Wkrótce zakończy się jedna z największych piotrkowskich inwestycji - “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”. Żeby jednak mogła być pozytywnie rozliczona, osiągnąć trzeba tzw. efekt ekologiczny.
Normy ekologiczne (czyli stężenia poszczególnych związków w oczyszczonych ściekach) już osiągnięto i są one utrzymywane. Jak zapewniają piotrkowscy urzędnicy - te stany kształtują się znacznie poniżej przewidzianej normy. Ale do pełnego tzw. efektu ekologicznego potrzeba jeszcze odpowiedniej liczby przyłączonych do sieci użytkowników. I tu normy jeszcze nie osiągnięto. Dlaczego? A chociażby dlatego, że nie każdego stać na wykonanie przyłącza do sieci . Jest jednak szansa, że to się zmieni.
- Przygotowujemy uchwałę o dofinansowaniu do budowy przyłączy – zapowiada Adam Karzewnik, wiceprezydent Piotrkowa, pełnomocnik miasta ds. realizacji projektu (Measure Authorising Officer – MAO) “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”. – Rozmawialiśmy już z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są tam środki przewidziane na tego typu działania. Najpierw musiałaby być jednak uchwała Rady Miasta dotycząca sposobu udzielania dotacji osobom fizycznym. Po drugie musielibyśmy podpisać umowę z Funduszem Wojewódzkim i wtedy poprzez nas będziemy udzielać bezzwrotnych dotacji. Byłoby to dofinansowanie w wysokości nie wyższej niż 3 tys. zł, do 50% kosztów kwalifikowanych – dodaje wiceprezydent Karzewnik.
Przypomnijmy, że kosztem kwalifikowanym nie jest wszystko. Nie jest nim np. koszt projektu, nadzoru budowlanego, pomiarów geodezyjnych.
Do kosztów kwalifikowanych włączyć natomiast można roboty budowlane. Ile całość przyłącza może kosztować – to zależy przede wszystkim od jego długości.
Jak zapowiada prezydent Karzewnik, jest szansa, że projekt uchwały w sprawie dofinansowania do przyłączy trafi jeszcze na ostatnią grudniowa sesję Rady Miasta Piotrkowa.
- Wtedy moglibyśmy (na podstawie naszej bazy danych) wystąpić z ofertą do mieszkańców, którzy mają wybudowaną kanalizację w ramach tego projektu i poinformować o takiej możliwości – dodaje Ewa Tymińska, kierownik Jednostki Realizującej Projekt.
Dobrze, gdyby projekt udało się wdrożyć jak najszybciej, bo żeby pozytywnie zakończyć modernizację oczyszczalni ścieków, ów efekt ekologiczny trzeba osiągnąć. – W tym zakresie efekt ekologiczny osiągnięty jest tylko w pewnym stopniu. Tu obejmiemy wszystkich mieszkańców Piotrkowa, nie tylko tych, którzy mają się podłączyć do kanalizacji wybudowanej z Funduszu Spójności, ale i z naszych, czyli gminnych środków. Jednak ten pomysł dopłat będzie korzystny, bo im więcej osób przyłączonych, tym cena ścieków będzie niższa – dodaje wiceprezydent Karzewnik.
Or