- Akcja została przeprowadzona w czasie ferii szkolnych (od 9 do 26 lutego) i dziś możemy mówić o jej wynikach. Polegała na tym, że zespoły kontrolne udawały się w teren, do poszczególnych punktów w celu zweryfikowania, czy podatnicy ewidencjonują swoje zdarzenia gospodarcze, czyli sprzedaż z wykorzystaniem kasy fiskalnej. Po prostu sprawdzaliśmy, czy wydają paragony. We wspomnianym okresie skontrolowaliśmy 238 punktów. W około dziesięciu procentach stwierdziliśmy naruszenie przepisów. Za te naruszenia były nakładane mandaty karne od 150 zł (najniższy mandat) do 300, 400 zł (w najwyższej kwocie nałożyliśmy tylko jeden mandat) - mówi Kazimierz Wysmyk, kierownik działu kontroli podatkowej Urzędu Skarbowego w Piotrkowie.
Jak informuje pracownik Urzędu Skarbowego, kontrolowane były głównie niewielkie sklepy znajdujące się w małych miejscowościach niedaleko Piotrkowa.
- Nasza kontrola obejmowała Piotrków i kilka innych miejscowości położonych na terenie powiatu piotrkowskiego, takich jak: Sulejów, Moszczenica, Wolbórz, Gorzkowice. To w tych ostatnich nałożyliśmy zdecydowaną większość mandatów karnych. Nie jest to duży odsetek, ale wśród tych właścicieli punktów są też recydywiści, którzy notorycznie unikają wydawania paragonów. W takich przypadkach kara jest najwyższa - dodaje kierownik.
Kontrolowane miejsca wybrane zostały drogą losową, część jednak na zdecydowaną interwencję klientów.
- Oparliśmy się na pewnych sygnałach, jakie do nas docierają. Informują one nas, że w niektórych sklepach rzadko wydawany jest paragon, a w innych nawet wcale. Udaliśmy się tam, żeby sprawdzić, czy to jest prawda. Cześć przypadków się potwierdziła, ale nie był to duży odsetek. W większości tych punktów paragony były wydawane. Ci, którzy tego nie przestrzegają, ponieśli karę finansową - mówi Marek Witkowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie.
Akcja “Weź paragon” ma zasięg ogólnopolski i została zorganizowana przez Ministerstwo Finansów. Na terenie powiatu piotrkowskiego odbywa się po raz drugi.
- Działanie to miało swój początek podczas ubiegłorocznych wakacji. Wcześniej takich akcji nie było. Organizowaliśmy kontrole sporadyczne. Sprawdzaliśmy tylko te miejsca, do których mieliśmy duże wątpliwości. Akcja już na trwałe wpisała się w działania, które będzie prowadził piotrkowski Urząd Skarbowy, głównie w czasie ferii lub wakacji, sobót i niedziel. Ale nie tylko. Poprzez tego typu akcje chcemy zaszczepić odruch pobierania paragonu. Należy go oczekiwać, a nawet żądać. Jest to po pierwsze dowód na zawarcie transakcji i podkreślenie właściwej ceny. Suma, którą płaci klient, musi być taka sama, jaka widnieje na paragonie - podsumowuje Witkowski.
E.T.C.