Mowa o tzw. łącznicy tuż przy basenie, która już niebawem oficjalnie nosiła będzie imię Czesława Niemena. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie przyjęli piotrkowscy radni podczas ostatniej (28 stycznia) sesji Rady Miasta.
Jak to się stało, że to właśnie Niemen będzie patronował nowej uliczce? - 12.04.2007 roku Piotrkowskie Stowarzyszenie Jazzowe DEGRESS wystąpiło z wnioskiem o nadanie jednej z piotrkowskich ulic nazwy “Czesława Niemena”. Komisja Oświaty, Nauki, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego na posiedzeniu w dniu 23.04.2007 podjęła decyzję o przekazaniu propozycji do banku nazw – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Teraz grupa radnych postanowiła tę nazwę z banku wyciągnąć, bo... Niemen wielkim artystą był. Okazało się, że – jak rzadko przy nadawaniu nazw ulic – zapanowała zgoda między podziałami. Projekt uchwały przygotowany przez Rafała Czajkę, przewodniczącego Komisji Oświaty i Nauki RM, podpisało kilka osób zasiadających w różnych formacjach Rady Miasta (m.in. Jan Dziemdziora - SLD, Marek Konieczko – Razem dla Piotrkowa, Szymon Miazek SLD, Ludomir Pencina PO), a poparli wszyscy radni. – Niemen nie jest postacią kontrowersyjną. Wszyscy kochamy jego piosenki, poza tym był on ikoną muzyki młodzieżowej lat 60. i czasów późniejszych, stąd poparcie dla tego projektu – mówi Rafał Czajka. – W naszym mieście nazwy placów, ulic często mają charakter patriotyczny, wzniosły, mają związek z martyrologią narody polskiego i to są nazwy bardzo ważne dla wszystkich, ale nie możemy wszystkiego zawężać do pewnego zbioru nazw. A Niemen ma taki sam związek z Piotrkowem jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki – argumentował radny.
Uchwała nadająca nazwę ulicy Czesława Niemena wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.
Or
Czesław Niemen – człowiek wielu talentów
Czesław Juliusz Niemen urodził się 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim, pod nazwiskiem Czesław Juliusz Wydrzycki. Do Polski powrócił pod koniec lat pięćdziesiątych w ramach repatriacji.
Polski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista. Obdarzony był głosem o niezwykle szerokich możliwościach, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i możliwości intonacyjne i brzmieniowe; był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej, wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworząc równolegle swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę.
Debiutował: na początku lat sześćdziesiątych jako piosenkarz big bitowy – m.in. wokalista zespołu Niebiesko-Czarni, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles. Do największych przebojów pierwszego okresu należały dynamiczny utwór “Płonąca stodoła” i sentymentalna ballada “Pod papugami”. Wkrótce jednak Niemen zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki adresowanej do bardziej wymagającej młodzieży akademickiej, Piosenka “Dziwny jest ten świat” - najbardziej znany z polskich protest songów stała się hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych. Niemen jednak nie poprzestał na tym. W swej twórczości włączał się w kolejne dominujące na świecie w muzyce rockowej prądy, nigdy jednak nie ulegając ich głównym nurtom, lecz tworząc własne, bardzo indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki - od psychodelicznego rocka, przez symfonicznego rocka progresywnego (album Niemen Enigmatic z monumentalnym “Bema pamięci żałobny rapsod” do tekstu Cypriana Kamila Norwida), aż po awangardowy jazz rock (albumy Niemen Vol 1 i Niemen Vol. 2) oraz muzykę elektroniczną. Oprócz wspomnianych wcześniej, Czesław Niemen wylansował min. utwory takie jak: “Sen o Warszawie”, “Wspomnienie”, “Obok nas”, “Czy mnie jeszcze pamiętasz”; “Baw się w ciuciubabkę”, “Czas jak rzeka”.
Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W 2001 roku przeznaczył część swoich prac na licytację. Dochód z aukcji został przeznaczony dla Polskiej Akcji Humanitarnej na kupno sprzętu edukacyjnego dla szkół na Litwie.
Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 roku był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych “Jazz” i “Non Stop”. W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie “Polityki”. Radiowa Trójka uhonorowała go “Supermateuszem”, nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Urna z prochami została złożona w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie.
(z uzasadnienia do Uchwały Rady Miasta w sprawie nadania nazwy ulicy)