Takiej inwestycji w Piotrkowie jeszcze nie było

Tydzień Trybunalski Niedziela, 12 lutego 202360
Wizyta w parku ks. Poniatowskiego albo na skwerze kardynała Wyszyńskiego w zastępstwie wyjazdu nad morze? Już niedługo w Piotrkowie będzie to możliwe. Szykuje się bowiem inwestycja, jakiej jeszcze w mieście nie było. Urzędnicy przygotują się do budowy tężni solankowych. Powstaną dwa takie obiekty: jeden po wschodniej, a drugi po zachodniej stronie grodu trybunalskiego.

Najbardziej znana ogromna tężnia działa od wielu lat w Ciechocinku. W ostatnich latach takie obiekty, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać także w innych polskich miastach. Teraz dołączy do nich Piotrków. Wszystko za sprawą inwestycji, którą wywalczyli sami mieszkańcy. Budowa tężni solankowych to bowiem część miejskiego budżetu obywatelskiego. Projekt pierwotnie był planowany na ubiegły rok, ale ze względu na opóźnienia, urzędnicy zabrali się za jego realizację dopiero w 2023 roku.

O potrzebie budowy takich tężni w Piotrkowie mówiło się już od dawna. Kilkakrotnie taki pomysł był zgłaszany do budżetu obywatelskiego. Składając ostatni projekt, wnioskodawcy powoływali się właśnie na zapotrzebowanie społeczne. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wynikach. 1714 głosów dało projektowi pierwsze miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Teraz czas na jego wykonanie.

 

Tężnia służy oczywiście do inhalacji. Jest budowlą z drewna i tarniny. Na te materiały spływa z góry solanka, która następnie rozbija się o poszczególne gałęzie. Pod tężnią zwykle znajduje się basen do odbioru solanki. Cały ten proces służy uzyskiwaniu chlorku sodu (NaCl) w wodzie. W przeszłości takie miejsca służyły do pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji organizmu. Wizyta w tężni nie wymaga specjalnego przygotowania. Jej pozytywny wpływ opiera się o wdychanie roztworu solanki, który zawiera znaczne ilości potasu, żelaza, sodu, wapnia, magnezu, a także bromu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń m. in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia czy alergii.

 

Urzędnicy aktualnie przygotowują się do realizacji inwestycji. W magistracie trwa procedura wyboru wykonawcy opracowania dokumentacji projektowej. Zgodnie z założeniami wnioskodawców w Piotrkowie miały powstać trzy tężnie. Ze względu decyzję konserwatora zabytków projekt ograniczono jednak do dwóch tężni. Powstaną one w parku ks. Józefa Poniatowskiego oraz na skwerze kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konserwator nie zgodził się na ustawienie tężni w parku św. Jana Pawła II.

W parku obiekt ma powstać w rejonie ul. Parkowej, od strony ogrodu botanicznego. Z kolei na skwerze kard. Wyszyńskiego solanka ma być zainstalowana obok Przedszkola Samorządowego nr 19. W opracowanej dokumentacji projektanci mają zaplanować budowę tężni wraz z niezbędną infrastrukturą oraz elementami małej architektury. Tężnie będą nie tylko oświetlone, ale także monitorowane.

 

Obywatelski projekt zakłada także powstanie jeszcze jednego miejsca. Pit Stop dla Aktywny, bo tak nazywa się ten obiekt, ma służyć regeneracji mieszkańców, którzy zaplanowali trening biegowy lub rowerowy albo po prostu są na spacerze. Na zagospodarowanym i oświetlonym terenie pojawi się stacja naprawy rowerów, poidło oraz ławki i kosze na śmieci. Budowę Pit Stopu zaplanowano na terenie zielonym przy Al. Sikorskiego, obok skrzyżowania z al. Concordii.

 

Na budowę tężni na pewno jeszcze nieco poczekamy. Kiedy skończy się procedura wyboru wykonawcy dokumentacji, potrzebny będzie czas na opracowanie koncepcji, a potem projektu. W przypadku tężni na skwerze kard. Wyszyńskiego oraz Pit Stopu jest to 50 dni. Dłużej sprawa potrwa w kwestii solanki w parku. Tam w grę wchodzą jeszcze uzgodnienia z konserwatorem zabytków, dlatego na opracowanie dokumentacji dano pięć miesięcy.

Dopiero po uzyskaniu niezbędnych dokumentów urzędnicy będą mogli przygotowywać i ogłaszać przetarg na wykonanie wszystkich trzech inwestycji. Oznacza to, że fizycznie roboty najwcześniej (jeśli po drodze nie wystąpią nieoczekiwane przeszkody) wystartują w drugiej połowie roku.

 


Zainteresował temat?

10

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_eustachy ~goœć_eustachy (Gość)13.03.2023 14:40

To wszystko przedwyborcze zagrywki. Kiedy Chojniak stworzy w Piotrkowie warunki do ściągnięcia przemysłu a przestanie zajmować się duperelami.

21


gosc 44445 ~gosc 44445 (Gość)08.03.2023 18:19

znowu cos jest robione kolo ul. belzackiej albo ul. Żwirki. Czy inne miejsca w Piotrkowie są bez znaczenia? dlaczego nic nie jest z atrakcji robionych na ulicy Łódzkiej, osiedlu Sadowa?!!! Czy Armi Krajowej a Żelazna? Ciągle tylko żwirki i Belzacka.

12


jkljkl ~jkljkl (Gość)02.03.2023 11:52

Emeryci wniebowzięci.
Namiastka Ciechocinka... w Piotrkowie!
Może chociaż biletowany wstęp, żeby coś się zwracało do pustej piotrkowskiej kasy.
Proponuję przenieść w te okolice może chociaż 2 parkometry i ustanowić tam zakaż parkowania bez opłaty.
Tak zupełnie darmo to wyrzucanie moich pieniędzy w prywatne kieszenie wykonawcy. W końcu dochodzą serwisy, przeglądy, zabezpieczenia, monitoring elektroniczny. Inaczej skończą jak wioska wikingów na osiedlu 35-lecia.
Kolejny MIŚ piotrkowskiej władzy.

04


Kukur ~Kukur (Gość)24.02.2023 16:15

Co z bugajem wstydzimy się za kąpielisko i cały obiekty wodne

51


goœć_tata ~goœć_tata (Gość)14.02.2023 19:09

takie tężnie w ościennym mieście Bełchatowie- funkcjonują już od paru lat- żadna nowość dla Chojniaka może tak

101


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)12.02.2023 11:06

Gorąco się panu prezydentowi przed referendum robi. Panie prezydencie - pobudka - brak tężni solankowych to naprawdę nie jest pierwszorzędny problem miasta, w którym mamy najniższe zarobki w kraju, gdzie nie ma miejsc pracy, skąd młodzież ucieka na potęgę, gdzie liczba ludności spadła do poziomu z lat 50 czy 60 ubiegłego wieku, gdzie nie ma miejsc spędzania czasu wolnego, gdzie podatki i koszty życia są jedne z najdroższych w Polsce. Pan jest odklejony od rzeczywistości bardziej niż myślałem.

487


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)14.02.2023 08:19

Jeśli już ma być Ta tężnia to dlaczego tak daleko od ludzi nie za bardzo widzę tych którzy tam pojadą żeby zrobić dwa wdechy

24


Kicha ~Kicha (Gość)13.02.2023 16:35

Różnica taka, że tężnia w Ciechocinku służyła, produkcji soli, z solanki, która tam wystepuje. Tu zaś będzie się przywozic sól w workach, i rozpuszczać w wodzie, aby spełniać fanaberie.

84


dość Chojniaka ~dość Chojniaka (Gość)12.02.2023 22:54

Przykleił się do stołka jak glon do szyby.

161


ile ~ile (Gość)13.02.2023 15:33

to może takie pytanie ,za kolejny KREDYT ? to ile już mamy do spłacenia tych kredytów za chojniaka ? policzył ktoś ile musi społeczeństwo miasta oddać przez nadchodzące 20 lat ?

141


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat