Co boli seniorów w Piotrkowie?

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 06 kwietnia 201541
Zapadające się chodniki, za mało toalet i ławek, do tego zbyt mała liczba autobusów niskopodłowoych, no i kultura jazdy kierowców autobusów pozostawiająca wiele do życzenia – na to głównie narzekają seniorzy w Piotrkowie. Ktoś jednak upomniał się o ich potrzeby. Radni SLD proponują powołanie Miejskiej Rady Seniorów.
Co boli seniorów w Piotrkowie?


Szymona Miazka, Ewę Ziółkowską, Jana Dziemdziorę i Bonisława Brylskiego (radnych Piotrkowa z klubu SLD) zainspirowało pismo Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Wymienione zostały w nim lokalne potrzeby seniorów, które wypracowała grupa mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego w wieku 60+, w dużej mierze byli to członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W okresie od sierpnia do października 2014 roku grupa 20 seniorów związanych z UTW i Związkiem Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników oceniła tereny miasta pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób starszych. Najwięcej uwag zgłosili do stanu chodników, drobnej infrastruktury miejskiej oraz wykorzystania terenów zielonych. Zwrócili też uwagę na rosnące potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej i usług opiekuńczych.
Jakie problemy konkretnie zgłosili? Jako najbardziej niebezpieczne miejsce wskazali przejście przez tory PKP w centrum miasta. Ruch uliczny i kolejowy regulują szlabany, co uznali za główny problem komunikacyjny zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych.

Poważnym problemem dla seniorów są zapadające się chodniki na os. Wyzwolenia, które dla starszych osób (często o kulach) stanowią prawdziwy tor przeszkód. Piesi nie mogą przedostać się przez trasę A1 z ul. Słowackiego do Majkowa, a nie wszystkie starsze osoby korzystają z samochodów. W całym mieście znajduje się stanowczo zbyt mało ławek. Również za mało jest toalet.

Najbardziej niebezpiecznie miejsce w Piotrkowie? Krańcówka autobusowa na os. Wierzeje i pasaż przy Polo Markecie przy Belzackiej. Niebezpiecznie wg seniorów jest też na osiedlu Wyzwolenia – niektórzy profilaktycznie wieczorami nie wychodzą z domu. Co jeszcze? Po mieście jeździ za mało autobusów niskopodłogowych. Niezadowalająca jest też kultura jazdy niektórych kierowców MZK niewłaściwie odnoszących się do osób starszych. (skąd my to znamy...). Wg seniorów konieczne jest przeszkolenie kierowców, aby pomagali osobom starszym wsiąść do autobusu.
Rozwiązaniem tych wszystkich problemów miałaby się zająć Miejska Rada Seniorów. Jej skład tworzyliby przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska osób starszych, reprezentanci rad osiedli, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora. Dodatkowo jej członkami mogłyby być trzy osoby wskazane przez prezydenta i oddelegowani przedstawiciele  Rady Miasta.

Głównym celem Miejskiej Rady Seniorów byłoby reprezentowanie interesów ludzi starszych w takich obszarach jak: zapobieganie i przełamywanie marginalizacji, wspieranie aktywności, profilaktyka i promocja zdrowia, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu,  rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury.

Pomysł dobry, czekamy na realizację, zwłaszcza, że seniorów gotowych do pracy za rzecz innych w naszym mieście nie brakuje.


Zainteresował temat?

8

11


Zobacz również

reklama

Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mirka ~mirka (Gość)06.04.2015 13:50

zmienic prezesa MZK jak nie potrafi zadzic brak autobus od piomy na brzeznicka to skandal na takie miasto w innych miastach z nas si smieja

55


Michal1223 ~Michal1223 (Gość)06.04.2015 12:06

"Wg seniorów konieczne jest przeszkolenie kierowców, aby pomagali osobom starszym wsiąść do autobusu."
- co za kpina.
Kierowcy mają wyręczać niewychowane dzieci (i osoby dorosłe), z tego żeby pomagać starszym? Bzdura! Kierowca powinien zajmować się kierowaniem. Tylko i wyłącznie brak wychowania pozostałej części społeczeństwa jest powodem tego, że starsi ludzie maja problemy z wsiadaniem.
A co do pomysłu SLD - zamiast mnożyć kolejne instytucje niech się zajmą lepiej konkretną robotą. Będzie mniej "ssaczy" na państwowych posadkach i mniej pasożytów - będzie nam wszystkim lżej (nie tylko starszym).

173


powiernik powiernikranga06.04.2015 13:40

wg mnie większym problemem są ciasne minibusy niż MZK

43


jozek ~jozek (Gość)06.04.2015 13:39

panowie SLD dlaczego my mieszkancy nie mozemy sie doprosic autobusu MZK na dzialki ludzka

50


Imię Imięranga06.04.2015 12:53

Seniorów bolą stawy, plecy i głowa jak patrzą na wysokość emerytury. No chyba, że trzymali z czerwonymi.

51


Tojtoj ~Tojtoj (Gość)06.04.2015 11:07

Seniorzy to ludzie odwiedzający często cmentarze, na których pochowani są ich małżonkowie, a że wiek ma swoje prawa, muszą częściej niż młodzi korzystać z toalety i wtedy zaczyna się problem, bo do jedynej toalety przy nowej kaplicy często daleka droga np z cmentarza znajdującego się po drugiej stronie ulicy Spacerowej.

90


Piotrkowianin Piotrkowianinranga06.04.2015 09:14

"do tego zbyt mała liczba autobusów niskopodłowoych"
Buahaha. Tak się składa, że wszystkie 37 autobusów piotrkowskiego MZK, czyli 100% taboru jest niskopodłogowe.

190


Senior ~Senior (Gość)06.04.2015 10:39

Nie trzeba powoływać Rady Seniorów, tylko w końcu wylać na zbity pysk prezesa MZK, a zmieni się już wiele.

62


krzysztof ~krzysztof (Gość)06.04.2015 10:03

Sky pub ich boli

42


mazur ~mazur (Gość)06.04.2015 09:31

Górka saneczkowa na ul.Poprzecznej i dzieci grające w piłkę tez seniorów bolą....tylko o tym jakoś cicho bo wizerunkowo niekorzystnie.

101


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat