Badanie alkomatem - do trzech razy sztuka

Tydzień Trybunalski Piątek, 22 lipca 2011, aktualizacja 24.07.2011 13:405
Zdarzały się przypadki odbierania prawa jazdy osobom, które zjadły np. słodycze z alkoholem, jabłka bądź wypłukały usta płynem do płukania. Teraz w wielu przypadkach może się to zmienić. - To dobra zmiana - komentuje piotrkowska policja.
fot. archiwum ePiotrkow.plfot. archiwum ePiotrkow.pl

Przez zalegające w ustach resztki alkoholu alkotest pokazywał czasem, że zatrzymany kierowca jest nietrzeźwy. Drugie badanie mogło wskazywać zero, jednak policjant i tak musiał zatrzymać prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Teraz, po zmianie przepisów, gdy drugie i trzecie badanie nie wykaże zawartości alkoholu w organizmie, kierowca nie straci prawa jazdy, nie zapłaci również mandatu i odjedzie wolny. - Z pewnością zmiany w przepisach to dobry pomysł, który pozwoli na uniknięcie błędu pomiaru. W przypadku każdego kierującego przy stwierdzeniu zawartości alkoholu w organizmie równej lub większej od 0,10 mg/dm sześc. należy dokonać drugiego pomiaru, a jeżeli to badanie jest wyższe od 0,00 mg/dm sześc., ale poniżej 0,10 mg/dm sześc., należy wykonać badanie po raz trzeci. To badanie należy wykonać niezwłocznie urządzeniem alkometr bądź alkomat. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie powyżej 0,00 mg/dm sześc., to zachodzi uzasadnione podejrzenie, że badany w chwili kierowania pojazdem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

 

W przypadku niejasności sprawa trafi do sądu. - Powtórne badanie kierowcy wygląda następująco: kierowca badany na urządzeniach spektrofotometrycznych (alkomaty i alkometry) w podczerwieni badany jest niezwłocznie. Natomiast na urządzeniach o sposobie działania elektrodowego utleniania alkoholu (alkosensory), badanie jest wykonywane po upływie 15 minut – wyjaśnia zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Piotrkowie, kom. Krzysztof Skrobek.

 

Zapytaliśmy naczelnika, czy piotrkowska policja często spotyka się z przypadkami, w których ma wątpliwości co poprawnego wyniku badania alkomatem i czym najczęściej tłumaczą się kierowcy, którzy twierdzą, że mimo wszystko nie spożywali alkoholu. - Policja właściwie nie spotyka się z takimi przypadkami. Posiadane urządzenia do pomiaru badania trzeźwości co 6 miesięcy są legalizowane. Trzecia próba badania jest potwierdzeniem drugiego badania, a zatem wyklucza błąd pomiaru. Kierowcy tłumaczą się bardzo różnie: mówią np., że jedli przed chwilą jabłka bądź zażyli lek na bazie alkoholu - tłumaczy naczelnik.

 

Teraz będą mieli większe szanse to udowodnić.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

smykowaty ~smykowaty (Gość)26.07.2011 13:49

Alkomaty mogły tak pokazywać ale nie ma ich w użyciu już kilka lat. więc pobaw się dalej tym co kupiłeś na bazarze za 20 zł i opowiadaj głupoty. teraz w radiowozach są alcosensory a wiem bo z nimi pracuje!

00


KRzych ~KRzych (Gość)25.07.2011 11:25

Dlatego najlepiej odmówić dmuchania i poprosić o badanie krwi.

00


guru ~guru (Gość)25.07.2011 10:57

Smykowaty żebyś się czasem nie spocił jak po zjedzeniu cukierka z adwokatem np po 10s już ci nic nie wykaże.
Po zjedzeniu batonika pawełek z adwokatem masz od razu na dzień dobry ok 2 promili, po 5 min masz ok 0.9 promila. Nic nie wykaże po jakichś 10-12 minutach więc nie pisz głupot. Zjesz kukułek parę i już ci wykaże, psikniesz sobie odświeżaczem do ust i też będziesz się tłumaczył. Nawet jak będziesz sobie delikatnie sączył sok jabłkowy i wypijesz z 0.5L to też będziesz miał.
Wiem bo nie raz bawię się alkotestem (bo to co mają policjanci w autach to alkotesty, alkomaty są stacjonarne i są na komendzie) i wiem co mniej więcej pokazuje, oczywiście zależy też od organizmu.
Ale jestem przekonany że zjadając 1 cukierka z alkoholem wynik będzie do 5min.

00


smykowaty ~smykowaty (Gość)24.07.2011 15:04

"wodnik1985" napisał(a):
wodnik1985
raz...puuuuffff....dwa...puuuuffff....trzy.....puuuuuuffff.....i uff????


Jak już podchodzisz do 3 badania to prawie na pewno prawka już nie ma! Te urządzenia nie wykazują spożytych leków lub sfermentowanych w brzuszku jabłek tylko alkohol w wydychanym powietrzu. I nie mylą się raczej. A to raczej to jest tylko wtedy gdy zjadłeś cukierka z alkoholem i po 3 sekundach dmuchasz policjantowi w urządzenie bo po 10 sekundach i tak już nic nie wykaże.

00


Łukasz Łukaszranga24.07.2011 14:23

raz...puuuuffff....dwa...puuuuffff....trzy.....puuuuuuffff.....i uff????

Komentarz był edytowany przez autora: 24.07.2011 14:27

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat