Jubileusz w piotrkowskiej książnicy przy ul. Jerozolimskiej 29 rozpoczął się dziś o godz. 11.00. W uroczystości uczestniczyli obecni i byli pracownicy Biblioteki, a także zaproszeni goście m.in. przedstawiciele bibliotek z Łodzi i Opoczna, a także przewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie, radni oraz sekretarz Starostwa Powiatowego w Piotrkowie. O część artystyczną zadbały dzieci ze Stowarzyszenia Busola oraz piotrkowskiego MOK-u.
90 lat temu patron biblioteki – Adam Próchnik czynił usilne zabiegi i starania, aby w Piotrkowie stworzyć czytelnię (czytaj: bibliotekę) publiczną. Udało się. Z małymi przerwami od 23 maja 1923 roku Miejska Biblioteka Publiczna służy mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego, od 1988 roku nosi imię swego inicjatora. W przeszłości była placówką miejską, powiatową, wojewódzką. Obecnie Biblioteka jest placówką miejską, a od 2000 roku pełni też funkcję biblioteki powiatowej na mocy porozumienia z piotrkowskim Starostwem Powiatowym. Profil działalności przez lata znacznie się rozszerzył - oprócz tradycyjnego wypożyczania książek MBP oferuje audiobooki, darmowy dostęp do internetu, organizujemy spotkania autorskie, konkursy czytelnicze
dla dzieci i dorosłych, stale współpracujemy z artystami, stowarzyszeniami i instytucjami kultury.
W ramach swojej działalności Biblioteka dociera dziś do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, dbając jednocześnie o osoby niepełnosprawne i chore, gwarantując im dowóz książek do domu oraz miejsc opieki.
Obecnie Biblioteka zgromadzonych ma ok. 300 tys. jednostek ewidencyjnych zbiorów o charakterze uniwersalnym, w tym literaturę piękną dla dorosłych, literaturę dla dzieci i młodzieży, popularno-naukową, podręczniki szkolne i akademickie, wydawnictwa encyklopedyczne, informatory, albumy, mapy atlasy, starodruki, książki i czasopisma XIX-wieczne, regionalia, książki „mówione” oraz roczniki czasopism i prasę bieżącą.
Jubileusz 90-lecia piotrkowskiej książnicy połączony został z obchodami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
- Wspominając 90 lat Biblioteki nie można pominąć bibliotekarzy. To oni kształtowali obraz Biblioteki wśród czytających. Pierwszą bibliotekarką zatrudnioną w Bibliotece Miejskiej była Maria Laskowska. Pomagała jej, bezpłatnie, Maria Nakonieczna, a od 1933 roku kierowaniem Biblioteki zajęła się Eugenia Kurnikowska – wspominała dziś Reneta Wojtczak, dyrektor MBP. - W Bibliotece – często jednostce sfeminizowanej - pracowali wówczas również mężczyźni, byli to Alfred Michalik i goniec Henryk Tworek. W okresie II wojny światowej Bibliotekę prowadziła Domicela Rozdalska. Wraz z wyzwoleniem Piotrkowa powstały dwie placówki, zatem grono bibliotekarzy publicznych powiększyło się.
Tekst i fot. as