Jak się okazuję większość z nich stawia na odnawialne źródła energii, lecz nie brakuje innych metod. Jakich?
LIDL
Sklep Lidl Polska w Piotrkowie przy ul. Kostromskiej 70 jest ogrzewany za pomocą instalacji odzyskującej ciepło z regałów chłodniczych, wspomaganej przez rekuperację. Gdy temperatura na zewnątrz znacząco spada, system odzyskiwania ciepła jest dodatkowo wspierany przez ogrzewanie gazowe. Sklep zlokalizowany przy ul. Sulejowskiej 43 również został wyposażony w instalację odzyskującą ciepło z regałów chłodniczych. Gdy okazuje się ona niewystarczająca (np. w trakcie mrozów), do ogrzewania sklepu są wykorzystywane także gruntowe pompy ciepła – informuje Aleksandra Robaszkiewicz Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.
ALDI
Jesteśmy w stanie niemal w 100% uniezależnić się od zewnętrznego źródła ciepła w zakresie ogrzewania, poprzez odzyskiwanie ciepła z instalacji chłodniczej w połączeniu z innymi systemami. Zastosowanie energooszczędnych urządzeń oraz montażu instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam uzyskać oszczędności rzędu ok. 20%. Jeszcze na ten rok zaplanowaliśmy montaż fotowoltaiki na 35 istniejących obiektach w Polsce – powiedziała nam Luiza Urbańska Specjalista ds. Komunikacji & PR PR & Communication Specialist Aldi Nord.
POLO
POLOmarket od lat konsekwentnie realizuje strategię obniżania zużycia energii. Zarówno w nowych, jak i modernizowanych sklepach, sieć stawia na fotowoltaikę, kompletne oświetlenie ledowe zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku, nowoczesne urządzenia chłodnicze, nowoczesny układ wentylacji, system odzysku ciepła, czy docieplenie pokryć dachowych. Podejmowane działania wpływają na znaczne obniżenie zapotrzebowania obiektów w energię (poprawa wskaźnika EP budynku). Obecnie sieć POLOmarket nie planuje podejmowania jakichkolwiek kroków, które wpływałyby negatywnie na komfort codziennych zakupów klientów – nie jest planowane skracanie godzin otwarcia, ani też wyłączanie części oświetlenia sklepów – podkreśla Aneta Grzegorzewska-Półtorak.
BIEDRONKA
Obecnie w naszych sklepach najbardziej popularne jest ogrzewanie gazowe i ciepło sieciowe. W dalszej kolejności korzystamy z instalacji olejowych, rozwijamy także systemy geotermalnych pomp ciepła. W czerwcu br. zawarliśmy umowę, w wyniku której do końca 2025 r. 2 tysiące sklepów sieci Biedronka zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne, a do końca br. zostanie zamontowane przynajmniej 500 nowych kompletnych instalacji. Średnio na każdym dachu umieszczonych zostanie 110 paneli. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym zużycie prądu spadnie o około 15% rocznie dla każdego sklepu wyposażonego w to źródło energii – podało nam Biuro Prasowe sieci Biedronka.
KAUFLAND
W tym roku podpisaliśmy także umowę z dostawcami, aby pokryć 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną zużywaną w naszych sklepach, centrali i magazynach energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. W tym roku zakończyliśmy proces wymiany oświetlenia na LED-owe we wszystkich naszych marketach - odpowiedzi udzieliła Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. Market w Piotrkowie korzysta z tradycyjnych paliw kopalnych.
OBI
Naszą ideą jest prowadzenie działalności w sposób zrównoważony i ekologiczny. Dlatego w wielu sklepach, w tym również w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Sulejowskiej, korzystamy z ogrzewania gazowego, które nie powoduje emisji szkodliwych substancji oraz nie generuje szkodliwych odpadów. Z wyprzedzeniem przygotowywaliśmy się do obecnej sytuacji, gdy ceny energii i ogrzewania znacznie wzrosły. Nie chcemy jednak przenosić wzrostu kosztów naszej działalności na Klientów, dlatego podejmujemy szereg działań, które optymalizują utrzymanie sklepów, m.in. podjęliśmy decyzję o wyłączaniu ekspozycji oświetlenia i włączaniu jej na prośbę Klienta. Zredukowaliśmy czas oświetlania billboardów i parkingu po zakończeniu pracy sklepu. Organizujemy tak strefę wejścia, aby nie tracić stałej temperatury. Dbamy o wyłączanie światła i ogrzewania oraz stale monitorujemy zużycie energii, aby nie dopuszczać do niepotrzebnych strat - informuje Agata Laskowska z biura prasowego OBI.
Focus Mall
Budynek Galerii Focus Mall w Piotrkowie wyposażony jest w nowoczesne urządzenia Wentylacyjno-Klimatyzacyjne. Do budynku dostarczane jest ciepło z Elektrociepłowni (2,4MW energii cieplnej). Uzdatnione powietrze dostarczane jest do powierzchni wspólnych poprzez system urządzeń Roof-top które w zimie grzeją, a w lecie chłodzą (KLIMATYZACJA). Stosujemy nowoczesne filtry nanoweve, które lepiej wychwytują zanieczyszczenia, a w dodatku zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Posiadamy również centrale wentylacyjne, wieże chłodu, agregaty wody lodowej, które sterowane są z centralnego systemu zarządzania budynkiem BMS. Urządzenia Wentylacyjno – klimatyzacyjne wyposażone są w rekuperację, czyli odzysk ciepła z powietrza zużytego. W lokalach najemców pracują pompy ciepła, które sterowane są ustawiając odpowiednią temperaturę pracy” – powiedział nam Mariusz Bender -Technical Manage.
Sieć „Dino Polska” odmówiła nam komentarza w tej sprawie.