Będą poszukiwać skuteczniej

Tydzień Trybunalski Sobota, 05 lutego 2011, aktualizacja 05.02.2011 17:217

Przemek Łachman miał 18 lat. Zaginął w sylwestra. Nie udało się znaleźć go żywego. Czy Przemek miałby szansę przeżyć, gdyby znaleziono go wcześniej? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że posłowie sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji chcą skłonić komendanta głównego policji do zmiany przepisów dotyczących zgłaszania osób zaginionych. Obecne procedury, zdaniem wielu, nie ułatwiają poszukiwań zaginionych.

Posłowie proponują m.in. wprowadzenie DNA osób zaginionych do bazy danych i nakłonienie policji do intensywniejszych poszukiwań. Za usprawnieniem tych procedur opowiada się też piotrkowska policja oraz fundacja Itaka, która pomaga w odnajdywaniu tych, którzy zaginęli.
- Każda zmiana mająca na celu polepszenie i usprawnienie procedury osób poszukiwanych jest wskazana - mówi Ewa Drożdż z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie.


Zmiany postuluje również znana fundacja Itaka, której założyciele uważają, że ten system można znacznie usprawnić. Podjęli nawet działania w tym kierunku.

- Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od dłuższego czasu przedstawia swoje postulaty zmian w systemie poszukiwań. Prezentowaliśmy je m.in. jesienią 2010 r. posłom sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówi Joanna Gogolińska, specjalista ds. PR z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka.
O co apelowała Itaka? - O przestrzeganie procedury natychmiastowego przyjęcia przez policję zgłoszenia o zaginięciu; o zmianę sposobu kategoryzowania osób zaginionych - częstsze kwalifikowanie zaginionych do I kategorii zaginięcia, która pociąga za sobą działania policji o większym zakresie; a także o usprawnienie przepływu informacji o osobach zaginionych w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP); o zmiany w prawie, których celem jest poprawienie sytuacji rodzin osób zaginionych; o skrócenie terminu uznania osoby zaginionej za zmarłą; o wprowadzenie obowiązku wypłaty zasiłku pogrzebowego w przypadku, gdy pogrzeb odbywa się na podstawie sądowego uznania za zmarłego, bez ciała zaginionego; o wprowadzenie instytucji kuratora dla osoby zaginionej, którego rolą byłoby zabezpieczenie praw i interesów osoby zaginionej oraz jej rodziny; o przeprowadzenie usystematyzowanej i finansowanej z budżetu państwa akcji szkoleniowej na temat postępowania w przypadku zaginięć, skierowanej do policji i służb ratowniczych - mówi Joanna Gogolińska z Itaki.


Jak jest w tej chwili? Piotrkowscy policjanci mówią o dwóch kategoriach osób zaginionych.

- Pierwsza kategoria to osoby małoletnie do 15 roku życia, a zaginięcie ich zgłaszane jest po raz pierwszy; osoby, które z różnych względów wymagają opieki innych i nie mogą samodzielnie kierować swoim postępowaniem oraz jeżeli z okoliczności zawiadomienia wynika możliwość popełnienia przez zaginionego samobójstwa. Druga kategoria to wszyscy pozostali, ale w obydwu przypadkach działania zaczynają się natychmiast, różna jest tylko ich chronologia - mówi Ewa Drożdż z piotrkowskiej policji.
Zakończenie czynności poszukiwawczych - jak twierdzą policjanci - następuje po wyczerpaniu wszystkich możliwości poszukiwawczych.
- Nie oznacza to jednak, że zupełnie zamykany jest proces poszukiwań. W każdym momencie mogą być one wznowione ze względu na pojawienie się nowych okoliczności dotyczących zaginionego - dodaje Ewa Drożdż.


Czy te działania policji nie przynoszą zadowalających efektów, skoro potrzebne są fundacje takie jak Itaka?
- Fundacja Itaka powstała 11 lat temu, aby poszukiwać ludzi zaginionych i wspierać ich rodziny. Nie zastępujemy działań poszukiwawczych prowadzonych przez policję - Itaka poszukuje tych osób, których zaginięcie zostało wcześniej zgłoszone na policję. Nasze działania mają charakter szerszy niż policyjne (np. poprzez poszukiwania w Internecie, monitoring portali społecznościowych). Nasze działania poszukiwawcze realizujemy w każdym zgłoszonym do nas przypadku i do skutku. Obok działań poszukiwawczych, udzielamy wsparcia rodzinom zaginionych. Realizujemy także działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszenie liczby zaginięć - dodaje Joanna Gogolińska z Itaki.

- W piotrkowskiej policji podstawą wszczęcia poszukiwań jest przyjęcie pisemnego zawiadomienia i rejestracja osoby zaginionej w policyjnych bazach danych - informuje Ewa Drożdż. - Następnie osoba kwalifikowana jest do odpowiedniej kategorii i stosownie do tego podejmowane są czynności. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia (np. ktoś ginie kila razy w roku) - dodaje.
Jak ta procedura wygląda w fundacji Itaka?

- Aby zgłosić zaginięcie do Itaki należy wypełnić i wysłać do nas arkusz zgłoszeniowy, dostępny na stronie www.zaginieni.pl, w którym znajdują się pytania na temat osoby zaginionej i okoliczności zaginięcia. Warunkiem podjęcia poszukiwań jest wcześniejsze zgłoszenie zaginięcia na policję. Zakres realizowanych działań poszukiwawczych zależy od specyfiki danego przypadku. Do działań realizowanych przez fundację należą: praca specjalistów non stop przy linii wsparcia w sprawie zaginionych dorosłych i dzieci, koordynacja poszukiwań zaginionych w Polsce i za granicą, prowadzenie publicznej Bazy Danych Osób Zaginionych oraz bazy osób o nieustalonej tożsamości NN na www.zaginieni.pl, publikacja informacji o zaginięciu w mediach w Polsce i za granicą, współpraca z ambasadami, konsulatami, ośrodkami pomocy społecznej, kontaktowanie się z informatorami, wolontariuszami, współpraca ze Strażą Miejską, organizacjami w innych krajach o profilu podobnym do fundacji Itaka, działania w Internecie - poprzez portale społecznościowe, stały kontakt z jednostkami policji zajmującymi się poszukiwaniami w całej Polsce oraz z Wydziałem ds. Poszukiwań w Komendzie Głównej Policji. Linie wsparcia (działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) - dyżurują tu przeszkoleni pracownicy i wolontariusze gotowi do przyjęcia zgłoszenia zaginięcia i udzielenia innej pomocy:801-24-70 70, 22 654-70-70, 116-000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka - mówią przedstawiciele fundacji.


Ile udało się znaleźć tych, którzy nie wrócili do domu?

- W 2010 r. otrzymaliśmy 1250 zgłoszeń zaginięć, aż 907 osób udało się odnaleźć - mówi Joanna Gogolińska z Itaki.
- W 2010 r. policja odnotowała 30 osób zaginionych, w tym ustalono miejsce pobytu w 15 przypadkach. W jednym przypadku odnaleziono zwłoki, a w 14 kolejnych przypadkach osoby same powróciły do miejsca swojego zamieszkania - podsumowuje Ewa Drożdż.

Niestety Przemek nie znalazł się w szczęśliwej czternastce.


Ewa Tarnowska


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bleki Blekiranga06.02.2011 22:33

a ja przeczytałem: będą oszukiwać skuteczniej XD

00


Łukasz Łukaszranga06.02.2011 20:32

Chlopak zginąl pewnie w tą sama noc,co nie wrócił do domu.A psiarnia musiała ,by czesać cale województwo.A mało jest małolatów co giną z domu,a co sie okazuje imprezują tygodniami...

00


Aman Amanranga06.02.2011 01:25

Cytuję:
Posłowie proponują m.in. wprowadzenie DNA osób zaginionych do bazy danych i nakłonienie policji do intensywniejszych poszukiwań.

Co nieco to dziwne jak pobrać DNA od osoby zaginionej. Wypadałoby pobrać to DNA przed zaginięciem. Ale jak zgadnąć kto zaginie? Podejrzewam, że byłoby to zbieranie DNA na podstawie śladów bytności danej osoby np. w domu. Tylko czy takie DNA będzie zawsze w 100% należało do osoby zaginionej? Pomyłki się zdarzają. Co do intensywności poszukiwań to rzeczywiście przydałoby się wzmóc tą intensywność. Czy dzięki temu znaleziono by całego Przemka? Pytanie pewnie zostanie bez odpowiedzi. Oby na przyszłość nie trzeba było zadawać już więcej takich pytań.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.02.2011 21:14

"a-teacher" napisał(a):
rzecznikiem prasowym komendy policji "piotrkowaninie"

Chyba jednak nie jest: http://www.epiotrkow.pl/news/Nowy-rzecznik-prasowy-piotrkowskiej-policji,5011

Cytuję:
Nowy rzecznik prasowy piotrkowskiej policji
Piotrków / Policja / Rzecznik
Od 12 lipca stanowisko rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim obejmuje aspirant sztabowy Małgorzata Mastalerz.

Komentarz był edytowany przez autora: 05.02.2011 21:17

00


a teacher ~a teacher (Gość)05.02.2011 20:41

rzecznikiem prasowym komendy policji "piotrkowaninie"

00


?? ~?? (Gość)05.02.2011 19:50

pomysł dobry,tylko czemu tak pózno?

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.02.2011 19:22

Cytuję:
mówi Ewa Drożdż z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie.

Czy ktoś wie, kim jest ta pani?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat