CBOS: Polacy oceniają warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego

PAPKraj Sobota, 11 grudnia 202115
71 proc. badanych Polaków ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Odmienną opinię ma tylko 17 proc. Polaków – wynika z badania CBOS "Zdrowie psychiczne Polaków".
fot. PAP fot. PAP

Z listopadowego badania wynika, że Polacy oceniają warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego i niosące ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Takie zaniepokojenie wyraziło 71 proc. badanych, przy czym więcej osób twierdzi, że są one raczej szkodliwe (42 proc.), niż że są o tym w pełni przekonane (29 proc.).

 

Obecne warunki życia za nieszkodliwe dla zdrowia psychicznego uważa tylko 17 proc. Polaków. Z kolei 12 proc. respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.

 

Praktycznie we wszystkich grupach społeczno-demograficznych przeważa opinia o szkodliwości warunków życia na zdrowie psychiczne Polaków. Najczęściej przekonanie takie wyrażają najmłodsi – w grupie wiekowej 18–24 lata, mieszkańcy dużych miast, osoby z wykształceniem wyższym.

 

Biorąc pod uwagę status zawodowy respondentów, negatywny wpływ warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne najczęściej zauważają uczniowie i studenci, badani pracujący na własny rachunek, pracownicy usług, pracownicy administracyjno-biurowi oraz robotnicy niewykwalifikowani. Problem ten dostrzegają również osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą lub średnią.

 

Przeciwne opinie o braku szkodliwości warunków życia na zdrowie psychiczne Polaków najczęściej wyrażają gospodynie domowe, osoby określające swoją sytuację jako dobrą, najstarsi badani, mieszkańcy małych miast i wsi i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

 

Większość Polaków ocenia stan swojego zdrowia psychicznego pozytywnie (74 proc.). Jednak tylko nieco ponad jedna piąta badanych (22 proc.) określiła ten stan jako bardzo dobry. Za taką sobie – ani dobrą, ani złą – uważa swoją kondycję psychiczną jedna piąta Polaków (20 proc.). Niezadowolonych, określających swoje zdrowie psychiczne jako złe lub bardzo złe, jest łącznie 4 proc. respondentów.

 

W porównaniu z wynikami z poprzednich badań odsetek Polaków odczuwających niepokój o stan swojego zdrowia psychicznego nieco wzrósł i obecnie wynosi 39 proc. Ponad połowa badanych (57 proc.) nie ma takich problemów. Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu z 2005 rokiem, kiedy zaniepokojony swoim zdrowiem psychicznym był niemal co drugi Polak, odsetek odczuwających niepokój zmniejszył się o 6 punktów procentowych. Jest on jednak wyższy w porównaniu z badaniami z 2008 i 2012 roku (odpowiednio 31 proc. i 33 proc.).

 

O swoje zdrowie psychiczne częściej niepokoją się kobiety niż mężczyźni (45 proc. wobec 32 proc.). Taki lęk często wyrażają również renciści (53 proc.), bezrobotni (50 proc.), respondenci oceniający swoje warunki materialne jako złe (52 proc.), osoby o podglądach lewicowych (48 proc.), badani praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (47 proc.), uczniowie i studenci (46 proc.) oraz ludzie młodzi w grupie wiekowej 18–24 lata (45 proc.).

 

W tegorocznym badaniu poproszono Polaków również o ocenę dostępności lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i poza nim. Prawie połowa respondentów (49 proc.) nie udzieliła konkretnej odpowiedzi na pytanie o dostępność lekarzy psychiatrów w ramach NFZ. Prawdopodobnie są to osoby, które z takich usług po prostu nie korzystają. Wśród pozostałych odpowiedzi przeważają te świadczące o niskim poziomie dostępności lekarzy psychiatrów przyjmujących w ramach NFZ (36 proc.). Dobrze dostęp do publicznej opieki psychiatrycznej ocenił co szósty badany (16 proc.).

 

Dużo lepiej oceniany jest dostęp do lekarzy psychiatrów przyjmujących odpłatnie, poza NFZ. W tym przypadku również najwięcej respondentów – ponad połowa – nie udzieliło konkretnej odpowiedzi (53 proc.). Co trzeci Polak (32 proc.) ocenia dostęp do psychiatrów z sektora prywatnego jako dobry. Prawie co 7 osoba (15 proc.) uważa, że trudno dostać się do lekarza psychiatry odpłatnie.

 

Dostępność konsultacji psychologicznych i usług psychoterapeutycznych w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej oceniana jest podobnie jak w przypadku psychiatrów. Większość badanych nie udzieliła konkretnej odpowiedzi (56 proc.). Co trzeci Polak (31 proc.) ocenia, że trudno dostać się do psychologa lub psychoterapeuty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ósmy respondent (12 proc.) odpowiedział, że w jego okolicy nie ma lub raczej nie ma problemu z dostaniem się do psychologa lub psychoterapeuty w ramach NFZ.

 

Nieco lepiej oceniana jest dostępność psychologa i psychoterapeuty – przyjmujących odpłatnie. W tym przypadku również przeważają odpowiedzi świadczące o braku rozeznania badanych w tym temacie (57 proc.). Więcej jest jednak badanych oceniających, że w ich okolicy stosunkowo łatwo dostać się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty (29 proc.), niż tych, którzy uważają, że jest to trudne (14 proc.).

 

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 4 do 14 listopada 2021 r. na próbie liczącej 1100 osób (w tym: 56,1 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI). (PAP)

 

Autorka: Agata Zbieg

 

agz/ joz/


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mari ~Mari (Gość)30.12.2021 15:18

No niestety moim zdaniem zwłaszcza warunki pracy powodują podupadanie na zdrowiu - przede wszystkim psychicznym. Mobbing, wyścig szczurów, złe trakrowanie… można by wymieniać długo. A niewiele się o tym mówi choć powinno, dlatego wrzucam linka do takiego problemu: https://www.prawo-pracy.pl/nawrot_choroby_wywolany_mobbingiem-p-1481.html

10


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)11.12.2021 17:48

A czemu tu się dziwić?
Media na okrągło serwują systemowe oduraczanie. Straszą czym tylko się da, wyolbrzymiają banalne problemy, a to co ważne i istotne przemilczają, albo prezentują w zakłamanej wersji. Założenie jest takie, że ludzie mają żyć w ciągłym strachu i ciągle przepraszać za to, że żyją. Ludzi mądrych nie dopuszcza się do głosu, za to na piedestał wypycha się rozmaitych niedorozwojów. Trendy wyznaczają rozmaici c(w)elebryci. Obłęd.
Brak jakiejkolwiek stabilizacji, sytuacja zmienia się z dnia na dzień, to co wczoraj było obowiązującą prawdą, dziś jest fałszem, bo obowiązuje nowa "prawda".
Jak ludzie mają być zdrowi psychicznie, jeśli zmusza się ich do wykonywania irracjonalnych czynności, pod pretekstem "pandemii", albo walki ze "zmianami klimatycznymi"?
Dzień w dzień z mediów sączą się szkodliwe ogłupiające ideologie (lewactwo, klimatyzm, sanitaryzm) ubierane w naukowe szaty, choć z nauką nie mają nic wspólnego.
Do tego dochodzi inflacja, utrudniony dostęp do służby zdrowia, wywracanie systemu edukacji do góry nogami.
Telewizje nadają ogłupiające liczące tysiące odcinków seriale, do tego coraz więcej produkcji kierowanych chyba do debili (oficjalnie zwanych "serialami paradokumentalnymi").
Noś maskę, zachowuj dystans, szczep się co trzy miesiące, a psie kupy pakuj w foliowe worki.
Płać kartą, odnawiaj paszport covidowy, a myślących "niepoprawnie" wyzywaj od foliarzy i płaskoziemców.
Od wykształcenia, doświadczenia i wiedzy ważniejsze są "plecy".
Nie myśl samodzielnie, bo od myślenia jest przecież telewizor.
No i pamiętaj, by być politycznie poprawnym. Przecież wszystko co powiesz, może kogoś obrażać, więc najlepiej milcz i żyj tak, jak ci każą.
***
No i jak w takiej sytuacji pozostać zdrowym na umyśle? Bez silnej psychiki i odpowiedniego dystansu do płynących z me(n)diów informacji, problemy psychiczne murowane.

81


emeryt ~emeryt (Gość)12.12.2021 17:31

Zycie swira i wszystko w temacie

30


Równi i równiejsi ~Równi i równiejsi (Gość)12.12.2021 06:04

Najgroźniejszym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Polaka jest drugi Polak. Kraj piękny tylko ludzie ....

72


go?ć_janek ~go?ć_janek (Gość)11.12.2021 22:52

W tym kraju ciezko pozostac zdrowym na glowe.

60


bn ~bn (Gość)11.12.2021 18:25

Chojniak ma się dobrze, gruby portfel , zadowolenie ,święta wypasione , depresja nie groźna , ustawa dawała możliwość regulacji, ale wszyscy biorą maxa. Radni ochoczo "przytulili" podwyżki w wys. 60% , Staroście dali 100% podwyżki oczywiście z wyrównaniem za 3 m-ce wstecz. m-c. Ktoś tu stracił instynkt samozachowawczy.

61


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.12.2021 08:33

A mi się podoba Jest fajnie

26


Alan ~Alan (Gość)11.12.2021 16:09

Wystarczy włączyć TVPinfo=TVN24 i może człowiekowi odbić.

81


Bolek ~Bolek (Gość)11.12.2021 13:28

Ja tam się nie dziwię reżimówka pierze główki do dna, aż główki bola, nie kochasz prezesa i pis jesteś zdrajcą ,peowcem i ubekiem, ja osobiście odczuwam taką narrację, ale o przekrętach pis, Morawiecki i 15 mln, Mejza, itd ani słowa, tylko Tusk rano, wieczorem i w kółko, jak się słucha tych debilizmów to odechciewa się żyć w tym kraju, tu nie możesz w/g pisowców być bezstronny czy nie daj Bóg niezależny, bo to jest na ciebie wyrok stygmatu niepolaka i zdrajcy! Tu musisz nienawidzić Tuska , peło i wszystko co niekościelne i niepisowskie , chory kraj. klika kościelno-polityczna uwłaszczyła się na narodzie i arogancko żeruje przy korycie!

64


John pussy ~John pussy (Gość)11.12.2021 11:30

Ja w Piotrkowie już od dawna czuje się jak w Gotham. Strach po ulicy nocą iść. Gdyby policji nie było to bym z domu nie wychodził.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat