Spotkanie odbyło się w piątkowy wieczór w Wolborskim Centrum Kultury. Przez minione miesiące Wolbórz świętował, ale jednocześnie odkrywał swoje tajemnice dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym przez Tomasza Olszackiego, a zleconym przez Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa. Efektem tych prac jest zrekonstruowany i zaprezentowany przed kolegiatą zamek wolborski tzw. Mały Wawel. Równocześnie z badaniami archeologicznymi trwały prace nad księgą pamiątkową o historii miasta. Książka ta właśnie wraz z jej autorami była bohaterem piątkowego wieczoru w WCK.
O Wolborzu rozmawiali na scenie wybrani autorzy naukowych publikacji zawartych w książce, przybliżając czytelnikom tematykę wydawnictwa. Wstępu do tego dyskusyjnego panelu dokonał Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, który wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem podziękował autorom książki, a także wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzeń jubileuszowych związanych z 750-leciem nadania praw miejskich Wolborzowi.
Autorami opracowań i tekstów w książce są:
Andrzej Jaros - Wolborski Zamek na 750-lecie, wstęp do publikacji.
Marek Gajda - Zamek w Wolborzu w źródłach (przyczynek do badań)
Tomasz Olszacki - Zamek „górny” w Wolborzu w świetle najnowszych badań terenowych i ich interpretacji (zagadnienia wstępne) .
Katarzyna Kaczor-Scheitler - Wolborscy studenci w Akademii Krakowskiej w XV i XVI stuleciu
Maria Wichowa - Wolborskie lata Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Tomasz Stolarczyk - Opisanie kościołów wolborskich w świetle wizytacji generalnej (biskupiej) z 1633 roku
Anna Warda - Prymas Antoni Kazimierz Ostrowski (1713–1784). Życie, działalność i związki z Wolborzem
Bogdan Szulc - Wolbórz w XIX wieku
Zenon Puchała - Oświata i wychowanie w Wolborzu w XIX i XX wieku
Barbara Duda - Pożarnicza perła województwa łódzkiego
Krzysztof Warda - Profesorowie z regionu wolborskiego
Wanda Nalepa Amarantidou - Kulturotwórcza aktywność wolborzan w zakresie publikowania książek o przeszłości i najnowszych dziejach miasta.
Jubileusz nadania praw miejskich Wolborzowi był też okazją do świętowania 60-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. O historii stowarzyszenia opowiedziała jego prezes Teresa Duda, która otrzymała podziękowania i gratulacje za działalność stowarzyszenia od władz gminy Wolbórz oraz od wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby.
Spotkanie w Wolborskim Centrum Kultury, w części artystycznej, uświetnił występ kwartetu smyczkowego Auditus Quartet. Na zakończenie, po części oficjalnej był jubileuszowy toast za miasto i gminę oraz tort z okazji 60 lecia SPW.