Centrum Piotrkowa do wynajęcia

Tydzień Trybunalski Sobota, 10 sierpnia 201955
„Do wynajęcia” - przechadzając się ulicą Słowackiego w Piotrkowie, przeczytamy ten napis wielokrotnie. Odcinek głównej ulicy miasta od Sienkiewicza do placu Kościuszki, czyli tak naprawdę ścisłe centrum Piotrkowa, przypomina strefę zdemilitaryzowaną. Wynieśli się stamtąd kolejni przedsiębiorcy, mieszkańcy – potencjalni klienci – nie mają więc powodu zapuszczać się w tę część miasta.

Ładuję galerię...

O tym, że centrum miasta wymiera pisaliśmy na łamach TT już w 2011 roku. Nadzieję na odwrócenie niekorzystnego trendu pokładano kilka lat temu w realizowanym wówczas projekcie Trakt Wielu Kultur. Jednak mimo że drogi są gładkie, a chodniki szerokie, na Słowackiego ludzi (i przedsiębiorców) coraz mniej. - Sprawa jest skomplikowana – mówi Jarosław Górny, właściciel Biura Nieruchomości Górny. - Po pierwsze to nie jest do końca tak, że tam nie ma biznesu. W tych wszystkich kamienicach, w podwórkach działają szeroko rozumiane usługi. Chociaż przyznaję, że w lokalach od frontu rzeczywiście wygląda to... słabo.

 

Wg J. Górnego powodem takiego stanu rzeczy są zbyt wysokie czynsze w lokalach przy Słowackiego, ale też niedostateczna liczba miejsc parkingowych. - Główny nurt ludzi przemieszcza się od hali targowej przez Sienkiewicza, potem do Słowackiego, ale od poczty w stronę torów – twierdzi właściciel biura nieruchomości. - Dawniej tłum ludzi szedł od Starówki. Klienci są wygodni (ja też), chcą podjechać pod sam lokal. Poza tym pamiętajmy, że powstają nowe, nowoczesne budynki w innych lokalizacjach miasta, a lokale przy Słowackiego to jednak stara tkanka, czyli stare instalacje, brak infrastruktury dla niepełnosprawnych. Zauważyłem, że ostatnio wyniosła się stamtąd Fabryka Obrazu, a wydawałoby się, że Słowackiego 11 to taki super adres. Z właścicielami tych kamienic też bywa różnie, umowy na czas określony, kaucja za 3 - 4 miesiące , jak w Focusie.

 

Kilka miesięcy temu ze Słowackiego rzeczywiście wyniosło się studio fotograficzne Fabryka Obrazu, funkcjonujące w ścisłym centrum od 2013 roku. Powód? Oczywisty, czyli mało klientów. - Kiedy PKO przeniosło się na drugą stronę ulicy do budynku Hawany, liczba klientów bardzo spadła – mówi właściciel studia Tomasz Białowąs. - Teraz przepływ ludzi jest tylko do przystanku MZK przy sądzie, dalej mało kto dociera. Problem dotyczy nie tylko mojej działalności, bo ostatnio wyniósł się stąd sklep z bielizną, kiedyś była też lodziarnia.

 

Właściciel Fabryki Obrazu jest przekonany, że ścisłego centrum miasta nic już nie jest w stanie ożywić. - Nie pomogą urodziny ulicy Słowackiego – dodaje. - Swego czasu ten odcinek ulicy można byłoby wykorzystać jako deptak, zamykając go dla ruchu samochodów, coś na wzór Piotrkowskiej w Łodzi, ale teraz… według mnie już na to za późno.

 

Fabryka Obrazu przeniosła się do nowego budynku przy dworcu PKS. Jest lepiej? Na razie – jak mówi właściciel – niekoniecznie, ale nie wszyscy zdążyli się dowiedzieć, że studio zmieniło siedzibę. - Przy dworcu jest co prawda drożej, ale mamy za to większy komfort, więcej miejsca, jest po prostu lepiej pod każdym względem – dodaje przedsiębiorca. Lokalizacja to nie wszystko – mówi też Marek Obszarny, szef redakcji lokalnej „Dziennika Łódzkiego” w Piotrkowie. Redakcja kilka miesięcy wyniosła się ze ścisłego centrum. Dlaczego? - W dobie telefonii komórkowej i internetu lokalizacja nie ma już takiego znaczenia, jak jeszcze kilkanaście lat wcześniej – mówi M. Obszarny. - Tymczasem stara tkanka architektoniczna w centrum Piotrkowa ma swe zalety, w tym niewątpliwy urok, ale i wady, z których - nie ma co ukrywać - najbardziej dokuczliwą bywają gryzonie. Między innymi dlatego od dłuższego czasu poszukiwaliśmy lokalu, który byłby wolny od tego problemu. Nie bez znaczenia, jak w każdej działalności, są też koszty. Przy Narutowicza udało nam się znaleźć siedzibę blisko centrum, w nowym budynku, z jednej strony o znacząco wyższym standardzie, z drugiej bardziej dopasowaną pod nasze potrzeby, jeśli chodzi o metraż, a dodatkowo - tańszą. Oczywiście mieliśmy pewne obawy związane z wieloletnim przyzwyczajeniem naszych czytelników i klientów biura reklamy do starego adresu, ale z perspektywy kilku miesięcy, od których działamy w nowej lokalizacji, mogę powiedzieć, że były one na wyrost.

 

Z problemu dotyczącego centrum Piotrkowa zdają sobie sprawę władze miasta. Do Urzędu Miasta docierają bowiem sygnały, że problemem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić tam działalność gospodarczą, jest brak miejsca do zatrzymania aut z zaopatrzeniem. - W związku z tymi głosami prezydent polecił odpowiednim służbom znalezienie rozwiązania tej sytuacji - mówi Krzysztof Rudzki z Zespołu Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. - Powstała wstępna koncepcja, aby spróbować wprowadzić nową organizację ruchu, która umożliwiłaby parkowanie takich samochodów. Pomysł będzie dyskutowany podczas sierpniowej Komisji Bezpieczeństwa. Dopiero po obradach komisji będzie można więcej powiedzieć na temat kształtu takiej organizacji ruchu oraz – w ogóle – możliwości jej wprowadzenia.

 

Czy zmiana organizacji ruchu ożywi centrum Piotrkowa?

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xcxcv ~xcxcv (Gość)12.08.2019 11:06

Niech każdy uderzy się w pierś i powie, na kogo głosował. Jeśli na socjalistów - pis, po, sld, psl, nowoczesna, razem, wiosna - to rezultat będzie ten sam. Robią to samo, różni się tylko skala.

41


.... ~.... (Gość)12.08.2019 23:51

Nie ma co ukrywac że wyludnianie sie miasta to efekt długotrwały, w tym czasie władza będzie robic jakies tam akcje zeby było widac ze cos robią, niestety ta władza nie robi nic, to co zostało poczynione dla tego miasta tylko przyspiesza wyjazd młodych z Piotrkowa, miasto umiera i wszyscy to widzą, jelsi ktos mi powie że prezydent nie jest od tego żeby nakrecać ekonomię i koniunkturę to jest w błędzie, jest od tego aby stworzyc zaplecze dla inwestycji, ściągnąc młodziez reszta sama sie zadzieje, tu na kazdym kroku jest to wszystko zabijane, z Piotrkowa za kilka lat zrobi sie betonowy klocek ze smietanką patologii, i wtedy napewno tłumy beda szły do mediateki, jak ja studiowałem 15 lat temu studentów było koło 6 tys teraz nie wiem czy jest 600, kto ma odwiedzac mediateke??? strasznie smutno sie na to patrzy, ktos powinien za to odpowiedzieć, ehhh

00


gość ~gość (Gość)12.08.2019 18:22

Kodowce niech se najma..

12


ePiotrkowianin ~ePiotrkowianin (Gość)12.08.2019 16:26

Pamiętajmy przede wszystkim , że w latach gdy przechadzały się tłumy ulicą Słowackiego i w rynku , wówczas nie istniały dyskonty oraz centrum handlowe , to przecież takie oczywiste , a wybitna większość ludzi wymaga nadal z sufitu wziętych oczekiwań dotyczących utrzymania tej samej ilości placówek handlowych co kiedyś. Realnie patrzeć tendencyjne określenie zbyt wysokich cen najmu to bzdura.Ceny kształtują sie na poziomie miast o podobnej wielkości i ilości mieszkańców. Czy cena najmu za 50 m2 na parterze za miesiąc najmu w wysokości średniej krajowej jest wysoka ??? Podane w artykule informacje są nieco przeterminowane, a osoby wypowiadające się nie mają zbytniego pojęcia o czym mówią. Owszem na tym odcinku jest kilka lokali na wynajem, co nie znaczy , że nie ma chętnych. Jedyny wystawiony lokal na tym odcinku na sprzedaż w ostatnim czasie szybko znalazł kupca , a poprzedni najemca sam się nie wyniósł tylko z uwagi na permanentne problemyz płatnościami czynszu musiał lokal opuścic . Właściciele nie szukaja takich najemców , którzy bedą prowadzic biznes ich kosztem. A ile płaci się za wynajem mieszkania w tym mieście, który dochodu nie przyniesie? też nie mało , prawda? Lokal użytkowy to biznes, a jego prowadzenie to zawsze ryzyko. Raz jest gorzej , raz lepiej. Z pewnością jednym z czynników umożliwiających prowadzenie biznesu w takim mieście przy takich ulicach byłoby nie utrudnianie przedsiębiorcom w parkowaniu samochodów dostawczych oraz zmniejszenie ilości miejsc parkinowych płatnych .

12


goscc ~goscc (Gość)12.08.2019 14:32

często problemem tych nieruchomości są ich właściciele, niereformowalni, nie chcący robić żadnych remontów a chcących dużych czynszów i mających wymagania.... dopóki to się nie zmieni, nie będzie najemców...

41


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)11.08.2019 23:33

Płatne parkingi w centrum są dobre, bo dzieki nim jest rotacja aut i klienci mogą zostawić auto na 2-3 godziny zeby załatwić swoje sprawy. Gdyby parkingi były darmowe, stalyby tam auta po 8 godzin,albo nawet kilka dni - tak jak na szkolnej. Ludzie rano stawiają auta i jada np. do Lodzi do pracy...

80


PT ~PT (Gość)12.08.2019 12:19

A bezpłatna komunikacja miejska? Mniej aut, ludzi więcej na ulicach...

50


gość ~gość (Gość)12.08.2019 12:55

Wielkie hallo PKO zmieniło siedzibę,a gostek panikę sieje

10


gość ~gość (Gość)10.08.2019 16:58

To nie tylko problem w Piotrkowie, podobnie stało się w Kielcach na głównym deptaku miasta tzw. Sienkiewce i pewnie w większości polskich miast. Wszyscy przenieśli się do dużych galerii, upłyną jeszcze ze dwie dekady i znów wszyscy przypomną sobie o małych sklepach i lokalach ale na to wszystko potrzeba czasu.

120


gość ~gość (Gość)11.08.2019 18:34

Obniżyć czynsze i będą chętni. Proste.

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat