Na spotkaniu obecni byli samorządowcy, ale także przedstawiciele szkół, w których powstaną nowe hale. Pojawili się reprezentanci gmin oraz powiatu. Nie było za to nikogo z władz Piotrkowa.
To bardzo szczęśliwy dla Państwa dzień. Dostaniecie dodatkowe pieniądze na budowę hal. Będą w nich mogli ćwiczyć nie tylko młodzi ludzie, ale także inni mieszkańcy waszych gmin - mówiła posłanka Małgorzata Janowska.
Minister Czartoryski podkreślał, że "Olimpia" to program wyjątkowy w skali całego kraju.
Program budowy hal sportowych jest największym projektem infrastruktury sportowej po roku 1989. Przeznaczyliśmy blisko dwa miliardy złotych na budowę takich obiektów. Do tej pory hale sportowe budowane były na zasadzie odrębnego projektu. Natomiast teraz wychodzimy z propozycją pewnego ich zestandaryzowania - mówił Arkadiusz Czartoryski, wiceminister sportu i turystyki. - Wszystko wskazuje na to, że program "Olimpia" zagwarantuje nowe hale sportowe w całym kraju. Jeżeli ktoś ma miejsce i warunki, żeby postawić taki obiekt, to może liczyć na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dlatego liczyliśmy na parlamentarzystów, aby zabiegali o wypełnienie wniosków - dodał wiceminister, dziękując pani poseł Małgorzacie Janowskiej za zaangażowanie w ten projekt.
Przybyli goście z rąk posłanki Janowskiej oraz ministra Czartoryskiego odebrali symboliczne czeki z kwotami dofinansowania. O tym, że nowa hala będzie potrzebna, przekonywała Mirosława Kaczmarek-Michalak, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach.
Hala będzie osobnym budynkiem przy orliku szkolnym. Pierwotnie myśleliśmy, żeby połączyć ją ze strzelnicą pneumatyczną, którą w tym momencie realizujemy. Nie chcemy wykorzystywać hali tylko na cele szkolne i edukacyjne. Takie sale są potrzebne nie tylko dla młodzieży, ale także okolicznym mieszkańcom. Bujny oddalone są od miasta. Z tego względu młodzieży, szczególnie latem, trudniej jest dostać się na obiekty rekreacji. Dzięki tej hali będę mieli łatwiejszy dostęp do uprawiania sportu - mówiła Mirosława Kaczmarek-Michalak, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach.
Aż dwa obiekty powstaną w gminie Wolbórz. Zostaną one wybudowane przy szkołach w Proszeniu oraz Komornikach. Jak przekonuje wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, hala jest także niezwykle potrzebna w Jarostach w gminie Moszczenica.
Szkoła, która została tam wybudowana już dziesięć lat temu, okazuje się zbyt mała. Jest to placówka, która łączy dwa samorządy, ponieważ uczęszczają tam dzieci z Piotrkowa oraz z gminy Moszczenica. Dzięki nowej hali młodzież zyska idealne miejsce do ćwiczeń, a my istniejącą salę gimnastyczną zagospodarujemy na sale dydaktyczne - opisywał wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, który wskazuje także na pewne zagrożenie wynikające z umowy. - Obawiam się jednego zapisu w umowie. Chodzi o punkt mówiący o tym, że w każdej chwili ministerstwo może rozwiązać lub zmienić warunki umowy o dofinansowanie. Myślę, że to jest zwykłe zabezpieczenie ministerstwa i nigdy do niego nie dojdzie. Jeżeli ogłaszamy przetarg, to musimy być poważnymi partnerami i podpisując umowę z wykonawcą, nie zmieniać warunków - dodał wójt Moszczenicy.
Dofinansowanie otrzymała także gmina Sulejów, a hala powstanie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Uszczynie.