Takiej inwestycji w Piotrkowie jeszcze nie było

Tydzień Trybunalski Niedziela, 12 lutego 202360
Wizyta w parku ks. Poniatowskiego albo na skwerze kardynała Wyszyńskiego w zastępstwie wyjazdu nad morze? Już niedługo w Piotrkowie będzie to możliwe. Szykuje się bowiem inwestycja, jakiej jeszcze w mieście nie było. Urzędnicy przygotują się do budowy tężni solankowych. Powstaną dwa takie obiekty: jeden po wschodniej, a drugi po zachodniej stronie grodu trybunalskiego.

Najbardziej znana ogromna tężnia działa od wielu lat w Ciechocinku. W ostatnich latach takie obiekty, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać także w innych polskich miastach. Teraz dołączy do nich Piotrków. Wszystko za sprawą inwestycji, którą wywalczyli sami mieszkańcy. Budowa tężni solankowych to bowiem część miejskiego budżetu obywatelskiego. Projekt pierwotnie był planowany na ubiegły rok, ale ze względu na opóźnienia, urzędnicy zabrali się za jego realizację dopiero w 2023 roku.

O potrzebie budowy takich tężni w Piotrkowie mówiło się już od dawna. Kilkakrotnie taki pomysł był zgłaszany do budżetu obywatelskiego. Składając ostatni projekt, wnioskodawcy powoływali się właśnie na zapotrzebowanie społeczne. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wynikach. 1714 głosów dało projektowi pierwsze miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Teraz czas na jego wykonanie.

 

Tężnia służy oczywiście do inhalacji. Jest budowlą z drewna i tarniny. Na te materiały spływa z góry solanka, która następnie rozbija się o poszczególne gałęzie. Pod tężnią zwykle znajduje się basen do odbioru solanki. Cały ten proces służy uzyskiwaniu chlorku sodu (NaCl) w wodzie. W przeszłości takie miejsca służyły do pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji organizmu. Wizyta w tężni nie wymaga specjalnego przygotowania. Jej pozytywny wpływ opiera się o wdychanie roztworu solanki, który zawiera znaczne ilości potasu, żelaza, sodu, wapnia, magnezu, a także bromu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń m. in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia czy alergii.

 

Urzędnicy aktualnie przygotowują się do realizacji inwestycji. W magistracie trwa procedura wyboru wykonawcy opracowania dokumentacji projektowej. Zgodnie z założeniami wnioskodawców w Piotrkowie miały powstać trzy tężnie. Ze względu decyzję konserwatora zabytków projekt ograniczono jednak do dwóch tężni. Powstaną one w parku ks. Józefa Poniatowskiego oraz na skwerze kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konserwator nie zgodził się na ustawienie tężni w parku św. Jana Pawła II.

W parku obiekt ma powstać w rejonie ul. Parkowej, od strony ogrodu botanicznego. Z kolei na skwerze kard. Wyszyńskiego solanka ma być zainstalowana obok Przedszkola Samorządowego nr 19. W opracowanej dokumentacji projektanci mają zaplanować budowę tężni wraz z niezbędną infrastrukturą oraz elementami małej architektury. Tężnie będą nie tylko oświetlone, ale także monitorowane.

 

Obywatelski projekt zakłada także powstanie jeszcze jednego miejsca. Pit Stop dla Aktywny, bo tak nazywa się ten obiekt, ma służyć regeneracji mieszkańców, którzy zaplanowali trening biegowy lub rowerowy albo po prostu są na spacerze. Na zagospodarowanym i oświetlonym terenie pojawi się stacja naprawy rowerów, poidło oraz ławki i kosze na śmieci. Budowę Pit Stopu zaplanowano na terenie zielonym przy Al. Sikorskiego, obok skrzyżowania z al. Concordii.

 

Na budowę tężni na pewno jeszcze nieco poczekamy. Kiedy skończy się procedura wyboru wykonawcy dokumentacji, potrzebny będzie czas na opracowanie koncepcji, a potem projektu. W przypadku tężni na skwerze kard. Wyszyńskiego oraz Pit Stopu jest to 50 dni. Dłużej sprawa potrwa w kwestii solanki w parku. Tam w grę wchodzą jeszcze uzgodnienia z konserwatorem zabytków, dlatego na opracowanie dokumentacji dano pięć miesięcy.

Dopiero po uzyskaniu niezbędnych dokumentów urzędnicy będą mogli przygotowywać i ogłaszać przetarg na wykonanie wszystkich trzech inwestycji. Oznacza to, że fizycznie roboty najwcześniej (jeśli po drodze nie wystąpią nieoczekiwane przeszkody) wystartują w drugiej połowie roku.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

6


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kicha ~Kicha (Gość)13.02.2023 16:35

Różnica taka, że tężnia w Ciechocinku służyła, produkcji soli, z solanki, która tam wystepuje. Tu zaś będzie się przywozic sól w workach, i rozpuszczać w wodzie, aby spełniać fanaberie.

61


fff ~fff (Gość)13.02.2023 16:29

a czy to tak naprawde naszemu miastu jest potrzebne ? chyba nie , a moze jakis normalny basen ,,,, no ale po co jak pewnie jakis koles prezydenta lub znajomy ma biznes z tezniami wiec koledze trzaba pomoc ,,,

91


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)13.02.2023 13:27

Czemu na skwerze Kardynała Wyszyńskiego, a nie w parku Belzackim?

141


Poce ~Poce (Gość)12.02.2023 14:20

Jak strach u doOopy to nagle wszystko się robi ,???????????? tężnie,Roosvelta ,Wojska Polskiego, a co,niech zobaczą jaki to prezydent dobry.???? Nikt siebie da na to nabrać i na pokaz jazdy figurowej na łyżwach również ????????????

233


? ~? (Gość)13.02.2023 09:34

A to nie konik i cel wyborczy pani radnej dwóch nazwisk?

47


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)13.02.2023 08:13

Dziękujemy w imieniu uczniów pobliskich szkół, którzy puszczają dymka w parku, ale nikt nie widzi problemu !

40


97-300 97-300ranga12.02.2023 12:08


Chore miasto, wojna za płotem a tu tężnie chcą budować ......

1016


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.02.2023 19:54

Panie prezydencie Chojniak, pan już da spokój z tymi wydatkami i tym zadłużaniem. Pan zostawi to tak jak jest, może pańscy następcy będą lepsi i zrobią coś mądrego dla tego miasta

131


? ~? (Gość)12.02.2023 19:15

Na co to komu potrzebne? Dobry pracodawca lub nawet kilku w Piotrkowie są potrzebni. Niskie podatki i niski koszt życia są potrzebne. Godne warunki życia, żeby przyciągnąć młodych ludzi są potrzebne. Nie kolejne bzdurne pomysły rodem z Pcimia Dolnego lub tony asfaltu (choć równe ulice są potrzebne) albo ścieżki rowerowe dla żuli. Panie Chojniak kończ pan, wstydu oszczędż!

180


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)12.02.2023 16:38

Może jakiś tor gdzie młodzież mogła by udoskonalać technikę jazdy !!!

123


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat