Czy każdy może mieć każdego psa?

Strefa FMRegion Wtorek, 19 października 2021194210
Miłośnicy czworonogów uważają, że stworzenie listy psów ras niebezpiecznych to krzywdząca etykieta i stygmatyzacja. Ale jednak taka lista istnieje.

Polski urzędowy spis psów uznanych za agresywne obejmuje jedenaście ras. Zostały one  uznane za potencjalnie najbardziej niebezpieczne, co oznacza że aby móc je posiadać potrzebne jest zezwolenie wydawane przez stosowny organ samorządowy.

Żeby je otrzymać należy udowodnić lub wykazać, że nie będzie on stanowił zagrożenia dla ludzi lub zwierząt. Swoją drogą: jak to można udowodnić? Trudno powiedzieć. Wiemy za to na pewno, że Polski Związek Kynologiczny  skrytykował polską listę psów agresywnych:

„W żadnym przypadku nie należy kojarzyć zjawiska agresji z konkretną rasą psów. Bez względu na rasę czy jej brak, psa zmienia w niebezpieczne narzędzie człowiek niewłaściwie nim kierujący (…) ustawowa banicja dla psów jakiejkolwiek rasy jest w związku z tym niesłuszna, niesprawiedliwa i niegodna cywilizowanego społeczeństwa.”

 - W 99% winę za agresywne zachowanie psa ponosi człowiek – mówił w radiowym Maglu (Strefa Fm Piotrków) Zbigniew Skrzek, lekarz weterynarii i kynolog. – To tak jak z dzieckiem: jeśli dobrze je wychowamy, wpoimy pewne normy, nauczymy zasad, to wyrośnie na porządnego człowieka.

Przypomnijmy: kilkanaście dni temu w Sulejowie  amstaff pogryzł roczne dziecko. Pies żył i wychowywał się w tej rodzinie od lat. Dlaczego zaatakował?-

- Pies  rodzinę traktuje jak stado. Pojawienie się dziecka to dla niego konkurencja, także w dostępie np. do jedzenia. Może dziecko zbliżyło się do miski, a pies odebrał to jako atak na jego własność? Nie wiem – zastanawiał się na antenie Z. Skrzek. – Do przyjęcia psa trzeba się odpowiednio przygotować, nauczyć. Zwierzę musi znać zasady, z godnie z którymi to nie ono będzie rządzić, tylko musi się podporządkować. Pojawienie się dziecka w rodzinie to kolejne poważne wyzwanie.

Zdaniem miłośniczki psów i właścicielki salonu psiej urody „Brenda” Eweliny Biniek, każdy pies ma w sobie naturalną agresję i to nie jest nic dziwnego.Lista tzw. ras agresywnych moim zdaniem stygmatyzuje psy. Agresja to nie cecha rasy, tylko osobnicza. Za usposobienie psa niemal w całości odpowiada człowiek. Dlatego nie każdy nadaje się na właściciela.

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 milionów psów. Wypadki z ich udziałem zdarzają się bardzo rzadko. Ale jednak się zdarzają. I dają do myślenia.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

D ~D (Gość)20.10.2021 07:53

Sąsiad ma wielkiego psa (sporo większy niż owczarek niemiecki). Trzymają go w mały blokowym miekszkanku i wyprowadzają raptem 2/3 razy dziennie. Czy nie powinni zainteresować się tym tematem obrońcy zwierząt? Dla takiego psa to męczarnia siedzieć cały czas w klatce

51


dekkers ~dekkers (Gość)19.10.2021 21:10

Powinien być całkowity zakaz posiadania psów ras niebezpiecznych!

70


Assd ~Assd (Gość)19.10.2021 18:02

To ja decyduję co HCE a nie państwo polskie

45


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)19.10.2021 21:06

Większość osób rozpieszcza swoje psy, mówiąc do nich jak do dzidziusia i wtedy to pies czuje się przywódcą stada ...

61


goœć_kicia ~goœć_kicia (Gość)19.10.2021 18:51

A prezes nie powinien mieć kota, a ma. Jak to jest? A tak po prawdzie to ma dwa koty.

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat