Advertisement

RRSO - czym jest i jak je obliczyć?

ePiotrkowKraj Czwartek, 30 sierpnia 20180
Jeśli planujemy wziąć pożyczkę, musimy pamiętać o RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania mówi nam, ile w skali roku będzie kosztowała nas pożyczka. Musimy pamiętać, że jeśli chcemy wziąć kredyt na dłuższy lub krótszy okres, RRSO będzie niemiarodajne.
RRSO - czym jest i jak je obliczyć?

Co to jest RRSO?
 

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Inaczej mówiąc RRSO to całkowity koszt, jaki będziemy musieli ponieść biorąc np. pożyczkę online. RRSO wyrażone jest za pomocą procentów. Dzięki temu, że wskaźnik ten stanowi jedną liczbę, łatwiej będzie nam ocenić, która oferta firm pożyczkowych czy banków będzie dla nas korzystniejsza.

 

Zarówno banki, SKOK-i, jak i firmy pożyczkowe prócz RRSO przedstawiają także oprocentowanie czy prowizję swojej oferty. Są to bardzo istotne parametry. Należy jednak pamiętać, że RRSO zawiera je w sobie, dlatego wystarczy, jeśli skupimy się na nim i w oparciu o niego dokonamy swojego wyboru. Pamiętajmy jednak, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie wiarygodnym wyznacznikiem wyłącznie w odniesieniu rocznym. Jeśli wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę na dłuższy lub krótszy okres, koszt pożyczki może ulec zmianie.

 

Całkowity koszt pożyczki - co się na niego składa?
 

Sięgając po kredyt czy pożyczkę warto jest wiedzieć, jakie parametry składają się na jego całkowity koszt, czyli RRSO. Oto one:

 

- oprocentowanie nominalne oznaczone w skali roku (tzw. stopa procentowa);
 

- prowizja za udzielenie kredytu lub pożyczki;
 

- czas, na jaki bierzemy pożyczkę, czyli okres kredytowania;
 

- kapitalizacja odsetek, czyli to, jak często będą one naliczane;
 

- wybór raty (może być ona równa lub malejąca);
 

- opłata przygotowawcza (koszt przygotowania dla nas dokumentów);
 

- opłata administracyjna;
 

- ubezpieczenie pożyczki.
 

Musimy mieć na uwadze to, że na drodze ubiegania się o pożyczkę mogą pojawić się dodatkowe opłaty. Rzetelny pożyczkodawca nie zatai ich przed nami i już na początku współpracy o nich poinformuje. Koszt pożyczki powinien znaleźć się także w tabeli opłat, która jest dostępna na stronie internetowej każdego pożyczkodawcy. Możemy się z nią zapoznać jeszcze przed sięgnięciem po pożyczkę.

 

Jak obliczyć RRSO?
 

Do samodzielnego obliczenia RRSO potrzebny nam będzie wzór matematyczny. Należy w nim wskazać najważniejsze parametry naszej pożyczki, takie jak np.: wysokość raty kredytu czy okres jej spłaty. Wzór ten, choć jest dostępny w sieci i dokładnie rozpisany, wygląda bardzo skomplikowanie. Stąd też instytucje finansowe postanowiły ułatwić sprawę swoim klientom. Na stronie każdego pożyczkodawcy znajduje się suwak, dzięki któremu wskazując na interesujące nas parametry pożyczki, możemy zobaczyć całkowity jej koszt. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy nasza zdolność kredytowa pozwala na pożyczenie wybranej sumy.

 

Należy mieć na uwadze, że nie tylko kalkulatory RRSO pomagają w wyborze odpowiedniego kredytowania. W celu znalezienia najtańszego, a jednocześnie zaufanego pożyczkodawcy, możemy posłużyć się porównywarkami pożyczkowymi. Zestawienie w jednym miejscu korzystnych ofert pożyczkodawców sprawia, że nie musimy szukać informacji o pożyczkach na osobnych stronach internetowych. Oszczędzamy czas, ale i pieniądze, ponieważ bardzo często możemy znaleźć w porównywarce darmową pożyczkę.

 

Co powinniśmy wiedzieć o pożyczce, zanim po nią sięgniemy?
 

Wnioskowanie o pożyczkę jest bardzo proste. Nie musimy wychodzić z domu, a umowę pożyczkową dostarczy w nasze ręce kurier. Co więcej, pieniądze otrzymamy w kilkanaście minut. Warto jednak pamiętać, aby przed sięgnięciem po kredyt dobrze się zastanowić, czy w ogóle go potrzebujemy. Często jest tak, że sięgamy po pożyczkę w przypływie chwili. Pożyczka wiąże się z kosztami, których możemy uniknąć. Jeśli jednak zdecydujemy się już na pożyczkę, powinniśmy pożyczyć dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Jeśli nie sięgamy po darmową pożyczkę, koszt kredytowania będzie rósł wraz z jego czasem trwania.

 

Istotne jest to, abyśmy naszą pożyczkę spłacali na czas. Zwłoka w regulacji zadłużenia sprawi, że zostaną nam naliczone odsetki (nawet przy darmowym kredycie konsumenckim). Ignorancja takiej sytuacji sprawi, że z biegiem czasu dostaniemy monit. Jest to przed sądowe wezwanie do zapłaty, którego celem jest ponaglenie nas do spełnienia obowiązku wynikającego z podpisanej przez nas umowy. Jeśli i temu nie sprostamy, możemy być pewni, że naszą sprawą zajmie się windykator, a następnie komornik.

 

Jeśli w trakcie trwania pożyczki wiemy, że nie uda nam się jej spłacić na czas, powinniśmy ten fakt jak najszybciej zgłosić naszemu pożyczkodawcy. Wspólnie z nim możemy znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron. W takiej sytuacji może nam zostać zaproponowane przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Wiąże się ono z dodatkowymi kosztami. Pojawią się one także wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z możliwości refinansowania pożyczki.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat