Książka na weekend - Nowa powieść Maxa Czornyja, debiut i odrobina historii

ePiotrkow Sobota, 27 marca 202110732
O tym, że żyjemy w ciekawych czasach nie trzeba nikogo przekonywać. Przełomowe wydarzenia towarzyszą też bohaterom książek, które przygotowaliśmy na ten weekend. Jedna z książek zatytułowana jest zresztą „Ciekawe czasy”, a druga opowiada o zamachu terrorystycznym. Na szczęście fikcyjnym, ale mamy też coś dla miłośników literatury faktu. A konkretnie będą to fakty związane z II wojną światową.
fot. K. Żołądek

Pierwsza z naszych propozycji to powieść Naoise Dolan zatytułowana „Ciekawe czasy”, która ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, a całość przetłumaczyła na polski Dorota Malina. To lektura, którą śmiało można nazwać porywającą, zabawną, a do tego jest napisana z prawdziwym pazurem. Podkreślają to jej pierwsi recenzenci. To love story naszych czasów – kameralna, czule ironiczna i bardzo zmysłowa powieść.

 

fot. K. Żołądek

 

Naoise Dolan to irlandzka pisarka urodzona w Dublinie. Studiowała literaturę angielską w dublińskim Trinity College i w Oksfordzie. „Ciekawe czasy” są jej powieściowym debiutem, ale to debiut z gatunku tych, których nie powinno się przeoczyć. Książkę znajdziecie już w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek


W tym tygodniu polecamy też, by sięgnąć po powieść trzymającą w napięciu. Na przykład po „Terror” Maxa Czornyja. Jak zapowiada już na okładce wydawnictwo Filia, które wydało książkę, „świat, jaki znamy, niedługo się skończy”. Autor opisuje sto osiemdziesiąt, jakie zostały do tego końca. Groźba zamachowca wydaje się bowiem realna, a żądanie uwolnienia trzech terrorystów jasne i klarowne. Tymczasem w Warszawie zaczyna się wojenka polityków, którzy na potencjalnym zamachu chcą ugrać ile się da. I tutaj pojawia się inspektor Adam Knap...

 

Max Czornyj należy do czołówki współczesnych polskich autorów, którzy potrafią skupić uwagę czytelnika i wywołać ciarki na plecach. Konstruuje ciekawą fabułę, która wciąga od pierwszej strony i dopiero na ostatnich kartach książki emocje zaczynają puszczać. Jak w kinie podczas dobrego filmu. Max urodził się w 1989 roku, jest adwokatem, a prawo praktykował w Polsce i we Włoszech. Stworzył bestsellerową serię o komisarzu Deryle, oparte na faktach i przedstawiane już w „Książce na weekend” pozycje „Rzeźnik” i „Zimny chirurg”. Jego najnowszą powieść „Terror” znajdziecie już w księgarniach.

 

O książce „Terror” mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:

 


 

 

fot. K. Żołądek 


Trzecia propozycja to pozycja dla fanów literatury historycznej. Jest to książka Simona Parkina „Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej”. Na rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis. Jest to intrygująca, ale przede wszystkim prawdziwa opowieść o wojnie, grupie niesamowitych kobiet i jednej z najważniejszych gier wojennych w historii. Przeniesiemy się do wydarzeń z 1941 roku, kiedy Bitwa o Atlantyk zaczyna przybierać dramatyczny obrót. Churchill ukrywa przed społeczeństwem liczbę zatopionych jednostek i poległych marynarzy. Jeśli nic się nie zmieni, głód może zmusić Wielką Brytanię do kapitulacji. W tym właśnie krytycznym momencie pojawiają się niezwykli bohaterowie, ale… nie będziemy zdradzać szczegółów.

 


Możemy za to przybliżyć postać autora wspomnianej książki. Simon Parkin jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Współpracuje z takimi czasopismami jak „The New Yorker”, „The Guardian” czy „The Observer”. Pisze artykuły na różne tematy, głównie te związane z kulturą, grami komputerowymi czy technologią, ale nie jest mu też obce dziennikarstwo śledcze. W swoim dorobku ma już książkę „Death by Video Game: Tales od Obsession from the Virtual Frontline”. Mieszka w hrabstwie West Sussex w Anglii.

 


Życzymy udanej i miłej lektury.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zaczytanalala ~zaczytanalala (Gość)09.04.2021 13:04


"Ciekawe czasy" to interesujące spojrzenie na współczesne związki. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat