasów. W Piotrkowie na Rynku Trybunalskim na pamiątkę tamtych czasów powstał zarys jego kształtów, który symbolizuje początki polskiego parlamentaryzmu, a teraz także widnieje na Znaczku Turystycznym nr 227.
Nie tylko oryginalna pamiątka…
Teraz zarówno turyści, jak i piotrkowianie, mogą nabyć znaczek odwiedzając Hotel Staromiejski przy Rynku Trybunalskim 1. Sam znaczek to jedna z najbardziej ekologicznych pamiątek turystycznych, bowiem wykonany jest z drewna, bez użycia barwników, farb czy lakierów. Składają się na niego, oprócz drewnianego krążka, również karteczka, naklejka i metalowe oczko do zawieszenia. Na karteczce widnieje m.in. nazwa produktu, kraj, z którego pochodzi, krótkie wyjaśnienie idei Znaczka Turystycznego, w środku umieszczone jest logo (róża wiatrów), pod spodem adres strony internetowej centrali projektu oraz kupon z flagą państwową, na której został specjalną techniką wydrukowany srebrny numer konkretnego znaczka. Do karteczki dołączona jest naklejka z folii samoprzylepnej. Odwzorowano na niej w pomniejszeniu wygląd znaczka. Służy ona do wklejenia czy to do specjalnego zeszytu kolekcjonerskiego bądź do naklejenia na ramę roweru lub na kijki nordic-walking. Każdy znaczek produkowany jest ręcznie, a widniejąca na nim grafika jest wypalana w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Znaczek to z jednej strony wspomniana pamiątka, ale także zachęta do odwiedzenia określonego miejsca oraz potwierdzenie pobytu tam. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Zbieranie znaczków to udział w grze kolekcjonerskiej.
Zasady gry
Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach w 1998 roku. W dość niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Chorwacja, USA oraz w Polsce. W każdym z tych krajów działa centrala gry. W Polsce mieści się ona w Złotym Stoku i można się z nią kontaktować poprzez stronę www.znaczki-turystyczne.pl. Sama gra zaś polega na tym, iż turyści po zebraniu dziesięciu znaczków, opatrzonych kolejnymi numerami, mogą odesłać na pobranym ze strony internetowej formularzu odcięte od znaczków kupony do centrali, a w zamian otrzymuje specjalny Znaczek Kolekcjonerski. Każde państwo ma swoją własną Grę Kolekcjonerską i Znaczki Kolekcjonerskie. Niemniej zagraniczne kupony polski kolekcjoner przesyła również do polskiej centrali i otrzymuje Znaczek Kolekcjonera tego kraju, z którego pochodzi komplet przesłanych kuponów. Obecnie Polacy zdobyli 243 Znaczki Kolekcjonerskie. Oby jak najszybciej w kolekcjach na całym świecie zaczął pojawiać się znaczek z Piotrkowa.
Agawa