Kościół św. Marii Magdaleny powstał w XVIII wieku z fundacji biskupa Ignacego Kozierowskiego (dokładny rok budowy to 1789). Jednak nie jest to pierwsza świątynia znajdująca się w tym miejscu. Było ich co najmniej kilka, a najstarszą miała odwiedzić - wedle miejscowej historii - sama św. Jadwiga Królowa.
Kościół, jak większość budowanych w tym okresie, jest orientowany. Całość zadaszono dachem z gontu, nad którym wznosi się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. We wnętrzu na wprost wejścia widoczny jest ołtarz główny z XVIII-wiecznym obrazem św. Marii Magdaleny. Dojrzeć można także dwa ołtarze boczne i ambonę. Po przeciwnej do ołtarza stronie stronie znajduje się wsparte na dwóch filarach miejsce na chór i organy. Warto też poszukać wzrokiem dwóch krucyfiksów z XVIII i XIX wieku.
Po wybudowaniu budynku głównego kościoła św. Marii Magdaleny, rozpoczęto wznoszenie dzwonnicy, która także powstała z drewna. Postawiona została na planie kwadratu. Jednak znacznie starsze od drewnianego kościoła i jego dzwonnicy jest murowane prezbiterium, datowane na XVI wiek.
Na przestrzeni lat zabytkowy kościółek miał lepsze i gorsze okresy. Do tych lepszych można zaliczyć remonty i renowacje poszczególnych elementów, których podejmowano się czterokrotnie (w latach 1857, 1939, 1959-1960 i 1990-1999). Do tych najgorszych wydarzeń z kart historii kościółka należy wymienić choćby okres wojen napoleońskich, gdy utworzono w nim magazyn krawiecki. Nieco przed takim zbezczeszczeniem świętego miejsca obiekt nazywany był cerkwią na piaskach, co też wiele mówi o jego historii. Od roku 1857 kościółek był z kolei filią parafii św. Lamberta, której ówczesny proboszcz ks. Gajewski zabezpieczył obiekt przed kompletną ruiną. Od parafii św. Lamberta oddzielony został dopiero tuż przed II wojną światową - 1 sierpnia 1939 r. Jednym z pierwszych posunięć administracji hitlerowskiej w Radomsku była konfiskata wszystkich dzwonów kościelnych, w tym również tego z dzwonnicy kościółka. Na szczęście po wojnie świątynia trzykrotnie doczekała się prac renowacyjnych, dzięki czemu można ją obecnie podziwiać.
W grudniu 1967 r. drewniany kościół św. Marii Magdaleny został wpisany do rejestru zabytków. Osobny wpis poświęcono drewnianej dzwonnicy. Z kolei w roku 2008 rejestr ten poszerzono o przykościelny cmentarz z XVI wieku.
To nie koniec ważnych wydarzeń w dziejach tego drewnianego kościoła. Bowiem w październiku 2021 r. w świątyni miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, jakim było wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. Do Radomska trafił wówczas fragment szaty papieża Polaka.
Kościół znajduje się przy prastarym Trakcie Królewskim (zwanym też Traktem lub Drogą Krakowską), obecnie jest to ul. Krakowska.