Czy postawią na źródła geotermalne w Piotrkowie?

Wtorek, 08 stycznia 201317
Od stycznia wzrosły ceny ciepła w Piotrkowie. Nowa stawka opłat jest wyższa o 4,7%. Czy w przyszłych latach opłaty będą rosnąć jeszcze szybciej? Taka groźba istnieje. Dyrektywy unijne związane z koniecznością obniżenia emisji dwutlenku węgla w niedalekiej przyszłości wymuszają restrukturyzację piotrkowskiego systemu ciepłowniczego. Jednak do końca nie wiadomo, w jaki sposób zostanie ona przeprowadzona. Niedawno władze miasta, przedstawiciele MZGK i PGE GiEK S.A podpisały porozumienie w sprawie analizy modernizacji systemu ciepłowniczego w mieście. Jeżeli przeprowadzona na koszt PGE analiza projekt pn. „budowa rury z Bełchatowa” okaże się ekonomicznie uzasadniona, to ciepło popłynie do nas zza miedzy. A jeżeli okaże się inaczej?
(źródło: „Zasoby wód i energii geotermalnej oraz możliwości jej wykrozystania w Polsce Zachodniej”, W. Górecki, A. Sowiżdżał, Sulechów 2007.)(źródło: „Zasoby wód i energii geotermalnej oraz możliwości jej wykrozystania w Polsce Zachodniej”, W. Górecki, A. Sowiżdżał, Sulechów 2007.)

Rurą lepiej?


Naukowe źródła dowodzą, że Piotrków mógłby czerpać energię do ogrzewania ze źródeł geotermalnych. Przeprowadzone symulacje geologiczne mówią, że potencjał w tej materii ziemia piotrkowska ma ogromny. Większy niż toruńskie źródła ojca dyrektora – twierdzą specjaliści. Czy władze w Piotrkowie biorą taką alternatywę pod uwagę? Choć kosztowna, na pewno jej nie wykluczają - Z posiadanych atlasów wynika, że Piotrków prawdopodobnie posiada potencjał geotermalny. Jednak o sposobie wykorzystania zasobów można mówić po ewentualnym wykonaniu odwiertu i badaniu wydajności i temperatury wody (jak również jej składu chemicznego. Koszt inwestycji jest bardzo duży i do końca nie wiadomo, jaki byłby efekt wykonania odwiertu. Może się okazać, że są to pieniądze stracone, a więc jest to dla miasta duże ryzyko. Każdy sposób wykorzystania źródeł ciepła jest do zaakceptowania, zależy tylko, jaka byłaby cena tego ciepła – mówi Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. Na pytanie, czy miasto przeprowadzało jakiekolwiek analizy dotyczące możliwości i ekonomiczności wykorzystania metody geotermalnej podinspektor odpowiada, że w tym zakresie urzędnicy posiadają ogólną wiedzę.


- Wiemy, że koszty odwiertów potwierdzających jakość wód geotermalnych są bardzo duże (kilkanaście milionów złotych). Dla przykładu w niedalekiej gminie Kleszczów wykonanie odwiertu na głębokość niewiele ponad 1,6 km kosztuje około 8 mln zł. Według posiadanych przez Urząd Miasta informacji, wody geotermalne w rejonie miasta znajdują się na głębokości około 3-4 km, także koszty byłyby kilkakrotnie wyższe. Wykonanie odwiertów, czyli poniesienie ogromnych kosztów, nie gwarantuje wykorzystanie tych wód m.in. do zapewnienia energii cieplnej dla miasta. W związku z powyższym temat wód geotermalnych obecnie nie jest poddawany szczegółowszym analizom m.in. ze względów ekonomicznych. Nie oznacza to jednak, że do tematu nie powrócimy w przyszłości – zaznacza Bąkowicz.


Toruń się chowa


Do podjęcia rękawicy zachęcają jednak specjaliści z zakresu geotermii. - Piotrków znajduje się w paśmie wód geotermalnych (bardzo gorących), które ciągną się od Stargardu Szczecińskiego. To źródła znacznie nawet gorętsze niż w Toruniu, o temperaturze nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. W Piotrkowie taka inwestycja byłaby jak najbardziej opłacalna - mówi profesor Ryszard Henryk Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. - Warunki w Piotrkowie można porównać do inwestycji planowanej w Bawarii, gdzie powstało kilka elektrociepłowni geotermalnych. Tam temperatura jest na poziomie 140 stopni (wydajność 20 m3). Z tego można uzyskać 10 MW energii elektrycznej i 80 MW energii cieplnej rocznie. Koszt takiej inwestycji wynosi około 50 mln. Biorąc pod uwagę, że w Unii Europejskiej 1 MW energii kosztuje około 1,2 mln Euro, to przez jeden rok z takiej elektrociepłowni można pozyskać energii elektrycznej za 12 mln Euro. Do tego dochodzi energia cieplna. Inwestycja niewątpliwie bardzo szybko się zwróci. To wspaniałe inicjatywy. W Polsce powinno się takie realizować – zaznacza Kozłowski. - W niedługim czasie planujemy przejąć jedną z ciepłowni, wykorzystać jej infrastrukturę i podobny projekt zainicjować w jednym z polskich miast – dodaje profesor.


Zainteresował temat?

5

0


Zobacz również

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sklave sklaveranga08.01.2013 11:44

"ares1" napisał(a):
Potrzebny tu Ojciec Dyrektor


Mamy Mamę.... co prawda jeszcze nie dyrektor????
No lecz wszystko jest jeszcze przed Mamą.....
Wcale nie ustępuje Ojcu... w pozyskiwaniu funduszy i co ważne nie stosuje perfidnych metod na ich wyłudzanie.
http://sklave.manifo.com/galeria

00


udziałowiec ~udziałowiec (Gość)08.01.2013 11:44

Czy pan prezydent wie jakie potężne premie wypłacił p.Łopatowski pracownikom MZGK w grudniu i następną w styczniu,pomniejszając zysk a tym samym przychód gminy z tytułu dywidendy.Po to była ta podwyżka ciepła,a teraz trzeba zrobić koszty,to jest ta pseudo ekonomia.Tym samym pobierając wynagrodzenie ze średniej w spółce zarząd dowalił sobie kolejną kasę,widać że już nikt tam nad niczym nie panuje.

00


lolek ~lolek (Gość)08.01.2013 11:25

podpisuje sie diwem rąkami, prosze najpierw rozliczyc sie z biblioteki a potem szastac naszymi pieniędzmi, w tej sprawie powinno byc referendum wszak to nasze pieniądze i należy sie wytłumaczenie

00


rozsadek ~rozsadek (Gość)08.01.2013 11:18

ja tam wole płacić na niepewne inwestycje podatki niż do kieszeni urzedasów

00


krzysiek71 ~krzysiek71 (Gość)08.01.2013 10:07

Cytuję:
Nie oznacza to jednak, że do tematu nie powrócimy w przyszłości – zaznacza Bąkowicz.


obawiam się ,że nie będziecie mieli okazji.
A co do odwiertów,to darujcie sobie,mieliśmy już okazje się przekonać o waszej fachowości na przykładzie biblioteki miejskiej,półtorej bańki poszłoooo w las.
Najlepiej się szasta nieswoimi pieniędzmi.

Komentarz był edytowany przez autora: 08.01.2013 10:08

00


sklave sklaveranga08.01.2013 09:34

Według tej mapy w Uniejowie nie powinno być źródeł geotermalnych. Im się udało. No ale tam już dużo wcześniej
z tego dobrodziejstwa natury korzystali.
W Piotrkowie w porównaniu do innych rejonów kraju małym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania budynków....Tak że byłbym sceptycznie nastawiony do tak drogich badań.
http://sklave.manifo.com/foto-szopka

00


ares1 ~ares1 (Gość)08.01.2013 09:16

Potrzebny tu Ojciec Dyrektor :)))

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat