Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Niedziela, 26 lutego 201757
Dwa powiaty: grodzki i ziemski funkcjonują od 1999 roku. To była decyzja władz Piotrkowa, które chciały uzyskać rekompensatę za likwidację województwa piotrkowskiego. W regionie łódzkim tylko Sieradz zdecydował się na inne rozwiązanie: tam jest jeden powiat. Dziś, gdy mamy do czynienia z pewnym konfliktem między obiema jednostkami samorządowymi (w sprawie służby zdrowia) zadajemy pytanie: czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?
Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Chcąc zadośćuczynić byłym miasto wojewódzkim takim jak Piotrków, Sieradz czy Skierniewice rząd AWS – UW zaproponował im, że mogą stać się powiatami grodzkimi zarządzającymi drogami powiatowymi, szkołami ponadgimnazjalnymi itp. Wokół stolicy regionu powstać miały natomiast stricte ziemskie (z założenia słabsze) powiaty nie posiadające praktycznie stolicy. Prezydent Andrzej Pol i zarząd miasta zdecydował się na takie rozwiązanie oznaczające m.in. większe środki dla Piotrkowa. Powiaty miały ze sobą współpracować.

 

Na mocy porozumienia Szpital Rejonowy przy Roosevelta oraz przychodnie w mieście miały zostać jednostkami podległymi powiatowi ziemskiemu. Podobnie było w przypadku Powiatowego Urzędu Pracy i kilku innych instytucji. Z kolei miasto zarządzało tym czym np. w Radomsku czy Tomaszowie zarządza powiat: szkoły ponadgimnazjalne, drogi. Ponadto w Piotrkowie mieszkańcy wybierają tylko radnych Rady Miasta  i do tego w okręgach nie jednomandatowych (gdy radny rezygnuje, umiera itp. na jego miejsce wchodzi kolejny  z listy a np. w Tomaszowie musiałaby się odbyć w tym okręgu wybory uzupełniające).

 

Sytuacja z przychodnią przy Dmowskiego unaoczniła mieszkańcom, że ich wpływ na władze powiatu piotrkowskiego jest żaden. Wybierani są bowiem przez tych, którzy są zameldowani w 11 gminach wokół Piotrkowa. Gdyby istniał jeden powiat wówczas jego zarząd musiałby brać pod uwagę głos mieszkańców miasta. Tak jest w przypadku Radomska czy Tomaszowa. Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że w sprawie przychodni wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak nie unikał spotkań z mieszkańcami Piotrkowa i władzami trybunalskiego grodu.

Są jednak i pozytywy. Miasto będące powiatem grodzkim  ma większy budżet i więcej inwestycji może zrealizować. W przypadku wspólnego powiatu środki byłyby rozdzielane zarówno na stolicę jak i ościenne miejscowości. Czy byłyby dzielone racjonalnie i sprawiedliwie? To zależałoby od radnych i zarządu powiatu.

 

A jaka jest Wasza opinia? Czekamy zarówno na te z Piotrkowa jak i powiatu piotrkowskiego.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (57)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ale heca ~ale heca (Gość)28.02.2017 13:32

Ile miejsc pracy w powiatach PSL zapewnia swoim kolegom i ich rodzinom?

20


Ja ~Ja (Gość)26.02.2017 20:29

I bardzo dobrze. Dwa powiaty to dramat. I tak się kłócą. Zobaczcie w tm. Główne drogi w mieście są tam powiatu i województwa. A i tak ciegi zbiera prezydent, bo ludzie nie Czaja czyja jest dana droga. To samo że szkołami, jak budować przemyślenie oświatę, jak jedna szkoła zarządza powiat druga miasto. Moim zdaniem problemem jest sposób wyboru starosty. Tylko polityka się liczy i w urzędach pracują tylko partyjniacy praktycznie, bo Starosta w zamian za głos na siebie, musi obiecywac cuda i wianki. Powinny być wybory takie jak na prezydenta.

53


Cv ~Cv (Gość)27.02.2017 21:48

do gość: Bać PiSu to się trzeba, no bo jak uchwalą kastrację prewencyjną wszystkich inaczej myślących? No co byś wolał stracić? Jaja czy twarz?

22


gosc ~gosc (Gość)27.02.2017 20:25

co wy się tak panicznie boicie się tego pisu uczciwi nie mają się czego bać chyba że coś jest na rzeczy hi hi hi

10


Cv ~Cv (Gość)27.02.2017 19:42

Tak, tak, rodacy. Wygonić PSL, nie wpuszczać do miasta, odsunąć od władzy itd... I co wtedy będzie? Ano, chłopy w każdych następnych wyborach zagłosują na PIS, bo przecie nie na PO, Petru, czy Kukiza. Będzie lepiej? Będzie, tylko komu? Właśnie tym wszystkim oszołomom, co tu wypisują o słomie z butów i innych bzdetach. Ale pozbycie się jedynej siły mogącej zatrzymać ten kaczy pochód, jest głupie. Ta siła, choć czasem popełnia błędy, zawsze będzie broniła Polskiej Ziemi, bo to jest jej warsztat pracy i nie da się go przenieść np. na Cypr.
A teraz pismacki minusujcie.

31


Axz ~Axz (Gość)26.02.2017 16:09

A to prawda co pisali w gazetach że ten wicestarosta do Bełchatowa na prezesa ciepłowni przechodzi czy coś? Nażreć się nie mogą ludzkie pany

64


toffi ~toffi (Gość)27.02.2017 01:19

Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski? Tak, ale pod warunkiem, że siedziba władz takiego powiatu zostanie przeniesiona na ulicę Szewską.

22


marek ~marek (Gość)27.02.2017 11:27

Rozwiązanie jest proste. Należy dziesięciokrotnie zmniejszyć pogłowie urzędasów.

32


merry ~merry (Gość)27.02.2017 11:07

wystarczy PSL zdelegalizować i jeden powiat przestanie istnieć

61


gość ~gość (Gość)27.02.2017 11:19

PSL był przeciwny tej reorganizacji, mimo, ze najwięcej na tym skorzystał. A za takim rozwiązaniem / nieracjonalnym / optował ówczesny prezydent miasta i Wszyscy prominentni wtedy działacze SLD na czele z posłem B. Bujakiem.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat