Advertisement

Badanie: niemal 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim"

PAPKraj Niedziela, 25 września 202215327
Niemal 1/3 Polaków oszczędza "na wszystkim" - wynika z badania postaw Polaków wobec rosnących cen. Ponad 80 proc. respondentów uważa, że w kolejnych miesiącach ceny produktów i usług nadal będą rosły.
fot.: PAP fot.: PAP

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Inquiry, która od marca br. śledzi postawy Polaków wobec sytuacji gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu cen produktów spożywczych (w tym cukru i słodyczy), w sierpniu nastroje Polaków nieco się poprawiły, choć sytuacja nadal nie jest optymistyczna. W raporcie poświęconym badaniu zaznaczono, że ponad 80 proc. Polaków zauważa wzrost cen także w innych kategoriach produktów i usług - dotyczy to przede wszystkim energii i gazu, opłat za mieszkanie, a także usług gastronomicznych.

 

W efekcie 55 proc. respondentów poszukuje promocji, a następnie wybiera tańsze produkty (52 proc.) lub po prostu idziemy do tańszych sklepów (42 proc. wskazań).

 

Według autorów badania sposobem na radzenie sobie z rosnącym kosztem koszyka zakupowego jest również rezygnacja z przyjemności, albo "oszczędzanie na wszystkim", jak wskazało niemal 1/3 Polaków. "Rezygnujemy przede wszystkim z rozrywki, gastronomii czy też usług takich jak fryzjer, kosmetyczka czy pralnia" - wyjaśnili.

 

Z badania wynika, że najmniej oszczędzamy na edukacji, transporcie, chemii gospodarczej oraz lekach. "Dane te znajdują potwierdzenie w wynikach sprzedaży detalicznej w sierpniu br., opublikowanych 21 września przez GUS, w których widać wyraźne przesunięcie zakupów w stronę artykułów pierwszej potrzeby" - zaznaczyli autorzy badania.

 

Jak ocenili, przyczyn obecnej sytuacji Polacy upatrują przede wszystkim we wzroście cen paliw, energii i sytuacji międzynarodowej. "Powoli rośnie odsetek Polaków wskazujących na zachowania producentów oraz sklepów wykorzystujących obecną sytuację, by zwiększyć dzięki temu swoje zyski" - dodali.

 

Z badania wynika także, że Polacy nie są optymistami, jeśli chodzi o sytuację w kolejnych miesiącach. Ponad 80 proc. uważa, że ceny zarówno produktów jak i usług nadal będą rosły. "Połowa badanych odczuwa, że dochód gospodarstwa domowego zmniejszył się w porównaniu do ubiegłego roku, a w najbliższych miesiącach spodziewają się dalszego spadku. Co za tym idzie, ponad 1/4 Polaków odczuwa obawy związane z możliwością spłaty zaciągniętych kredytów (to ponad połowa wszystkich kredytobiorców)" - wskazali autorzy badania.

 

Dodali, że polscy konsumenci coraz gorzej oceniają działania rządu mające na celu walkę z inflacją - w sierpniu zanotowaliśmy 59 proc. negatywnych opinii wobec 47 proc. w marcu tego roku.

 

Według prezes Inquiry Agnieszki Górnickiej, wyłaniający się z kolejnych fal badania obraz z pewnością nie napawa optymizmem. "Nadal obserwujemy, że rosną ceny produktów i koszty utrzymania, a terminowa spłata zobowiązań staje się dla niektórych rodzin niemożliwa. Mamy realnie mniej pieniędzy w portfelach, co z pewnością odbija się na wszystkich sferach naszego życia" - wskazała Górnicka.

 

W jej ocenie niewielka poprawa nastrojów w sierpniu jest zapewne chwilowa, zwłaszcza, że w sierpniu panowały wysokie temperatury, a media jeszcze niewiele uwagi poświęcały kryzysowi energetycznemu.

 

Druga fala badania została zrealizowana w czerwcu, lipcu oraz sierpniu 2022 r. na reprezentatywnej próbie ok. 1900 dorosłych Polaków miesięcznie metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov). (PAP)

 

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

 

lgs/ mmu/

 


Zainteresował temat?

1

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wili ~Wili (Gość)25.09.2022 17:06

No to teraz młodzi zobaczą jak było w latach 90-tych jak nas dojechali i złupili i wyczyścili z kaski, z zakładów pracy, handu. Powtórkę nam zaplanowali i ją wdrażają bo Polacy już za bardzo się dorobili przez te 20 lat. Po tym czyszczeniu wyczyszczą nas nie tylko z pieniędzy, ale i ze złóż naturalnych i do końca z lasów. Młodzi możecie się już zacząć pakować jak chcecie normalnie żyć, albo musicie się postawić.

82


PoP ~PoP (Gość)26.09.2022 07:38

Wg mnie niefortunne to zdjęcie. Pokazuje sklep - kolaboranta Rosji (do tej pory nie zakończyli tam swojej działalności).

31


Była sobie Polska ~Była sobie Polska (Gość)25.09.2022 19:10

Jak przepchną ustawę o ochronie ludności to wtedy dopiero będzie płacz. 10 października Orlen przejmie PGNiG a wtedy już będziemy dziadami pełną gębą.

92


Wcale nie zal ~Wcale nie zal (Gość)25.09.2022 11:16

Najlepsze dopiero przed nami! Ależ się wyborca teraz dostanie! ;)

114


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)25.09.2022 12:35

Solidaruchy rujnują kraj po całości a ciemnota dalej śpi

135


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat