Wyjątkowy film, bo stworzony przez piotrkowian i z udziałem piotrkowian miał premierę 12 grudnia. Uroczysty seans w kinie Helios poprzedziło spotkanie z twórcami, którzy opowiadali o pracy na planie i idei projektu. Ta była prosta - chodziło o pokazanie bogatej historii Piotrkowa i ludzi z nim związanych.
Od soboty 14 grudnia film jest dostępny na platformie YouTube.
O czym opowiada film “Piotrków XX wieku – Opowiedz mi, mamo”?
Ten wzruszający dokument przenosi widzów w minione czasy Piotrkowa XX wieku, ukazując niezwykłe historie, zdjęcia i wspomnienia mieszkańców miasta. To podróż przez codzienne życie, wydarzenia historyczne i momenty, które na zawsze ukształtowały to miejsce. Reżyser ukazuje nie tylko dzieje miasta, ale także wyjątkowe relacje międzypokoleniowe, które nadają tej produkcji wyjątkowy charakter.
Gdzie obejrzeć film?
Od soboty, ten niezwykły dokument jest dostępny na platformie YouTube. Dzięki temu każdy, może odkryć historię Piotrkowa i poznać fascynujące losy jego mieszkańców. Wystarczy odwiedzić oficjalny kanał twórców lub wyszukać tytuł “Piotrków XX wieku – Opowiedz mi, mamo”.
Dlaczego warto obejrzeć?
W obrazie zagrali sami piotrkowianie m.in. młodego gen. Władysława Sikorskiego grał nauczyciel i pasjonat historii Michał Owczarek, Stanisława Pomian Srzednickiego (twórcę sądownictwa w niepodległej Polsce i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922) – były prezydent miasta, Michał Rżanek, a Irenę Sendlerową Anna Śliwińska, która użyczyła też twórcom własnego domu. Tu nagrywane były sceny dziejące się współcześnie, czyli gdy tytułowa mama opowiada córce o historii Piotrkowa.
Piotrków to przepiękne miasto, w którym żyły i mieszkały wspaniałe postacie, które tworzyły też historię Polski - podkreśla Mariusz Staszek, pomysłodawca filmu.
Zawsze marzyłam o tym, żeby zagrać w filmie i teraz nadarzyła się taka okazja. Jestem dumna, że mogłam zagrać tak wspaniałą postać – opowiada Anna Śliwińska. Jak dodaje, na planie panowała bardzo rodzinna atmosfera, a podczas przygotowań wiele dowiedziała się o swojej bohaterce. To samo mówią inni twórcy. – Research nad tym filmem był świetną zabawą, bo można było się wiele nauczyć. Wiele postaci znałem, ale dowiedziałem się na przykład o tym, że z Piotrkowa pochodzi Konrad Nałęcki (reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”). To wielki reżyser, a człowiek nie wiedział, że pochodzi z rodzimego podwórka – przyznaje Michał Staszek, scenarzysta i reżyser „Opowiedz mi mamo”. Pokaz zakończył się brawami, a wychodząc z sali widzowie nie kryli wzruszenia. – Ożyły wspaniałe wspomnienia – mówi pani Emilia Piechocka, która w 1974 roku uczestniczyła w mszy świętej, którą w Piotrkowie odprawił Karol Wojtyła. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia z tego wydarzenia, które są jej własnością.
To już kolejny film o Piotrkowie, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego WŁ. Dwa lata temu, także w grudniu, swoją premierę miał obraz „Pocztówka z Piotrkowa Trybunalskiego”.