Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Niedziela, 26 lutego 201757
Dwa powiaty: grodzki i ziemski funkcjonują od 1999 roku. To była decyzja władz Piotrkowa, które chciały uzyskać rekompensatę za likwidację województwa piotrkowskiego. W regionie łódzkim tylko Sieradz zdecydował się na inne rozwiązanie: tam jest jeden powiat. Dziś, gdy mamy do czynienia z pewnym konfliktem między obiema jednostkami samorządowymi (w sprawie służby zdrowia) zadajemy pytanie: czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?
Czy powinien powstać jeden powiat piotrkowski?

Chcąc zadośćuczynić byłym miasto wojewódzkim takim jak Piotrków, Sieradz czy Skierniewice rząd AWS – UW zaproponował im, że mogą stać się powiatami grodzkimi zarządzającymi drogami powiatowymi, szkołami ponadgimnazjalnymi itp. Wokół stolicy regionu powstać miały natomiast stricte ziemskie (z założenia słabsze) powiaty nie posiadające praktycznie stolicy. Prezydent Andrzej Pol i zarząd miasta zdecydował się na takie rozwiązanie oznaczające m.in. większe środki dla Piotrkowa. Powiaty miały ze sobą współpracować.

 

Na mocy porozumienia Szpital Rejonowy przy Roosevelta oraz przychodnie w mieście miały zostać jednostkami podległymi powiatowi ziemskiemu. Podobnie było w przypadku Powiatowego Urzędu Pracy i kilku innych instytucji. Z kolei miasto zarządzało tym czym np. w Radomsku czy Tomaszowie zarządza powiat: szkoły ponadgimnazjalne, drogi. Ponadto w Piotrkowie mieszkańcy wybierają tylko radnych Rady Miasta  i do tego w okręgach nie jednomandatowych (gdy radny rezygnuje, umiera itp. na jego miejsce wchodzi kolejny  z listy a np. w Tomaszowie musiałaby się odbyć w tym okręgu wybory uzupełniające).

 

Sytuacja z przychodnią przy Dmowskiego unaoczniła mieszkańcom, że ich wpływ na władze powiatu piotrkowskiego jest żaden. Wybierani są bowiem przez tych, którzy są zameldowani w 11 gminach wokół Piotrkowa. Gdyby istniał jeden powiat wówczas jego zarząd musiałby brać pod uwagę głos mieszkańców miasta. Tak jest w przypadku Radomska czy Tomaszowa. Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że w sprawie przychodni wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak nie unikał spotkań z mieszkańcami Piotrkowa i władzami trybunalskiego grodu.

Są jednak i pozytywy. Miasto będące powiatem grodzkim  ma większy budżet i więcej inwestycji może zrealizować. W przypadku wspólnego powiatu środki byłyby rozdzielane zarówno na stolicę jak i ościenne miejscowości. Czy byłyby dzielone racjonalnie i sprawiedliwie? To zależałoby od radnych i zarządu powiatu.

 

A jaka jest Wasza opinia? Czekamy zarówno na te z Piotrkowa jak i powiatu piotrkowskiego.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (57)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Viper ~Viper (Gość)26.02.2017 15:57

No właśnie we wszystkich sąsiednich powiatach oprócz piotrkowa rządzi pis . To nic nie będą zmieniać. Najwyżej w piotrkowie też pis wprowadzą i będzie tak jak w całym kraju ale czyta dobrze będzie?

70


Stop idiotom 2 ~Stop idiotom 2 (Gość)26.02.2017 15:18

Noe obrazaj starostw - radomsko opoczno belchatow tomaszow to PIS rzadzi w powiatach. Czyje więc gniazda hihi

40


gosc ~gosc (Gość)26.02.2017 14:25

Należy wrócić do dyskusji czy powiaty są potrzebne skoro przed reformą to wszystko lepiej funkcjonowalo ten szczebel administracji generuje zadłużenia i gminy mogłoby spokojnie przejąć te zadania ten szczebel administracji się po prostu nie sprawdził jedyna korzyść to ilość stołków w tych urzedach

102


gość ~gość (Gość)26.02.2017 13:46

Wyliczenia z artykułu mało rzetelne. Oszczędności wynikałyby również chociażby ze zmniejszenia liczby bezradnych. Bzdurą jest, że miasto grodzkie ma więcej pieniędzy, bo się nie musi dzielić. Po połączeniu powiat miałby właśnie wtedy więcej pieniędzy bo byłaby wspólna kasa, którą w dodatku musiałoby zarządzać mniej urzędników, bo ich dotychczasowa liczba jest za duża. Zarówno urząd miasta jak i powiat realizują w dużej częsci te same zadania. Robią to dwa odrębne referaty, z dwoma kierownikami, zastępcami i z odpowiednią ilością urzędników. Połączenie zadań pozwoliłoby skuteczniej zarządzać takimi zadaniami (np. drogi, koordynacja ich napraw itd.) jak i znacznie taniej, bo odpadłaby duża część wydatków urzędniczych. Rozdzielenie powiatów jest sztucznym tworem i przy debacie o przychodni na Dmowskiego to niestety wyszło. Mieszkańcy miasta mają za złe, powiatowi ziemskiemu że nie dba o ich zdrowie chociaż powinni kierować swoje żale na Pasaż Rudowskiego i tam jeździć taczkami, skoro się tak odgrażali.
Dwa powiaty to niestety zarządzanie biedą. Szansą na rozwój jest połączenie sił, ograniczenie kosztów i większa skuteczność.

72


Stop idiotom ~Stop idiotom (Gość)26.02.2017 13:42

Zlikwidowac starostwa , gniazda psl

106


Tylko ~Tylko (Gość)26.02.2017 13:39

Jeden kraj jedna partia jeden prezes jeden powiat jedna gmina.

92


piotrkowianin ~piotrkowianin (Gość)26.02.2017 12:40

Rozsądek i ekonomia przemawiają za jednym powiatem to są czyste oszczędności i tanie państwo po co utrzymywać taką armię urzędników korzyści byłyby wymierne jedna rada jeden zarząd i połowę mniej urzędników

37


Witek ~Witek (Gość)26.02.2017 13:28

Powiaty do likwidacji i przywrócić 49 województw i gminy jak było po co zbędną ilość urzędasów utrzymywać a taki układ jak dziś Piotrków ma to jest źle gdyż Łódź okrada swoje Powiaty wkoło taka jest rzeczywistość. .Pora ograniczyć ilość urzędników bo każdy z nich to przysłowiowy szkodnik który robi co chce i za nic nie odpowiada co mu zależy czy wyda taką czy inną decyzję a do tego sitwa ma jeszcze obrońcę w postaci sądu administracyjnego. Pora skończyć w tym kraju z układami raz na zawsze

70


piotrkowianin ~piotrkowianin (Gość)26.02.2017 13:05

Do Epi logiką rzeczywiście iście chłopska dyskusja na poziomie piaskownicy

30


Dzieciol ~Dzieciol (Gość)26.02.2017 12:52

Jakie oszczędności .? w Radomsku czy w Sieradzu i tak są po dwa urzędy. Gdzie więc zatem mniejsze koszty? No.może kilkunastu pracowników urzędu miasta przeszliśmy by do starostwa ot całe zamieszanie

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat