„Dopuszczono się grabieży ziemi Skarbu Państwa”

Strefa FM Środa, 12 czerwca 201354
- Na obszarze, gdzie ma powstać punkt odpadów niebezpiecznych dopuszczono się grabieży ziemi Skarbu Państwa - twierdzą mieszkańcy Sulejowa.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

Powracamy do tematu, którym od ponad roku żyje cały Sulejów i okolice. Tym razem zajmiemy się jednak innym wątkiem tej sprawy. Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy sprzeciwiają się powstaniu tam punktu odpadów niebezpiecznych, ale protestują też przeciwko nielegalnej ich zdaniem kopalni kamienia, która rzekomo funkcjonuje na obszarze, gdzie miałby powstać rzeczony punkt.

W piśmie złożonym przez mieszkańców w starostwie czytamy: „My protestujący domagamy się od starosty cofnięcia decyzji zezwalającej na odzysk odpadów z działki należącej do przedsiębiorcy, gdyż doprowadziło to do nielegalnego wydobycia kamienia wapiennego z działki leżącej obok, która należy do Skarbu Państwa. Decyzja zezwalająca na odzysk odpadów ze zrekultywowanych hałd, na skutek „błędu” przedsiębiorcy doprowadziła do zniszczenia cennych fragmentów przyrody oraz grabieży na działce Skarbu Państwa".

- Skoro mamy do czynienia z nielegalną kopalnią... no, to Sulejów jest przerażony. Skoro władza tego nie widzi przez dwa lata, to gdyby ta kopalnia była zasypywana odpadami, to władza również by tego nie widziała. Nas interesuje teraz jedna sprawa: jakim prawem można było dopuścić do istnienia kopalni bez żadnego zezwolenia - na działce, która jest własnością Skarbu Państwa. To jest protest tylko przeciw odpadom, to jest protest  również przeciwko kradzieży naszej ziemi - mówi Wojciech Ostrowski, przewodniczący komitetu protestacyjnego.

Temat nielegalnej, jak twierdzą mieszkańcy, kopalni zdominował ostatnią sesję Rady Powiatu Piotrkowskiego. Jak się okazało Stanisław Cubała, starosta powiatu piotrkowskiego zlecił swoim pracownikom przeprowadzenie kontroli na tym terenie, o jej wyniku poinformował radnych Krzysztof Krajewski, kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w piotrkowskim starostwie. - W dniu, w którym przeprowadzaliśmy kontrolę nie było prowadzone żadne pozyskiwanie kamienia, odpadów ze zwałowisk. Na terenie roboczym były usypane pryzmy różnej granulacji kamienia. Nie stwierdziliśmy wydobywania skały wapiennej. Jest to pozyskiwane ze zwałowisk, które są pozostałością po prowadzeniu dawnej działalności – mówi Krzysztof Krajewski.

Nie udało się ustalić, czy przedsiębiorca wszedł na teren graniczącej z nieruchomością działki Skarbu Państwa, gdyż nie ma wytyczonych granic tych działek. Gmina Sulejów dopiero wynajęła geodetę, który dokona pomiarów.

Starosta zleci w tej sprawie również kontrole zewnętrzne. Mają je przeprowadzić Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi i Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Do tego tematu Strefa FM powróci w jednym z najbliższych wydań „Faktografu”.

(Strefa FM)


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mieszkanic gminy ~mieszkanic gminy (Gość)15.06.2013 14:57

"Piotrkowianin" napisał(a):
Ty też nie mieszaj! Gmina miejsko-wiejska Sulejów była w 1983 roku, a nawet wcześniej. Powstała w 1973 roku, w miejsce zlikwidowanych gromad. W Sulejowie był Urząd (chyba Miasta i Gminy) i Naczelnik Miasta i Gminy, przemianowany w 1990 roku na burmistrza.
cytat


Ja nie mieszam tylko piszę jak było. Musisz się jeszcze dużo historii tego kraju uczyć. Samorząd terytorialny w Polsce nie istniał w latach 1950-1990. Został zlikwidowany przez komunistów. Gminy nie były samorządne, były tylko delegaturami Krajowej Rady Narodowej w terenie. Tak jak pisałem Gmina samorządowa, posiadająca osobowość prawną została przywrócona z dniem 27.05.1990. Naczelnik nie został przemianowany na burmistrza.Naczelnik był z nominacji władzy centralnej a burmistrz jest z wyboru.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga15.06.2013 14:24

"mieszkaniec-gminy" napisał(a):
W 1983 roku nie istniała Gmina. Samorząd terytorialny został reaktywowany z dniem 27 maja 1990 roku. Wcześniej to były Rady Narodowe - wszystkie grunty po 1990 roku gminy zgodnie z ustawą musiały komunalizować - nie mieszajcie ludziom w głowach!

Ty też nie mieszaj! Gmina miejsko-wiejska Sulejów była w 1983 roku, a nawet wcześniej. Powstała w 1973 roku, w miejsce zlikwidowanych gromad. W Sulejowie był Urząd (chyba Miasta i Gminy) i Naczelnik Miasta i Gminy, przemianowany w 1990 roku na burmistrza.

00


Grzegorz Grzegorzranga15.06.2013 10:57

A w Łęcznie przy lesie w psełdo kopalni składuje się odpady z ubojni.Śmierdzi na całą okolice i gmina też nic o tym nie wie, ale za to wszyscy z gminy wiedzą kiedy jest nowa dostawa łachów w lumpeksie obok Tesco gdyż wtedy tam wszystkie " urzędniczki " tam właśnie siedzą.

00


mieszkaniec gminy ~mieszkaniec gminy (Gość)14.06.2013 23:39

"protestujacy" napisał(a):
a działka była przekazana naczelnikowi Sulejowa w 1983r. Nie słuchaj burmistrza, nie słuchaj starosty, po prawdę dzwoń do nas.


W 1983 roku nie istniała Gmina. Samorząd terytorialny został reaktywowany z dniem 27 maja 1990 roku. Wcześniej to były Rady Narodowe - wszystkie grunty po 1990 roku gminy zgodnie z ustawą musiały komunalizować - nie mieszajcie ludziom w głowach!

00


Samsik ~Samsik (Gość)14.06.2013 21:50

"like" napisał(a):
ugrupowanie Burmistrza "KWW Miasta i Gminy z Przyszłością" ma w radzie miejskiej 11 na 15 radnych

Tych pozostałych też nie można nazwać opozycją. Gdy nikt nie patrzy na ręce to wszystko można robić.

00


like ~like (Gość)14.06.2013 15:51

ugrupowanie Burmistrza "KWW Miasta i Gminy z Przyszłością" ma w radzie miejskiej 11 na 15 radnych

00


zdziwiony ~zdziwiony (Gość)14.06.2013 13:56

"mieszkaniec-gminy" napisał(a):

Ale właśnie tak się stało. W w 1997 roku tereny po byłej kopalni przekazano po części w użytkowanie wieczyste ( nie mylić z dzierżawą ) na 99 lat, a to oznacza, że obecna spółka jest prawie jej właścicielem, pozostałe tereny na zielono to tereny Skarbu Państwa, które z mocy ustawy przeszły na rzecz gminy. Starostwo nie posiadało i nie posada żadnych działek, jedynie pobiera czynsz od spółki za użytkowanie wieczyste, które jest odprowadzane do Skarbu Państwa

00


realnie ~realnie (Gość)14.06.2013 13:02

"protestujacy" napisał(a):
Nie słuchaj burmistrza, nie słuchaj starosty,

Lepiej idź do wróżki to więcej prawdy się dowiesz.

00


protestujący ~protestujący (Gość)14.06.2013 12:06

Odpowiadamy "mieszkaniec gminy". Działki wyeksploatowane i zrekultywowane ZPW przekazywało na skarb państwa. Ta działka była przekazana naczelnikowi Sulejowa w 1983r. Nie słuchaj burmistrza, nie słuchaj starosty, po prawdę dzwoń do nas.

00


mieszkaniec gminy ~mieszkaniec gminy (Gość)14.06.2013 10:06

"zdziwiony" napisał(a):
Spójrz zatem na tę mapkę co ją ~zdezorientowany dołączył, to może zrozumiesz


Ta mapka niczego nie wyjaśnia. W 2000 roku CAŁY teren był użytkowany przez ZPW, które były własnością Skarbu Państwa, więc jak mogły stać się wtedy własnością Gminy? To co jest oznaczone kolorem zielonym to część dawnej kopalni nr 2, wraz z drogami dojazdowymi użytkowanej do końca istnienia zakładu.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat