Podczas długiego weekendu, mundurowi skupią się przede wszystkim na przekroczeniach dopuszczalnej prędkości, sprawdzą też stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy w pojeździe używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Sprawdzą również stan techniczny pojazdów. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym,
18 wypadków drogowych w których zginęły 3 osoby, a 17 zostało rannych. 1087 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i 46 ujawnionych nietrzeźwych kierujących – to bilans kilku pierwszych dni nowego roku. Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność w połączeniu z nieostrożnością uczestników ruchu drogowego to przepis na wypadek drogowy - mówi mł.asp. Aneta Błędniak – Kałka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
I pomimo, iż z zagrożeniem bezpieczeństwa powinni się liczyć wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, to o swoje bezpieczeństwo w głównej mierze powinni zadbać piesi. Niestety w tych jakże trudnych warunkach są oni zupełnie niewidoczni na drodze. Wciąż mimo wielu apeli policjantów drogówki o używanie elementów odblaskowych - apele te nadal są wielokrotnie bagatelizowane.
Wielu pieszych uważa, że skoro ja widzę pojazd, to na pewno kierowca widzi mnie. Niestety statystyki potrąceń pieszych ewidentnie zaprzeczają takiej tezie. Przykłady takich zachowań można mnożyć, na drogach giną piesi którzy pomimo nakazu używania elementów odblaskowych (poza obszarem zabudowanym) tego obowiązku nie realizują, giną również Ci którzy w miastach poruszają się drogami nieoświetlonymi i nie dają kierowcy najmniejszej szansy na ich zauważenie. Takim przykładem jest zdarzenie z 3 stycznia 2022 roku, gdzie kierujący samochodem ciężarowym na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi, poza obszarem zabudowanym potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym wprost pod nadjeżdżający pojazd. Pieszy nie posiadał elementów odblaskowych - wyjaśnia mł. asp. Aneta Błędniak - Kałka.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci przede wszystkim apelują o przestrzeganie przepisów. Na drodze nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku.