Już od 10.00 przed Miejskim Centrum Kultury 40 osób (głównie gimnazjalistów) brało udział w warsztatach dla młodzieży poświęconych sztuce graffiti i streetartowi. – To taki wstęp, próba przed generalnym tworzeniem graffiti już w mieście, za kilka tygodni. Dzieciaki mogą się sprawdzić, przećwiczyć swoje umiejętności i przede wszystkim dobrze się bawić. Widać, że kilka godzin ze sprayem w ręku nie poszło tutaj na marne. Poziom prac jest wysoki – przyznał dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski.
- Taka sztuka jest niezwykle inspirująca – mówią uczestnicy warsztatów. – Myślę, że to świetny sposób na rozpromienienie miast. Graffiti, w tej czystej formie, może być wszędzie. W żadnym wypadku nie można tego mylić z wandalizmem – jak sądzą niektórzy – mówi Asia. – Ciekawi mnie kultura hip-hopu, dlatego postanowiłam tutaj przyjść. Świetnie się bawię, choć robię graffiti pierwszy raz – zaznacza Kasia.
Tematem warsztatów była twórczość Juliana Tuwima. Na tekturowych planszach można więc było zobaczyć Dyzio Marzyciela, Lokomotywę i Słonia Trąbalskiego.
Projekt "Graffiti - sztuka miasta" skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Proponuje on nowe formy edukacyjne w dziedzinach artystycznych, które wywodzą się ze sztuki ulicy, a w ostatnim czasie zyskały znaczącą popularność szczególnie wśród młodzieży, ale i większą rozpoznawalność na tle sztuk tradycyjnych oraz akceptację i zainteresowanie odbiorców kultury. Jego celem jest także przełamywanie schematów myślenia o graffiti wyłącznie, jako o wandalizmie, a nie o sztuce, szczególnie w mniejszych miastach.
Na kolejną odsłonę „Graffiti – sztuka miasta” w Bełchatowie zapraszamy 22 czerwca, wówczas w ramach projektu, jego młodzi uczestnicy wezmą udział w malowaniu wielkopowierzchniowego graffiti. Wielki finał „Graffiti...”, w którym wezmą udział wszyscy uczestnicy, ze wszystkich miast regionu objętych projektem, odbędzie się 13 lipca w Łodzi.