Arcybiskup Józef Życiński nie żyje

Strefa FM Czwartek, 10 lutego 201182
W wieku 62 lat w Rzymie zmarł dziś nagle abp Józef Życiński. Urodził się w 1948 roku w Nowej Wsi koło Piotrkowa (gm. Rozprza). W 1966 roku zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie. Był arcybiskupem metropolitą lubelskim.
Fot: Z książki Zenona Bartczaka Fot: Z książki Zenona Bartczaka

Arcybiskup był jednym z najznamienitszych absolwentów „Chrobrego”. Do czasów szkolnych nawiązał m.in. w wywiadzie udzielonym Dorocie Zańko i Jarosławowi Gowinowi (obecnemu posłowi PO)  w 1998 roku (NIEWIDZIALNE ŚWIATŁO).

 

„ Naukę w I Liceum Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim rozpocząłem w 1962 roku, czyli w okresie wyraźnej gomułkowskiej opozycji wobec Kościoła. Kiedy więc w czasie godziny wychowawczej mieliśmy pogaduszki o szkodliwej roli prymasa Wyszyńskiego, jednoczyliśmy się w klasie w akcentowaniu pozytywnej roli Kościoła w polskim społeczeństwie. Nie staraliśmy się wraz z kolegami, by programowo być w opozycji. Ale w pewnych sytuacjach widzieliśmy rażące niesprawiedliwości. Naszą reakcją na ich (kolegów mających wpływowych rodziców) przywileje nie była agresja, lecz raczej politowanie połączone z pobłażliwością… Uważaliśmy więc system za zły, ale w pewnym sensie za nieunikniony. Protestowaliśmy raczej na małą skalę… Chodziło więc o przyjęcie takiej postawy, która nie narażałaby wychowawców na nieprzyjemności, a równocześnie nie dopuściła do pokrzyżowania nam planów przez władze… Byliśmy świadkami więc pokomplikowania ludzkich losów i polskich sumień i w każdym przypadku indywidualnie ocenialiśmy poszczególnych ludzi”.

 

Józef Życiński wychowywał się w trudnych warunkach materialnych, „żeby móc opłacić internat w szkole średniej, pokryć wydatki na ubranie, podręczniki, dawałem dużo korepetycji, głównie z fizyki i matematyki”. W 1972 roku ukończył studia w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie i przyjął święcenia kapłańskie. W czerwcu 1997 roku został arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Opublikował ponad 300 artykułów w czasopismach polskich, angielskich, niemieckich, francuskich, hiszpańskich, rosyjskich, włoskich, słowackich i węgierskich.  Był jednym z nielicznych księży publikujących pod nazwiskiem w prasie podziemnej w czasie stanu wojennego.

Głosił: „To, że my jesteśmy przekonani o prawdzie Ewangelii, nie przekreśla bynajmniej potrzeby dialogu z tymi, którzy nie doszli do tej prawdy. Naszym wspólnym zadaniem jest poszukiwanie wartości ludzkich, które uczynią społeczeństwo XXI wieku społeczeństwem humanistycznym”.

 

W listopadzie 2009 roku w kościele parafialnym w Rozprzy, który znał z czasów dzieciństwa, wygłosił homilię podczas uroczystości  koronacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej Matki Życia.

 

Opracowano na podstawie książki Zenona Bartczaka „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci". 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (82)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anigav ~anigav (Gość)10.02.2011 23:05

kto redagowal ten artykuł? fotke to trzeba bylo z sieci poderwac a nie ZYWCEM wraz z opisem z encyklopedii przepisac
teraz tylko patrzec jak prezio jezusek ZAŁOBE w piotrkowie Ogłosi

Komentarz był edytowany przez autora: 10.02.2011 23:07

00


~J. ~J.ranga10.02.2011 22:52

[*]

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat