Opieka nad zakażonymi pacjentami różni się od codziennej pracy personelu medycznego. Na oddziałach covidowych obowiązują bardzo ścisłe restrykcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa pacjentów, ale i pracowników szpitali. Na porządku dziennym jest dezynfekcja, używanie odzieży ochronnej, masek czy podwójnych rękawiczek. - W naszym szpitalu na oddziale zakaźnym mamy komplet, czyli 80 pacjentów. Jakiś czas temu zapadła decyzja o zwiększeniu limitu łóżek do 92. Mimo to są one niemal cały czas zajęte. Chorzy są też na OIOM-ie - mówi Marianna Stępień.
Początkowo w Bełchatowie leczono w związku z epidemią głównie pacjentów starszych. Teraz coraz częściej pomocy potrzebują osoby około 35-40-letnie. Są też jednak i 25-latkowie.
Najczęściej są to pacjenci niezaszczepieni. Ci, którzy trafiają do nas po szczepionce, zwykle są już blisko terminu zakończenia odporności poszczepiennej, czyli przyjęli ją około pół roku temu. Chorzy którzy są na naszym oddziale często przechodzą zakażenie naprawdę ciężko. Nie zawsze mają dużo chorób współistniejących, a wręcz twierdzą, że nigdy poważniej nie chorowali. Już sam ten fakt sprawia, że wielu z nich zwierza się nam, że gdy tylko będzie to możliwe, zdecydują się na zaszczepienie. Są jednak i tacy, którzy mimo znalezienia się w szpitalu, wciąż są sceptyczni w kwestii szczepień i ogólnie pandemii - dodaje pielęgniarka.
Najtrudniejszym elementem pracy personelu medycznego jest konieczność mierzenia się z chwilami, kiedy pacjent przegrywa walkę z chorobą. W dobie pandemii to niestety nierzadkie przypadki.
My bardzo przeżywamy choroby naszych podopiecznych. Po prostu boimy się o tych ludzi. Walczymy o to, by dochodzili do siebie. Walczymy o każdy ich oddech. Nieraz jest tak, że nie mogą nawet się ruszać, jeść, załatwiać, więc wykonujemy wszystkie niezbędne czynności za nich. Niestety zdarza się, że pacjentowi nie udaje się pomóc i przegrywamy tę walkę - podsumowuje Marianna Stępień.
Medycy przypominają, że pandemia COVID-19 nadal jest bardzo niebezpieczna. Apelują o to, by cały czas dbać o zdrowie swoje i innych. W tym celu ważne jest zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych czy dokładne mycie rąk. Zalecają również rozważenie możliwości przyjęcia szczepienia przeciwko koronawirusowi.