Zasady przyznawania tego rodzaju pomocy nie zmieniły się od ubiegłego roku, w dalszym ciągu, aby otrzymać dopłatę do czynszu należy spełnić pewne kryteria.
- Należy posiadać tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, a w przypadku braku tytułu prawnego, należy oczekiwać na lokal socjalny lub zamienny. Następnie należy spełnić warunek dochodowy, tj. w gospodarstwie jednoosobowym nie można obecnie przekroczyć 175% najniższej emerytury, czyli 1184zł, a w gospodarstwie wieloosobowym - nie można przekroczyć 125% najniższej emerytury, czyli dokładnie 843zł brutto - tłumaczy Beata Mirowska starszy inspektor w zespole dodatków mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.
- Następnie należy spełnić trzeci warunek do przyznania dodatku mieszkaniowego, czyli określoną powierzchnię. Dla jednej osoby górny pułap powierzchni wynosi 45,5 metra - dodaje.
Wysokość dodatku mieszkaniowego zmieni się w marcu, kiedy po rocznej waloryzacji rent i emerytur wzrośnie ich wysokość. Podstawą do obliczania stawki dodatku jest kwota najniższego świadczenia emerytalnego.