Belzacką i Sikorskiego połączy... Niemen

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 09 lutego 201512
Do niedawna bezimienna, ale za mniej więcej miesiąc będzie już miała oficjalnie swoją nazwę. Mowa o nowo wybudowanej ulicy łączącej Aleje Sikorskiego i ul. Belzacką w Piotrkowie.
fot. MWfot. MW

Mowa o tzw. łącznicy tuż przy basenie, która już niebawem oficjalnie nosiła będzie imię Czesława Niemena. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przyjęli piotrkowscy radni podczas ostatniej (28 stycznia) sesji Rady Miasta.


Jak to się stało, że to właśnie Niemen będzie patronował nowej uliczce? - 12.04.2007 roku Piotrkowskie Stowarzyszenie Jazzowe DEGRESS wystąpiło z wnioskiem o nadanie jednej z piotrkowskich ulic nazwy “Czesława Niemena”. Komisja Oświaty, Nauki, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego na posiedzeniu w dniu 23.04.2007 podjęła decyzję o przekazaniu propozycji do banku nazw – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Teraz grupa radnych postanowiła tę nazwę z banku wyciągnąć, bo... Niemen wielkim artystą był. Okazało się, że – jak rzadko przy nadawaniu nazw ulic – zapanowała zgoda między podziałami. Projekt uchwały przygotowany przez Rafała Czajkę, przewodniczącego Komisji Oświaty i Nauki RM, podpisało kilka osób zasiadających w różnych formacjach Rady Miasta (m.in. Jan Dziemdziora - SLD, Marek Konieczko – Razem dla Piotrkowa, Szymon Miazek SLD, Ludomir Pencina PO), a poparli wszyscy radni. – Niemen nie jest postacią kontrowersyjną. Wszyscy kochamy jego piosenki, poza tym był on ikoną muzyki młodzieżowej lat 60. i czasów późniejszych, stąd poparcie dla tego projektu – mówi Rafał Czajka. – W naszym mieście nazwy placów, ulic często mają charakter patriotyczny, wzniosły, mają związek z martyrologią narody polskiego i to są nazwy bardzo ważne dla wszystkich, ale nie możemy wszystkiego zawężać do pewnego zbioru nazw. A Niemen ma taki sam związek z Piotrkowem jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki – argumentował radny.


Uchwała nadająca nazwę ulicy Czesława Niemena wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

 

Or



Czesław Niemen – człowiek wielu talentów

Czesław Juliusz Niemen urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim, pod nazwiskiem Czesław Juliusz Wydrzycki. Do Polski powrócił pod koniec lat pięćdziesiątych w ramach repatriacji.
Polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista. Obdarzony był głosem o niezwykle szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości intonacyjne i brzmieniowe; był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej, wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworząc równolegle swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę.
Debiutował: na początku lat sześćdziesiątych jako piosenkarz big bitowy – m.in. wokalista zespołu Niebiesko-Czarni, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles. Do największych przebojów pierwszego okresu należały dynamiczny utwór “Płonąca stodoła” i sentymentalna ballada “Pod papugami”. Wkrótce jednak Niemen zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki adresowanej do bardziej wymagającej młodzieży akademickiej, Piosenka “Dziwny jest ten świat” - najbardziej znany z polskich protest songów stała się hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych. Niemen jednak nie poprzestał na tym. W swej twórczości włączał się w kolejne dominujące na świecie w muzyce rockowej prądy, nigdy jednak nie ulegając ich głównym nurtom, lecz tworząc własne, bardzo indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki - od psychodelicznego rocka, przez symfonicznego rocka progresywnego (album Niemen Enigmatic z monumentalnym “Bema pamięci żałobny rapsod” do tekstu Cypriana Kamila Norwida), aż po awangardowy jazz rock (albumy Niemen Vol 1 i Niemen Vol. 2) oraz muzykę elektroniczną. Oprócz wspomnianych wcześniej, Czesław Niemen wylansował min. utwory takie jak: “Sen o Warszawie”, “Wspomnienie”, “Obok nas”, “Czy mnie jeszcze pamiętasz”; “Baw się w ciuciubabkę”, “Czas jak rzeka”.
Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W 2001 roku przeznaczył część swoich prac na licytację. Dochód z aukcji został przeznaczony dla Polskiej Akcji Humanitarnej na kupno sprzętu edukacyjnego dla szkół na Litwie.
Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 roku był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych “Jazz” i “Non Stop”. W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie “Polityki”. Radiowa Trójka uhonorowała go “Supermateuszem”, nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie.

(z uzasadnienia do Uchwały Rady Miasta w sprawie nadania nazwy ulicy)


Zainteresował temat?

10

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

M.W. ~M.W. (Gość)15.02.2015 21:36

"Al-Bundy" napisał(a):
Co racja, to racja. Dla takiego łącznika wystarczyłaby nazwa "Basenowa" albo coś w ten deseń. Ale z drugiej strony na bardziej reprezentacyjną nową ulicę trudno się doczekać w mieście, które się nie rozwija...


Racja, jak bowiem można mówić o uczczeniu kogokolwiek, nadając jego imię... ścieżce biegnącej przez trawnik? Taka decyzja radnych, to tylko odwalenie problemu. Z ulicą Wyzwolenia to dobry pomysł, bo niby co to było za wyzwolenie? A Niemen zasługuje na godziwe i poważne upamiętnienie. Zaś dla wielbicieli tamtego "wyzwolenia" pozostanie przecież jeszcze osiedle Wyzwolenia. Czy wzdłuż osiedla Wyzwolenie koniecznie przez następne dekady musi jeszcze biec ulica Wyzwolenia? Nie. Przecież pozbyto się stamtąd i słusznie, Hanek Sawickich, Janków Krasickich, Pawłów Finderów i Marcelich Nowotków. Nazwanie tej ulicy ulicą Czesława Niemena byłoby dobrym sposobem na oczekiwane przez część piotrkowian odkomunizowanie tamtego obszaru miasta. Zresztą, byłoby to zgodne ze wskazaniami IPN-u, który wymienia Piotrków w gronie miasta z niezdekomunizowanymi wciąż nazwami w obszarze publicznym.

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/serwisy/8024/bez-sciemniania-wyzwolenia-czy-niemena,3280473,art,t,id,tm.html

40


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)09.02.2015 20:22

"Piotrkowianin" napisał(a):
Szkoda tylko, że na takiej uliczce-popierdółce.


Co racja, to racja. Dla takiego łącznika wystarczyłaby nazwa "Basenowa" albo coś w ten deseń. Ale z drugiej strony na bardziej reprezentacyjną nową ulicę trudno się doczekać w mieście, które się nie rozwija...

100


Zanzi ~Zanzi (Gość)09.02.2015 19:46

"Piotrkowianin" napisał(a):
Szkoda tylko, że na takiej uliczce-popierdółce. Ile to ma metrów? 176 czy trochę więcej? W dodatku żadna nieruchomość nie będzie miała tej ulicy w adresie, więc to taka "sztuka dla sztuki".

W sumie racja. Może dlatego właśnie radni byli wyjątkowo zgodni i nad wyraz szybcy ;)

101


Piotrkowianin Piotrkowianinranga09.02.2015 16:14

"Zanzi" napisał(a):
Nie cieszcie się na wyrost. Jedna jaskółka wiosny nie czyni ;)
Miło będzie "mieć" Niemena w Piotrkowie.

Szkoda tylko, że na takiej uliczce-popierdółce. Ile to ma metrów? 176 czy trochę więcej? W dodatku żadna nieruchomość nie będzie miała tej ulicy w adresie, więc to taka "sztuka dla sztuki".

70


(; ~(; (Gość)09.02.2015 12:02

Wszystko dla poprawy życia mieszkańcom.
To ciekawe dlaczego wszyscy stąd uciekają i zostaje najstarsze pokolenie, któremu już wszystko jedno.

84


obiektywna ~obiektywna (Gość)09.02.2015 11:40

"wizytator" napisał(a):


Jeśli ciągnie kasę z urzędu to nie dla siebie tylko dla poprawy życia mieszkańców, więc po co ta złośliwość, którą się tylko ośmieszasz.

82


a może by tak... ~a może by tak... (Gość)09.02.2015 11:31

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Siwiec

30


Zanzi ~Zanzi (Gość)09.02.2015 11:17

"resed" napisał(a):
Dobrze że następnego księdza nie wyszukali.

"Obserwator--DWA" napisał(a):
Tym samym mam nadzieje,że zakończy się juz okres nadawania nazw pochodzących od bohaterów wojennych i polityków

Nie cieszcie się na wyrost. Jedna jaskółka wiosny nie czyni ;)
Miło będzie "mieć" Niemena w Piotrkowie.

90


resed resedranga09.02.2015 10:28

Dobrze że następnego księdza nie wyszukali.

131


Obserwator  DWA ~Obserwator DWA (Gość)09.02.2015 10:07

Już dawno pisałem,żeby w naszym miescie uwiecznić takiego artystę jak Czesław Niemen.Nareszcie po prawie czterech latach od mojego wpisu tak znakomity artysta zostanie doceniony.Tym samym mam nadzieje,że zakończy się juz okres nadawania nazw pochodzących od bohaterów wojennych i polityków

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat