artykuł sponsorowany

Przewodnik po procedurze ubiegania się o urlop ojcowski. Co warto wiedzieć?

Wtorek, 16 kwietnia 2024
Decyzja o skorzystaniu z urlopu ojcowskiego to ważny krok dla każdego nowego taty. To czas, który pozwala na zbudowanie wyjątkowej więzi z dzieckiem i wsparcie partnerki w pierwszych tygodniach po narodzinach malucha. Wyjaśniamy, jak prawidłowo ubiegać się o urlop ojcowski i na co zwrócić uwagę, aby ten cenny czas był wykorzystany najlepiej jak to możliwe.
Przewodnik po procedurze ubiegania się o urlop ojcowski. Co warto wiedzieć?

Jak ubiegać się o urlop ojcowski?

 

Procedura ubiegania się o urlop ojcowski może wydawać się skomplikowana, ale działając krok po kroku, można ją przebrnąć bez większych problemów. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje każdemu pracującemu ojcu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzi działalność gospodarczą i odprowadza składki chorobowe. Urlop ten można wykorzystać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, co daje elastyczność w planowaniu. Sam urlop może trwać maksymalnie 14 dni kalendarzowych i w jego trakcie rodzicowi przysługuje 100% wysokości wynagrodzenia.

 

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie chęci skorzystania z urlopu ojcowego swojemu pracodawcy. Zgłoszenie to należy złożyć na piśmie, najlepiej za pomocą wniosku urzędowego, który zawiera wszystkie niezbędne dane, w tym planowany termin urlopu. Ważne, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem – przepisy zalecają, aby powiadomienie zostało złożone co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu.

 

Kolejny krok to uzyskanie z ZUS potwierdzenia prawa do świadczenia z tytułu urlopu ojcowskiego. Tutaj kluczowym dokumentem jest zaświadczenie o urodzeniu dziecka. Po przedłożeniu wszystkich wymaganych dokumentów ZUS dokonuje weryfikacji i na tej podstawie wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia.

 

Jak najlepiej wykorzystać czas na urlopie ojcowskim?

 

Urlop ojcowski to nie tylko okazja do wzmocnienia więzi z dzieckiem, ale także moment, w którym można aktywnie wspierać swoją partnerkę w nowych obowiązkach. Warto ten czas zaplanować tak, aby maksymalnie wykorzystać każdą chwilę. Niektórzy ojcowie decydują się na podzielenie urlopu na dwie części (po 7 dni kalendarzowych), co pozwala na bardziej elastyczne wsparcie rodziny w różnych fazach rozwoju dziecka.

 

Podczas urlopu ojcowskiego ważne jest, aby nie tylko zajmować się dzieckiem, ale również poświęcić czas na rozwijanie swoich umiejętności parentingowych. Wiele organizacji i ośrodków oferuje warsztaty i szkolenia dla nowych rodziców, które mogą okazać się nieocenionym wsparciem w tym wyjątkowym czasie.

 

Urlop ojcowski to także doskonała okazja do stworzenia silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Czas spędzony na wspólnych spacerach, zabawie czy czytaniu książeczek przyczynia się do budowania poczucia bezpieczeństwa i zaufania między ojcem a dzieckiem. Ponadto jest to czas, który pozwala ojcu lepiej zrozumieć potrzeby swojego malucha i nauczyć się, jak najlepiej reagować na różne sytuacje. Dobrze wykorzystany pomaga zatem przygotować się do roli rodzica i tym samym jeszcze lepiej w przyszłości sprawdzać się jako tata. Warto zatem skorzystać z przysługującego urlopu ojcowskiego, gdy tylko nadejdzie odpowiedni moment.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat