O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ewę Tarnowską-Ciotuchę, rzecznika prasowego piotrkowskiego szpitala:
W Oddziale Neurologicznym Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim hospitalizowany jest pacjent, u którego wyizolowano bakterię klebsiella pneumoniae New DEHLI. Patogen wykryto w badaniu przesiewowym pobranym przy przyjęciu do Oddziału Neurologicznego. Pacjent jest osobą przewlekle chorą, z dostępnych informacji wielokrotnie hospitalizowaną w SSW, a w ostatnim miesiącu również w Szpitalu im.Mikołaja Kopernika w Łodzi. Jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Pacjent jest izolowany w osobnej sali, od momentu uzyskania wyniku badania bakteriologicznego. Chorzy z kontaktu z ww pacjentem zostali przebadani, nie wykryto u nich bakterii. W oddziale neurologicznym wstrzymane są odwiedziny do odwołania. W tym roku odnotowano w naszym szpitalu dwa podobne przypadki. Za każdym razem zastosowano ustalone procedury.
Przypomnijmy, że niedawno w Szpitalu Powiatowym w Radomsku odnotowano 3 przypadki tej bakterii. Dyrektor szpitala podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu przyjęć pacjentów na Oddział Chorób Wewnętrznych. New Delhi wykryto też w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie w 2018 roku.
NDM – 1(New Delhi) to enzym z grupy metalo – ß- laktomaz uodparniający bakterie na wiele antybiotyków beta – laktamowych. NDM-1 został wyizolowany po raz pierwszy w 2008 roku u pacjenta w indyjskim New Delhi (stąd nazwa). Z Azji bakteria trafiła do Wielkiej Brytanii, USA czy Kanady. W Polsce pojawiła się w 2014 roku w Warszawie i Poznaniu.