Konkurencja w ciepłownictwie - tego w naszym mieście jeszcze nie było, ale wszystko wskazuje na to, że piotrkowianie, za pośrednictwem swoich spółdzielni mieszkaniowych, będą mogli także wybrać ofertę dostawy tańszego ciepła, co nie jest bez znaczenia dla niejednego domowego budżetu. Mało kto bowiem zdaje sobie sprawę, że także na rynku ciepłowniczym, w związku z zeszłoroczną zmianą przepisów ustawy o prawie energetycznym, możemy wybierać dostawcę.
Dotychczasowa, przestarzała, wymagająca remontów miejska ciepłownia węglowa może mieć w Piotrkowie poważną konkurencję - nowoczesną elektrociepłownię kogeneracyjną. - To kogeneracja sprawia, że ciepło z nowej elektrociepłowni ETC będzie co najmniej 13% tańsze od ceny obecnej. Proponowane przez nas umowy na dostawy ciepła, przeanalizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, zawierają odpowiednie gwarancje i zabezpieczenia przed wzrostem ceny ciepła w następnych latach - przekonują przedstawiciele ETC Tanie Ciepło.
Członkowie rad nadzorczych wraz z przedstawicielami zarządów wszystkich piotrkowskich spółdzielni mieszkaniowych spotkali się wczoraj (10 sierpnia) z zarządem spółki ETC Tanie Ciepło, która przygotowuje budowę nowoczesnej, wysokowydajnej elektrociepłowni kogeneracyjnej. Do Piotrkowa na spotkanie ze spółdzielniami przyjechali także partnerzy spółki ETC, przedstawiciele koncernu energetycznego ENEA, który odbierze wyprodukowaną energię elektryczną od nowo powstałej elektrociepłowni, oraz przedstawiciele firmy H. Cegielski - Poznań S.A. należącej do światowej czołówki producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu energetycznego.
- Z dużym zainteresowaniem przystąpiliśmy do współpracy z firmą ETC Tanie Ciepło. W ramach tej współpracy zaprojektujemy i dostarczymy silniki gazowe do produkcji w tzw. kogeneracji energii elektrycznej i ciepła dla odbiorców w planowanych lokalizacjach, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim - powiedział Jarosław Lazurko, prezes Zarządu, dyrektor generalny H. Cegielski SA. Opracowana dokumentacja technologiczna zakłada zainstalowanie w naszym mieście 4 silników o mocy 10 MW każdy.
- Silniki, które zainstalujemy w Piotrkowie oraz w kolejnych lokalizacjach budowanych przez ETC elektrociepłowni, budujemy na podstawie wieloletnich licencji szwajcarskiej firmy Waertsilae Switzerland Ltd. i duńskiej Burmeister&Wain. Silniki w budowanych elektrociepłowniach spółki ETC Tanie Ciepło będą objęte wieloletnią gwarancją i niezawodnym serwisem technicznym, co daje mieszkańcom Piotrkowa pewność stałych dostaw ciepła, a koncernowi ENEA SA nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej - dodał prezes Lazurko.
Na pytania prezesów spółdzielni i członków rad nadzorczych odpowiadał także przedstawiciel Europejskiego Funduszu ds. Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury MARGUERITE. Fundusz został powołany w celu wspomożenia małych i średnich miast w dostosowaniu się do wymogów pakietu klimatycznego, czyli zmniejszenia do 2020 roku emisji gazów cieplarnianych i pyłów o 20% oraz do zmniejszenia zużycia energii również o 20%.
Zebrani goście, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, z zainteresowaniem przyjęli inicjatywę spotkania z kluczowymi partnerami spółki ETC Tanie Ciepło.
Oprac. AS
Więcej o spotkaniu w kolejnym numerze “TT”
Elektrociepłownia kogeneracyjna to zakład wytwarzający jednocześnie energię elektryczną i cieplną z tego samego paliwa. Elektrociepłownia uzyskuje znaczne przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i dlatego jej poboczny w procesie chłodzenia silników drugi produkt – ciepło - może być sprzedawany zdecydowanie taniej, niż robi to “zwykła”, węglowa ciepłownia.