Piotrkowski Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie - bo o nim mowa - rozpoczął swoją działalność we wrześniu. W ciągu tych kilku miesięcy jego członkom udało się opracować procedury działania, które mają pomóc w zwalczaniu tego problemu.
- Przed nami jeszcze wiele pracy. Przede wszystkim chcemy skoordynować działania wszystkich służb, które zajmują się problemem przemocy, po to, aby móc skuteczniej pomagać ofiarom takich przestępstw - mówią członkowie zespołu.
- Musieliśmy opracować takie procedury, które (w naszej ocenie) będą skuteczne. Miasto zostało podzielone na rejony. W każdym z nich działa: dzielnicowy, pracownik MOPR-u, pedagodzy szkolni i pracownicy służby zdrowia – mówi podinsp. Tomasz Jędrzejczyk – naczelnik wydziału prewencji KMP w Piotrkowie oraz zastępca przewodniczącego zespołu.
- Dzięki temu możemy łatwiej pomagać ofiarom przemocy, ale nie zamierzamy na tym poprzestawać. W przyszłym roku chcemy wdrożyć nowe formy pomocy - dodaje Małgorzata Obst, przewodnicząca piotrkowskiego zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Planujemy uruchomienie infolinii. Zbieramy oferty i szukamy korzystnego połączenia. Myślę, że uruchomimy też stronę internetową, która w tej chwili jest w trakcie realizacji.
Ponadto członkowie zespołu zamierzają wypuścić ulotkę informacyjną, która będzie zachęcać do skorzystania z oferowanej przez nich pomocy. Przypomnijmy, każdy kto zetknął się z przemocą w rodzinie może zgłosić się do siedziby zespołu, która znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 16 - pokoje nr 18 i 19. Dyżury dla potrzebujących pomocy odbywają się w każdy wtorek od 12.00 do 14.00.