Konferencja naukowa poświęcona historii Wolborza

Region Sobota, 21 października 20235
Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.

Ładuję galerię...

Spotkanie odbyło się w piątkowy wieczór w Wolborskim Centrum Kultury. Przez minione miesiące Wolbórz świętował, ale jednocześnie odkrywał swoje tajemnice dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym przez Tomasza Olszackiego, a zleconym przez Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa. Efektem tych prac jest zrekonstruowany i zaprezentowany przed kolegiatą zamek wolborski tzw. Mały Wawel. Równocześnie z badaniami archeologicznymi trwały prace nad księgą pamiątkową o historii miasta. Książka ta właśnie wraz z jej autorami była bohaterem piątkowego wieczoru w WCK.


O Wolborzu rozmawiali na scenie wybrani autorzy naukowych publikacji zawartych w książce, przybliżając czytelnikom tematykę wydawnictwa. Wstępu do tego dyskusyjnego panelu dokonał Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza, który wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem podziękował autorom książki, a także wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzeń jubileuszowych związanych z 750-leciem nadania praw miejskich Wolborzowi.


Autorami opracowań i tekstów w książce są:


Andrzej Jaros - Wolborski Zamek na 750-lecie, wstęp do publikacji.
Marek Gajda - Zamek w Wolborzu w źródłach (przyczynek do badań)
Tomasz Olszacki - Zamek „górny” w Wolborzu w świetle najnowszych badań terenowych i ich interpretacji (zagadnienia wstępne) .
Katarzyna Kaczor-Scheitler - Wolborscy studenci w Akademii Krakowskiej w XV i XVI stuleciu
Maria Wichowa - Wolborskie lata Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Tomasz Stolarczyk - Opisanie kościołów wolborskich w świetle wizytacji generalnej (biskupiej) z 1633 roku
Anna Warda - Prymas Antoni Kazimierz Ostrowski (1713–1784). Życie, działalność i związki z Wolborzem
Bogdan Szulc - Wolbórz w XIX wieku
Zenon Puchała - Oświata i wychowanie w Wolborzu w XIX i XX wieku
Barbara Duda - Pożarnicza perła województwa łódzkiego
Krzysztof Warda - Profesorowie z regionu wolborskiego
Wanda Nalepa Amarantidou - Kulturotwórcza aktywność wolborzan w zakresie publikowania książek o przeszłości i najnowszych dziejach miasta.


Jubileusz nadania praw miejskich Wolborzowi był też okazją do świętowania 60-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. O historii stowarzyszenia opowiedziała jego prezes Teresa Duda, która otrzymała podziękowania i gratulacje za działalność stowarzyszenia od władz gminy Wolbórz oraz od wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby.


Spotkanie w Wolborskim Centrum Kultury, w części artystycznej, uświetnił występ kwartetu smyczkowego Auditus Quartet. Na zakończenie, po części oficjalnej był jubileuszowy toast za miasto i gminę oraz tort z okazji 60 lecia SPW.


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

termit ~termit (Gość)21.10.2023 12:59

Dlaczego chrzan z Wolborza nie jest jeszcze potrawą regionalną!? O jego cudownych właściwościach leczniczych wie cały powiat, tylko chytrusy nie chcą go sprzedać. Na nic zdadzą się błagania nawet na kolanach, sprzedaj chrzanu chociaż odrobinę, nie sprzeda, co najwyżej sztachetą po plecach pojedzie!?

22


pol. ~pol. (Gość)22.10.2023 13:44

A człowiek największej wiedzy uczestniczył ?

20


Konkluzja ~Konkluzja (Gość)21.10.2023 21:05

Czy szanowni uczestnicy konferencji,zauważyli już, że w Wolborzu, to najfajniejsze są Wolborzanki?

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat